spravy.sk spravy.sk

Najdrahší hráči FL: Hodnota Šporara stúpla o 150 percent, Boženík stojí milión
zdroj: Koláž: ProFutbal.sk

Najdrahší hráči FL: Hodnota Šporara stúpla o 150 percent, Boženík stojí milión

"Myslím si, že trhová hodnota nás všetkých v kádri stúpa," vyjadril sa elitný útočník Slovana Bratislava Andraž Šporar po poslednom zápase roka proti Sportingu Braga (2:4). A nemýlil sa. Slovenské kluby majú za sebou jesennú časť sezóny 2019/2020 a viacerí hráči v nich poriadne zažiarili. V rámci zimného prestupového obdobia môžu byť zaujímavými úlovkami pre veľké futbalové kluby po celej Európe.

A mädliť ruky si môžu aj účastníci Fortuna ligy. Renomovaný zahraničný portál transfermarkt.com totiž aktualizoval trhové hodnoty hráčov v slovenskej najvyššej súťaži. Oproti poslednej aktualizácii, ktorá prebehla v júni, si viacerí futbalisti poriadne prilepšili.

Najdrahší je Šporar

Zrejme nikoho neprekvapí, že kráľom rebríčka najdrahších hráčov podľa špecializovaného portálu je Andraž Šporar. Slovinský útočník v drese Slovana Bratislava má podľa transfermakrtu hodnotu 2,5 milióna eur, ktorú mal už počas svojho pôsobenia v Bazileja. Rodák z Ľubľany, ktorý vlani v rámci FL nastrieľal 29 gólov a na jeseň tohto roku pridal ďalších 11 plus päť presných zásahov v rámci Európskej ligy, si prilepšil o 1,5 milióna oproti predošlému obdobiu. Ide o vzrast trhovej hodnoty o 150 percent. Tréner Ján Kozák ml. označil Šporara za najlepšieho útočníka, aký kedy pôsobil vo FL. Záujem o jeho služby už údajne prejavil škótsky Celtic Glasgow. Klub však tieto správy dementoval a je nateraz otázne, kde skončí hráč, za ktorého si Slovan bude pýtať určite viac ako 2,5 milióna. 

Traja miliónoví

Hodnotu, ktorou oplýval Andraž Šporar ešte počas leta, tentoraz dosahujú až štyria hráči. Na miliónovej hranici sa pohybuje ďalší slovanista - Maročan Moha, ktorého hodnota oproti predošlému obdobiu ostala nezmenená. Spomedzi miliónovej trojice si najviac prilepšil Róbert Boženík. Zakončovateľ Žiliny sa dostal na sedemcifernú hranicu predovšetkým vďaka dobrej reprezentačnej forme, keď na jeseň s dvojkrížom na hrudi strelil štyri góly, vo FL "iba" tri a jeho trhová hodnota stúpla o 350-tisíc eur. Záujem oňho už prejavili FC Janov či CSKA Moskva, pričom ruský zástupca ponúkol údajne až osem miliónov. "Božo" ostáva (aspoň zatiaľ) naďalej hráčom žlto-zelených. Tretím a posledným s miliónovou hodnotou je záložník Dunajskej Stredy Zsolt Kalmár, ktorý si v rebríčku napriek viacerým zraneniam polepšil o 150-tisíc eur.

Nárast o dvojnásobok a viac

Spomedzi slovenských futbalistov si v rebríčku transfermarktu najviac prilepšil brankár "belasých" Dominik Greif. Mladý gólman, ktorý má už na konte aj dva reprezentačné duely, stál ešte počas júna 400-tisíc eur, teraz sa jeho hodnota aj vďaka skvelým zákrokom na domácej scéne i v Európskej lige vyšplhala na 800-tisíc eur, a teda rovný dvojnásobok. Na sedemcifernú hranicu si obľúbenec publika musí ešte počkať. V prípade možného prestupu je tu tiež predpoklad, že si Bratislavčania vypýtajú vyššiu finančnú čiastku. Greif však nie je jediný, ktorý sa takto vyšplhal. Dvojnásobok trhovej hodnoty dostal aj jeho spoluhráč - pravý bek Jurij Medveděv. Z-250 tisíc vzrástol na 500-tisíc eur. O viac než dvojnásobok si prilepšil Ján Bernát, ktorého trhová hodnota sa vyšplhala zo 150-tisíc na 400-tisíc eur.

V TOP 20 štyria Slováci

Keď sa detailne pozrieme na rebríček zverejnený transfermarktom, medzi dvadsiatkou najlepších hráčov sa nachádzajú štyria futbalisti so slovenskou národnosťou. Okrem spomenutých Boženíka a Greifa v ňom figuruje na 13. mieste žilinský záložník Miroslav Káčer s nezmenenou hodnotou 650-tisíc eur. Priečku s poradovým číslom 18 si uchmatol stopér Dominik Kružliak, ktorého hodnota po prestupe z Ružomberka do Dunajskej Stredy ostala tiež bez pohybu (600-tisíc eur). Rovnakú trhovú cenu má aj Erik Daniel, krídelník Slovana je však oficiálne vedený ako Čech.

Dominancia elitnej trojky

Pri pohľade na top 50 v rebríčku transfermarktu sa iba ťažko hľadá iný zástupca ako ten, ktorý nie je členom tímu zo slovenskej elitnej trojky. Prvé tri priečky v rámci FL sú korisťou Slovana, Dunajskej Stredy a Žiliny. Nie je prekvapením, že pri drvivej väčšine hráčov s najvyššou trhovou hodnotou sa vyskytuje jeden z týchto klubových emblémov. Medzi najlepšou päťdesiatkou je len deväť členov iného tímu, z toho päť z Ružomberka. Najdrahším je Kristi Qose s hodnotou 600-tisíc eur podobne ako Kružliak či Daniel. Druhým najdrahším hráčom mimo elitného tria je Ryan Koolwijk. Ťahúň Trenčína si však pohoršil a spadol z hodnoty 750-tisíc na 550-tisíc eur. 

Najdrahší hráči Fortuna ligy podľa webu transfermarkt.com:

1. Andraž Šporar (ŠK Slovan Bratislava, Slovinsko) - 2,5 milióna eur (+1,5 milióna eur oproti predošlému obdobiu)
2. Moha
(ŠK Slovan Bratislava, Maroko) - 1 mil. eur (hodnota ostala nezmenená)
Róbert Boženík
(MŠK Žilina, Slovensko) - 1 mil. eur (+350 tis. eur)
Zsolt Kalmár
(FC DAC 1904 Dunajská Streda, Maďarsko) - 1 mil. eur (+150 tis. eur)
5. Dominik Greif
(ŠK Slovan Bratislava, Slovensko) - 800 tis. eur (+400 tis. eur)
6. Dávid Holman
(ŠK Slovan Bratislava, Maďarsko) - 750 tis. eur (+50 tis. eur)
7. Aleksandar Čavrič
(ŠK Slovan Bratislava, Srbsko) - 700 tis. eur (-50 tis. eur)
Kristopher Vida
(FC DAC 1904 Dunajská Streda, Maďarsko) - 700 tis. eur (+100 tis. eur)
9. Eric Davis
(FC DAC 1904 Dunajská Streda, Panama) - 700 tis. eur (hodnota nezmenená)
Kenan Bajrič
(ŠK Slovan Bratislava, Slovinsko) - 700 tis. eur (hodnota nezmenená)
Myenty Abena
(ŠK Slovan Bratislava, Holandsko) - 700 tis. eur (+250 tis. eur)
Maté Vida
 (FC DAC 1904 Dunajská Streda, Maďarsko) - 700 tis. eur (+150 tis. eur)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia