spravy.sk spravy.sk

Neznáme africké jedlo a konečne teplo. Ako strávia Vianoce Zubairu, Bukari či Van Kessel?
zdroj: TASR

Neznáme africké jedlo a konečne teplo. Ako strávia Vianoce Zubairu, Bukari či Van Kessel?

Trenčianska kabína je naozaj rôznorodá. Účastník Fortuna ligy má vo svojom kádri hráčov z viacerých kútov sveta. Nájdeme v ňom futbalistov z opačného konca Zeme, ale i "čierneho kontinentu". Tí musia počas sezóny opustiť svoje domovy na dlhé mesiace a so svojimi rodinami sa nevidia na vlastné oči. Nie je na to totiž veľa príležitostí. Jednou z výnimiek sú však Vianoce.

Jeden z najkrajších sviatkov v roku sa odohráva akurát počas zimnej prestávky medzi jesennou a jarnou časťou ročníka FL. Nás v redakcii webu ProFutbal.sk zaujímalo, ako trávia 24. december a ďalšie vianočné dni hráči Trenčína z rôznych kútov sveta. Ako sme zistili, pre viacerých sú to len obyčajné dni.

Niektorí neoslavujú

"Vianoce sa mne ako sviatok vyhýbajú. Som totiž moslim," povedal nám s úsmevom Nigérijčan Abdul Zubairu. 21-ročný záložník tímu spod Čákovho hradu sa tak odlišuje od svojich klubových spoluhráčov - kresťanov, pre ktorých ide o sviatok, ktorý nemôžu jednoducho prehliadnuť. Zubairu to vidí inak. V istom zmysle je s ním však spätý aj vianočný duch. "Nič to nemení na fakte, že počas zimy sa môžeme zísť všetci v kruhu rodiny a užívať si spoločne našu prítomnosť. Päť mesiacov sme sa s rodinou nevideli, preto si to musíme dostatočne vynahradiť," hovoril v tejto sezóne dvojgólový strelec Trenčanov a dodal: "Aspoň to bude v teple."

Abdul Zubairu (AS Trenčín)
Abdul Zubairu ako moslim nebude oslavovať Vianoce, čas však strávi v kruhu rodiny. (foto: Róbert Fritz)

Skromnejšie sviatky s tamojším jedlom

Klíma v Afrike je, samozrejme, prijateľnejšia ako slovenská zima, hoci tá sa aktuálne nesie skôr v duchu babieho leta. Po poslednom jesennom zápase sezóny proti Nitre (1:1) však bola Trenčanom poriadna zima. "Už som na Slovensku jeden a pol roka. Je veľmi chladno, ale nejako som si zvykol," priznal s úškrnom krídelník z Ghany Osman Bukari. Na rozdiel od svojho afrického kolegu Zubairua nie je moslim. Vianočnú atmosféru si tak vychutnáva naplno.

"U nás je to trochu skromnejšie ako na Slovensku. Nemáme také svetelné výzdoby či vysoké ozdobené stromčeky. Hlavné ale je, že trávime čas spolu," priblížil pre ProFutbal.sk ghanské Vianoce Bukari"Zídeme sa pri jednom stole a spolu konzumujeme africké jedlo. Ide o našu typickú pochutinu," pokračuje 21-ročné technické krídlo v opise vianočnej tradície. Pri našej otázke, o aké jedlo ide, sa jeden z najlepších hráčov AS v tejto sezóne iba pousmial a skonštatoval: "Keby som vám povedal názov, nepoznali by ste ho (smiech). Je to typický pokrm pre našu oblasť a aj mne sa ten názov ťažko vyslovuje."

Osman Bukari
Osman Bukari sa teší na typické africké jedlo. (foto: jäzva)

Zvyky z Európy aj v Karibiku

Skromné Vianoce zrejme nebude mať ofenzívny univerzál Gino van Kessel. Rodák z holandského Alkmaaru a reprezentant Curacaa, krajiny ležiacej v Karibskom mori, tvrdí, že tradície prebral tento ostrovný štát zo "starého kontinentu". "Neviem presne, ako vyzerajú Vianoce na Slovensku, ale myslím si, že v porovnaní s Curacaom to nie je veľký rozdiel. Zvyky sme prebrali od Holanďanov, takže nechýba veľké pohostenie a rovnako aj svietiaci vianočný stromček v byte," vysvetlil 26-ročný krídelník v spätosti s krajinou, v ktorej sa zväčša ako štedrovečerné jedlo podáva moriak.

"Vianoce oslavujeme každý rok. Vždy sa na ne teším, lebo to pre mňa znamená, že môžem byť s rodinou a vychutnávať si atmosféru výnimočného sviatku. Najväčším čarom Vianoc je pre mňa len tak si posedieť pri večeri a rozdať si darčeky. Výnimočné to bude určite aj pre môjho malého potomka," hovorí o prioritách blížiaceho sa sviatku Van Kessel. Spoločne s Bukarim sa obaja zhodli, že v rámci kupovania darčekov pod stromček pre blízkych donesú niečo aj zo Slovenska, ďalšie veci však dokúpia aj na letisku či doma.

Gino Van Kessel
Gino Van Kessel sa vráti na Slovensko v januári a nevyhne sa mrazivým zimám. (foto: AS Trenčín)

Obaja sa pobrali domov po spomenutom poslednom zápase sezóny proti Nitre. Vyhli sa tak nielen prípadnému spoločnému klubovému posedeniu, ale i poriadne vrtkavej klíme. "Počasie je v decembri už dosť mrazivé. Preto ma po poslednom kole potešilo, že môžem odletieť domov," smial sa Van Kessel, avšak uvedomoval si, že po návrate na Slovensko to tiež nebude jednoduché. "Vrátim sa v januári predtým, než začneme zimnú prípravu a viem, že vtedy bude ešte väčšia zima (smiech). Na to sa neteším, ale na zápasy áno a verím, že s Trenčínom zabojujeme o hornú šestku," uzavrel pre ProFutbal.sk Gino van Kessel.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia