spravy.sk spravy.sk

Argentínske Vianoce: Najprv steak, potom do plaviek a k bazénu!
zdroj: Jozef Bedej & AS Trenčín

Argentínske Vianoce: Najprv steak, potom do plaviek a k bazénu!

V posledných dňoch prináša špecializovaný portál ProFutbal.sk viaceré magazíny ladené do tematiky vianočných sviatkov. V dnešnom diele sme zamierili na juhoamerický kontinent. V slovenskej lige behajú po trávnikoch hneď štyria rodáci z Argentíny – Vernon de Marco zo Slovana, Ivan Díaz zo Žiliny, David Depetris z Trenčína a brankár Senice Federico Taborda.

Najúspešnejším z tejto štvorice sa stal slovanista Vernon, ktorý s bratislavským klubom figuruje po zime na čele tabuľky a má za sebou výborné zápasy v Európskej lige. Po domácej výhre 2:0 nad Dunajskou Stredou zvýšili belasí ako lídri náskok už na desať bodov. „Bol to náročný zápas, ale nielen ten. Mali sme na jeseň veľa ťažkých duelov a mnohé sme zvládli výborne. Niektorí sa ma pýtali, či je pre nás nuda hrať slovenskú ligu, no to rozhodne nie. Každé stretnutie treba odohrať na sto percent, musíte makať od začiatku do konca. Aj keď to vyzerá pre vás jednoznačne a suverénne, musíte potvrdzovať vlastnú kvalitu zápas čo zápas na ihrisku,“ zhrnul jesennú časť Vernon de Marco.

Dvadsaťsedemročný obranca prestúpil do bratislavského Slovana ešte v zimnej prestávke sezóny 2016/17, až do tohto leta bol na hosťovaní v poľskom Lechu Poznaň. Krátko na to vystriedal v zostave Arťoma Suchockijho. „Som vďačný, že som mohol odohrať toľko minút a pomáhať mužstvo. Som ale hrdý na celé mužstvo, spolu sme veľký tím,“ poznamenal ľavý bek či stopér Slovana, ktorý si do ďalšieho roka praje plnšie Tehelné pole. „Bolo by fajn, pokiaľ by sme prilákali viac fanúšikov na štadión. Neviem, či od nás môžu chcieť viac, ako sme dosiahli, možno tak v Európe. Avšak na domácej scéne máme náskok desiatich bodov, nemohli sme ani dúfať vo viac. Musíme pokračovať v načatom tempe a verím, že sa k nám priaznivci pridajú.“

Vernon de Marco Slovan gól radosť
Vernon zažil dve gólové oslavy, obe v Európe. Skóroval do siete Feronikeli a PAOK-u Solún. (foto. facebook/ŠK Slovan Bratislava)

Rodák z mesta Rosario v argentínskej provincii Santa Fe odlietal už krátko po zápase s Bragou na cesty, do začiatku zimnej prípravy bude tráviť čas s najbližšími. „Najprv budem na Malorke, kde mám brata a aj ja sám som tam veľa rokov žil. Potom mierim do Argentíny, kde mám celú rodinu a strávim tam dva týždne,“ prezradil portálu ProFutbal.sk držiteľ aj španielskeho pasu. „Vianoce v Argentíne prebiehajú podobne ako na Slovensku či v Španielsku, akurát sú v teple. Najprv si dáme dobré mäso, ktoré máme v Argentíne, čiže tiež máme svoj typ jedál. Akurát, že keď dojeme, miesto obliekania svetrov ideme do bazéna,“ zasmial sa člen najlepšej jedenástky jesene podľa ProFutbal.sk Vernon.

David Depetris
Depetris sa na slovenské trávniky opäť vrátil začiatkom roka. (foto: Peter Kapusta/AS Trenčín)

Na rozdiely, ako vnímajú Vianoce na Slovensku a v Argentíne, sme sa spýtali aj naturalizovaného Slováka, no tiež rodáka z provincie Santa Fe, Davida Depetrisa. Útočník Trenčína v sebe korene nezaprie, po jesennej časti pravidelne odlieta do tepla. „Teraz sme sa vybrali s rodinou na Seychely, pred rokom sme boli v Mexiku, minulé roky u mňa doma v Argentíne. Trochu sa opálime a potom si zase budeme zvykať na slovenskú zimu a sneh,“ povedal pre ProFutbal.sk Depetris. „Najväčší rozdiel vo vnímaní sviatkov je ročné obdobie. V Argentíne máme leto. Na Vianoce je vonku štyridsať stupňov, tu na Slovensku mínus desať. Rozdiel päťdesiatich stupňov je hlavný. Ale na Slovensku máte aj viac tradícií. V Argentíne sa síce stretáme celá rodina, ale nemáme toľko druhov jedla a zvykov. Aj preto mám veľmi rád tradičné slovenské Vianoce,“ doplnil dvojnásobný reprezentant Slovenska.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia