spravy.sk spravy.sk

Žiaľ utápal v alkohole, život mu zachránila rakovina. Teraz patrí k najlepším v Taliansku
zdroj: TASR/AP

Žiaľ utápal v alkohole, život mu zachránila rakovina. Teraz patrí k najlepším v Taliansku

Tímový autobus bol na odchode. Dobročinný úmysel talianskych futbalistov, ktorí navštívili detskú nemocnicu, sa mal chýliť ku koncu. Kvalifikačný zápas o postup na ME 2020 proti Grécku sa nezadržateľne blížil, tím mal držať pokope. Jeden z hráčov však odmietol opustiť priestory nemocnice s ostatnými. "Môžu odísť, je mi to jedno. Pokojne si zoberiem taxík, neodídem však, kým neuvidím každého," prehlásil obranca "squadry azzurra" Francesco Acerbi.

Cieľ prirodzeného dobráka bol jasný - venovať sa každému jednému dieťaťu, ktoré to potrebuje a dodať mu energiu tým, že uvidia svoj idol. Samotný Acerbi s nemocnicami nikdy nemal problém, prakticky dodnes sú jeho druhým domovom. V roku 2013 si ako 25-ročný musel prejsť peklom, ktoré si vyžiadalo viacero vynútených pobytov v týchto priestoroch. Rodáka z milánskeho predmestia Vizzolo Predabissi zasiahla počas toho leta zdrvujúca správa - diagnostikovali mu rakovinu semenníkov.

V tom čase ho angažoval do svojich radov nováčik Serie A Sassuolo, ešte pred sezónou však musel absolvovať dôkladnú operáciu, počas ktorej mu odstránili prítomný nádor. Keď už všetko vyzeralo byť v poriadku, koncoročné antidopingové testy odhalili prítomnosť zakázanej látky. Taliansky olympijský výbor ho v tom čase musel suspendovať, iba aby sa ukázalo, že rakovina sa mu vrátila. Acerbiho peklo nezavrelo svoje brány. Práve naopak, rozpálilo svoje ohne ešte intenzívnejšie.

Francesco Acerbi (Lazio Rím)
Francesco Acerbi je aktuálne radený medzi najlepších stopérov v Taliansku. (foto: tasr/ap)

Talian sa musel podrobiť intenzívnej chemoterapii začiatkom roka 2014. K tímu sa znovu pripojil až v nasledujúcej sezóne - konkrétne v októbri. V tom čase si získal srdcia všetkých fanúšikov Sassuola, a to svojím odhodlaním a dobrou dávkou humoru, vďaka ktorej sa vedel elegantne vysporiadať so svojím problémom. "Bol nesmierne odvážny. Príklad pre ľudí, ktorí trpia rovnakou chorobou. Sám seba prezýval 'lev'. Rakovina ho vyradila z hry na dlhý čas, po návrate ho však priaznivci vrelo privítali," spomína športový fotograf a fanúšik zeleno-čiernych Luca Bizzarri pre Bleacher Report.

Acerbi je naďalej veľký bojovník nachádzajúci sa vo svete, z ktorého sa nedá ujsť. Spoluhráči ho opisujú ako večného dobráka či vtipkára, ktorý sa o svoje výstrelky delí aj na Instagrame. Taktiež je nesmierne odvážny a rakoviny sa už nebojí. Bol jedným z tých, ktorí povzbudili trénera Bologne Sinisu Mihajloviča, ktorému v lete diagnostikovali leukémiu. U každého človeka s podobnou diagnózou vie, čím si prechádza. Sám je však z istého uhla pohľadu rád, že si neželaným procesom prešiel.

"Keď som hrával za AC Miláno, padol som na samotné dno," hovoril pre La Reppublica bývalý hráč červeno-čiernych, ktorému počas jeho šesťmesačného pôsobenia v tomto klube zomrel otec. Stalo sa tak v sezóne 2012/2013. Acerbi znášal psychické peklo nešťastným spôsobom, stal sa závislým. "Po tom, čo môj otec zomrel, zabudol som, ako sa hrá a prečo vlastne hrám futbal. Začal som piť a, verte mi, lial som do seba naozaj všetko," pokračoval stopér, ktorý sa uchýlil k alkoholu.

Za milánske mužstvo vtedy odohral len 10 zápasov, AC ho poslalo na hosťovanie do Chieva. Obdobie alkoholu ani tam neprekonával a zrejme by ho nenahradil niečím iným, ak by neprišla rakovina. "Je to paradox, ale zachránila mi život. Dostal som do cesty niečo, proti čomu som musel bojovať. Limit, ktorý bolo treba prekonať. Ako keby som začal žiť úplne odznova a videl svet, na ktorý som už zabudol," vyznal sa Acerbi.

Hladný po nových métach začal stúpať na výslnie. V Sassuole strávil päť rokov, po ktorých sa rozhodol pre zmenu. Angažmán mu v lete roku 2018 ponúklo rímske Lazio, ktoré v lete potrebovalo nahradiť odchádzajúceho Stefana de Vrija. Do mužstva z hlavného mesta okamžite zapadol a dokázal nielen zaplátať túto dieru, ale zlepšiť hru v zadných radoch Rimanov. Aj vďaka svojim kvalitám siahal na rekord - od októbra 2015 do januára 2019 ťahal sériu 149 zápasov, v ktorých nechýbal na ihrisku ani jednu jedinú minútu. Nebyť červenej karty z duelu proti Neapolu, prekonal by taliansky rekord Javiera Zanettiho (162 stretnutí po sebe).

V súčasnosti ťahá Lazio aj vďaka skvelej forme Acerbiho vynikajúcu šnúru ôsmich ligových výhier v sérii, po ktorých je v tabuľke na treťom mieste a má druhú najlepšiu defenzívu (16 inkasovaných gólov). A pre jeho spoluhráčov vrátane Denisa Vavra môže byť viac než len inšpiráciou na ihrisku i preto, ako sa podelil s verejnosťou so svojím príbehom. "Je nezvyčajné, ak sa hráči na elitnej úrovni otvoria a rozprávajú o svojich problémoch, pokiaľ stále aktívne hrajú. Obzvlášť v Taliansku, kde si kluby vrátane Lazia potrpia na to, aké informácie vynášate. Jeho to však zrejme netrápi. Chce byť inšpiráciou tým, ktorí si prechádzajú podobným trápením," tvrdí rímsky novinár Alasdair Mackenzie.

"Myslím si, že zo mňa choroba spravila lepšieho človeka. Už sa toľko neľutujem a stal som sa pozorovateľom svojho okolia. Prestal som riešiť zbytočnosti, eliminoval negatíva, ale aj ilúzie. Prestal som snívať a začal som sa sústrediť na jednoduché ciele,"
vyznal sa Francesco Acerbi, ktorý patrí vo veku 31 rokov medzi najlepších stredných bekov v Taliansku a konečne prenikol aj do reprezentácie, za ktorú v roku 2019 odohral tri zápasy. Jeho psychike však nepomáha iba táto vzpruha. Po psychickom i fyzickom pekle, ktorým si prešiel, chce mať všetko pod kontrolou.

"Pokračujem v komunikácii s psychoanalytikom, s ktorým spolupracujem už z čias môjho pôsobenia v Sassuole. On má sídlo v Modene, ja v Ríme, preto komunikujeme prostredníctvom videočetu, a to vždy v piatok poobede. Ide o hodinovú psychohygienu, ktorá mi urobí dobre," zakončil Acerbi.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Taliansko - Serie A

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia