spravy.sk spravy.sk

Najdivnejší zápas s najmladším kádrom v histórii. Po prehre 0:5 pochválil Liverpool aj John Terry
zdroj: TASR/AP

Najdivnejší zápas s najmladším kádrom v histórii. Po prehre 0:5 pochválil Liverpool aj John Terry

Dva zápasy v priebehu 24 hodín, obidva na inom kontinente. Liverpool čakala výzva, s akou sa v rámci histórie svojej existencie ešte nestretol. Kým v stredu ho čaká súboj proti mexickému klubu Monterrey na MS klubov FIFA v Katare, o deň skôr musel odohrať štvrťfinále Anglického ligového pohára (Carabao Cup) proti Aston Ville v Birminghame. Ako vyriešiť túto nevyriešiteľnú situáciu?

"The Reds", samozrejme, žiadali odklad stretnutia a jeho posunutie na iný termín. Vedenie súťaže mu v tom nevyhovelo. Aj preto mohol tím z Anfield Road vďačiť poriadne širokému kádru, ktorý má k dispozícii, vrátane niekoľkých talentovaných tínedžerov v mládežníckej akadémii. Svoje priority si LFC určil jasným spôsobom - cieľom je vyhrať MS klubov. Oproti tomuto turnaju zrejme považovali súboj o domácu trofej, ako by povedal bývalý tréner Trnavčanov Nestor El Maestro, za malý bezvýznamný pohár. Do stretnutia v Birminghame poslali Liverpoolčania svoje najmladšie mužstvo v 127-ročnej histórii klubu.

Oficiálny utorkový pohárový zápas bol výnimočný v tom, že priemerný vek jedného hráča Liverpoolu bol 19 rokov a 182 dní. Najstaršími futbalistami na ihrisku boli záložníci - kapitán Pedro Chirivella a Isaac Christie-Davies, obaja mali 22 rokov. Útočný trojzáprah LFC tvorili Harvey Elliott (16 rokov), Tom Hill (17) a Luis Longstaff (18). Vedení trénerom "dvadsaťtrojky" Neilom Critchleym sa liverpoolski mladíci vyhecovali k sympatickému výkonu. Senzácia sa ale nekonala. Prehrali 0:5. Účastník Premier League svojmu omladenému sokovi nič nedaroval, hoci sa sprvu trápil.

"Bol to najdivnejší oficiálny zápas, aký som kedy zažil. Súper začal vynikajúco a ukázal, že má technicky nesmierne nadaných hráčov. Dobre sme však k zápasu pristúpili a ukázali svoju profesionalitu. Dostali sme sa do semifinále, okrem toho však nemôžeme hovoriť o výhre," priznal po stretnutí tréner Aston Villy Dean Smith. Citoval ho web bbc.com. Vedel, že za takýchto okolností je víťazstvo pre jeho tím povinné. "Svojím hráčom dávam veľký kredit. V kabíne sme smerom k zápasu používali predovšetkým slovné spojenie 'správny postoj'. Všetci očakávali, že vyhráme, ale musíte si to odmakať. Na ihrisku bol James Chester, ktorý nehral 11 mesiacov. Pre Jonathana Kodiju či Orjana Nylanda to bol tiež prvý zápas v sezóne," vysvetlil Smith.

Liverpool sa postojom ku Anglickému ligovému poháru nevyhol kritike. Viacero britských médií sa zamýšľalo nad faktom, prečo neostalo na Ostrovoch aspoň pár hráčov z A-tímu, aby boli obidve mužstvá "červených" vyvážené a mohli plnohodnotne odohrať obidva súboje. Iní zase písali o vlastnom góle, ktorý si strelilo vedenie súťaže. Keďže žiadosti tímu z mesta Beatles nevyhovelo, nepriamo eliminovalo tím, ktorý mal šancu na celový triumf a zisk Carabao Cup-u. Aj po prehre 0:5 však mohli mladíci odísť so vztýčenými hlavami. Podpora stoviek fanúšikov ich dohnala ku skvelému výkonu predovšetkým v úvodnej štvrťhodine. Skúsenejší tím ich však fyzicky ubehal a už do polčasu vyhrával 4:0.

"Naše predstavenie bolo veľkolepé. Od úvodného hvizdu sme hrali úžasne a utvorili si veľa gólových šancí. Naším nešťastím bolo, že sme inkasovali smolné góly a zrazu bolo 0:2. Skúste však povedať chlapcom, že to bol pre nich zlý večer," zamyslel sa kouč Liverpoolu do 23 rokov Neil Critchley. "Bola to úžasná noc a nik z nás nechcel, aby skončila. Podpora, ktorú sme mali, bola pre nás neuveriteľná," jasal ďalej dočasný lodivod "áčka". Okrem iného ho tešil aj fakt, že sa hostia dočkali pochvaly od legendárneho anglického obrancu Johna Terryho, ktorý je aktuálne v Aston Ville asistentom trénera Smitha.

"Obaja prišli po zápase do našej šatne a adresovali nám pekné slová. Povedali, aby sme pokračovali v dobrej práci a že nám želajú veľa šťastia i úspechov. Išlo o moment, ktorý si zapamätáme ma všetci do konca našich životov,"
potešilo Critchleyho. Ten neriešil ani vysoký debakel. Výprask s rovnakým rezultátom uštedril Liverpoolu naposledy Manchester City v septembri roku 2017. LFC navyše prišiel o dlhú 20-zápasovú šnúru bez prehry (17 výhier, 3 remízy). Critchley napriek všetkému trval na obdive a úcte pre mladíkov, ktorí sa ukázali vo výbornom svetle. "Viacerí dali najavo svoj potenciál hrať za tento tím aj v Premier League. Uvedomujú si, že je veľký krok v ich ceste kariérou. Moje celkové pocity? Nesmierna hrdosť!"

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia