spravy.sk spravy.sk

Agresívna infekcia, tri operácie za šesť dní. Zabudnutý muž Chelsea sa nevzdáva svojho sna
zdroj: TASR/AP

Agresívna infekcia, tri operácie za šesť dní. Zabudnutý muž Chelsea sa nevzdáva svojho sna

Prestup do Chelsea bol veľkou vecou. V roku 2013 sa Marco van Ginkel ako 20-ročný nádejný talent holandského futbalu sťahoval z domáceho Vitesse Arnhem na Stamford Bridge. Označovali ho za sľubnú nádej do budúcnosti, "The Blues" zaňho zaplatili osem miliónov britských libier a ponúkli mu rovno zmluvu na päť rokov. Mladý záložník však za Londýnčanov odohral celkovo len štyri zápasy a priznal, že v klube zažil temné časy.

Stredopoliar, ktorý bol opisovaný ako hráč behajúci od šestnástky k šestnástke s čuchom na góly, sa po nádejnom štarte vážne zranil. Ťažké poranenie kolena ho vyradilo z hry na sedem mesiacov. Anglický veľkoklub nič neriskoval. Rozhodol sa, že Holanďana pošle na hosťovanie. Sezónu 2014/2015 strávil v talianskom AC Miláno, tú ďalšiu zase u anglického konkurenta Stoke City. Rodák z Amersfoortu nazbieral 39 štartov, gólovo sa však presadil len raz. Stoke s ním po polroku ukončil zmluvu. Chelsea s ním v tom čase kontrakt predĺžila, no zároveň ho poslala do vlasti.

Dva a pol roka hrával Van Ginkel za PSV Eindhoven, s ktorým v Eredivisie získal dva tituly. Ročník 2017/2018 zvládol navyše s kapitánskou páskou na ruke. Po strelení 16 gólov v 33 konfrontáciách bolo všetko znovu na dobrej ceste. Iba že by nie. Po dlhšom čase priznal, že posledné zápasy dohrával s bolesťami. Tri roky dozadu mu totiž z kolena vybrali poškodený väz, ktorý mu po dlhom období museli nahradiť. Tu začali problémy.

"Po operácii bolo zo začiatku všetko v poriadku. Osud však zasiahol po troch týždňoch. Na pooperačnom vyšetrení mi povedali, že som dostal infekciu. Vážnu a nesmierne agresívnu. Ochorel som. Koleno mi úplne napuchlo," opisuje svoje muky Van Ginkel v rozhovore pre NOS. Okamžite preto musel konať. Znovu. "Veľmi vás zdeprimuje, keď musíte všetko urobiť odznova. Potreboval som druhú operáciu. Nevedel som však, kedy sa tak stane. Oboznámili ma s tým, že mi potrebujú prepláchnuť koleno, aby som sa zbavil infekcie. Preto som absolvoval tri operácie v priebehu šiestich dní," pokračuje dnes už 27-ročný Holanďan.

Po avizovanom prepláchnutí kolena zmizla infekcia, pri ktorej existuje riziko, že športovca prinúti ukončiť kariéru. "Pomohlo mi to, musel som ale čakať štyri či päť mesiacov, kým som sa vrátil do normálneho života. To obdobie mi pripadalo ako večnosť, boli to temné časy," vyznal sa Van Ginkel, ktorý musel vynechať celú predošlú sezónu. Do tréningového procesu sa vrátil iba pred tromi týždňami. "Tie momenty sú úžasné. Užívate si ich za akéhokoľvek počasia. Keď sa po dlhom čase objavíte na ihrisku, veľmi si to vychutnávate," usmieval sa futbalový záložník.

Reprezentant "Oranjes" je oficiálne stále hráčom FC Chelsea. S "modrými" má platnú zmluvu do leta 2020. Cíti sa on sám ako hráč tímu zo Stamford Bridge? "Ehm, asi áno," zamyslel sa Van Ginkel. "Akonáhle trávite v klube veľa času, poznáte všetkých. Hráčov, doktorov, fyzioterapeutov... Či však ostanem v klube? Na to sa musíte spýtať trénera Franka Lamparda. Existuje možnosť, že s Chelsea predĺžim zmluvu o dva roky, avšak najprv sa chcem dať úplne fyzicky dokopy. Potom to budem riešiť," reagoval Van Ginkel na otázku o jeho možnej budúcnosti.

Netají však, že by chcel po temnom období pokračovať v cieli splniť si svoj sen - hrať pravidelne v Premier League. "Obvykle som veľmi pozitívne naladený človek. Ľudia v mojom okolí ma vždy podporovali, rovnako aj Chelsea. Len tak ľahko sa nevzdám. Nie som typ človeka, ktorý tak ľahko skončí. A to napriek horšiemu obdobiu," dodal sebavedomo na záver Marco van Ginkel.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia