spravy.sk spravy.sk

ANKETA: Kto nahradí Guľu v dvadsaťjednotke?
zdroj: SFZ/Roman Ferstl; Róbert Andrejov; mskzilina.sk

ANKETA: Kto nahradí Guľu v dvadsaťjednotke?

K poslednému dňu tohto kalendárneho roka sa Adriánovi Guľovi skončí zmluva so Slovenským futbalovým zväzom (SFZ). Doterajší tréner mládežníckej reprezentácie do 21 rokov od januára 2020 povedie český tím Viktoriu Plzeň, s ktorým podpíše zmluvu na dva a pol roka. Vedenie zväzu informovalo, že s hľadaním Guľovho nástupcu nebude otáľať. Kto sa ním stane?

Zväz má meno nového lodivoda reprezentácie do 21 rokov oznámiť v najbližších dňoch. Zdá sa tak, že predstavitelia SFZ boli na prípadný odchod Guľu pripravení a v talóne majú vhodného nástupcu. Okamžite po tom, ako sa 44-ročný rodák z Novák upísal Plzni, začalo sa špekulovať, kto ho v národnom tíme nahradí. Dozvieme sa to možno už o pár hodín, no ešte pred tým skúsime predpovedať, kto by mohol prevzať pomyselné žezlo. Samozrejme, svoj názor môžete vyjadriť aj vy v našej ankete.

Jaroslav KENTOŠ

Tréner MŠK Žilina je horúcim kandidátom na uvoľnený post, a to napriek tomu, že je zmluvne viazaný pod Dubňom. Prechod Kentoša zo Žiliny do „dvadsaťjednotky“ by bol celkom logickým krokom. Rovnakým smerom sa uberal i jeho predchodca Guľa, navyše, v národnom tíme je aktuálne množstvo talentovaných „šošonov“, ktorých Kentoš dôverne pozná. Štyridsaťpäťročný rodák z Vranova nad Topľou pracuje v Žiline od roku 2015. Začínal v B-tíme, „áčko“ prevzal po odchode Guľu k reprezentácii. Za ten čas dokázal, že vie pracovať s mladými hráčmi. Hoci záver minulej sezóny žlto-zeleným nevyšiel podľa predstáv, momentálne zimujú na druhej priečke, pričom sa pýšia druhou najlepšiu ofenzívou i defenzívou vo Fortuna lige. Jaroslav Kentoš by mohol v „dvadsaťjednotke“ priamo nadviazať na prácu Adriána Guľu, rovnako, ako to bolo v Žiline.

Jaroslav Kentoš
Jaroslav Kentoš už raz Guľu nahradil (foto: TASR)

Anton ŠOLTIS

Po vyhadzove z Michaloviec je momentálne bez práce, čo by mohlo byť výhodou pri rokovaniach so zväzom, keďže by ho, narozdiel od Kentoša, klub nemusel uvoľňovať. Hoci sa Šoltisovo pôsobenie na Zemplíne skončilo neslávne, kredit za odvedenú prácu mu nik nevezme. S východniarmi dokráčal v minulej sezóne k historickému piatemu miestu vo Fortuna lige a ešte donedávna bol najdlhšie pôsobiacim trénerom pri jednom mužstve v našej najvyššej súťaži. Štyridsaťtriročný Košičan, podobne ako Guľa, vyznáva ofenzívny štýl futbalu, v kabíne má rešpekt a dokáže viesť i mladých hráčov. Po anabáze v Michalovciach by to bol pre bývalého reprezentanta poriadny skok v trénerskej kariére, no rozhodne by sa ho nezľakol.

Anton Šoltis
Anton Šoltis je aktuálne bez práce (foto: Róbert Fritz)

Albert RUSNÁK

Po tom, ako na lavičku reprentácie do 21 rokov zasadol Adrián Guľa, spolu so zväzovými funkcionármi si vybral i trénerov pri mladších kategóriách. Pri výbere do 19 rokov bez váhania padla voľba na Alberta Rusnáka. Otec nášho reprezentačného krídelníka v minulosti viedol Michalovce a košickú Lokomotívu, no keď prišla ponuka z národného tímu, ani na chvíľu neváhal. Štyridsaťpäťročný kouč rovnako vyznáva ofenzívny futbal, je medzi hráčmi obľúbený, no tiež dokáže poriadne pritvrdiť, ak si to situácia vyžaduje. S „devätnástkou“ zatiaľ plní misiu, keď s ňou postúpil do Elite Round o postup na majstrovstvá Európy 2020 v Severnom Írsku. Na marcovom turnaji v Chorvátsku naši mladíci zabojujú o postup v konkurencii Portugalska, Turecka a Chorvátska. Je otázne, či by Rusnák tri mesiace pred dôležitým podujatím odišiel od rozrobenej práce, každopádne, aj on by poľahky dokázal nadviazať na filozofiu Adriána Guľu.

Albert Rusnák by poľahky dokázal nadviazať na prácu Adriána Guľu (foto: SFZ/Roman Ferstl)

Niekto iný

Veľa iných kandidátov na post trénera reprezentácie do 21 rokov sa nám nenúka. Špekulovať by sme mohli o Norbertovi Hrnčárovi, no ten len v októbri zasadol na lavičku v Trenčíne. V minulosti sa s národným tímom spájalo i meno Martina Ševelu, ktorý však od septembra vedie poľský Zaglebie Lubin. Na voľnej nohe je momentálne niekdajší tréner „dvadsaťjednotky“ Ivan Galád, dlhšie žiadny klub neviedol ani bývalý kormidelník seniorskej reprezentácie Stanislav Griga. Pri mládežnickej reprezentácii neuvažujeme o alternatíve zahraničného kouča, hoci v susednej Českej republike by sme taktiež našli niekľko možných adeptov. Nuž, nechajme sa prekvapiť…

Ivan Galád (Trenčín)
Veľa kandidátov na uvoľnený post nie je. K národnému tímu do 21 rokov by sa mohol napríklad vrátiť Ivan Galád (foto: TASR)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO U-21 - 2021

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia