spravy.sk spravy.sk

Náhrada za duo "Robbery"? Módny nadšenec, ktorému v Anglicku zničili sebavedomie
zdroj: TASR/AP

Náhrada za duo "Robbery"? Módny nadšenec, ktorému v Anglicku zničili sebavedomie

Pol dekády dozadu sa o ňom písalo ako o premárnenom talente, ktorý nedokáže využiť ani štipku zo svojho potenciálu. Londýnsky Arsenal ešte pred rokom 2011 zacielil na perspektívneho mladíka Sergea Gnabryho. Nemecký krídelník vynikal už ako tínedžer vo farbách mládežníckych výberov z rodného Stuttgartu. Za prednostné právo podpisu zmluvy so 16-ročným futbalistom poslalo vedenie anglického veľkoklubu do Bavorska 100-tisíc libier. Veľký príbeh mal písať svoju prvú kapitolu.

Rôzne štýly, iné názory

Trvalo necelý rok, kým sa Gnabry prvý raz predstavil v drese "kanonierov". Stal sa druhým najmladším hráčom, ktorý v Premier League nastúpil za Arsenal (mal 17 rokov a 98 dní, mladší bol len Jack Wilshere, pozn.). V priebehu nasledujúcich dvoch sezón nazbieral na svoje konto 18 zápasov. Jeho minutáž však postupne vyschýnala ako púštne jazero, navyše v sezóne 2014/2015 jeho rozlet pribrzdilo vážne zranenie kolena. Vedenie z Emirates Stadium malo však svoj plán - obnoviť jeho futbalové schopnosti na hosťovaní vo West Bromwichi Albion.

Nasledujúca sezóna mala byť jeho, to by však nemohol drvivú väčšinu duelov presedieť na lavičke náhradníkov. Na svoje konto si mladý Nemec pripísal len jeden zápas v Premier League (12 minút) a tri celkovo. Čo sa vtedy stalo? "Spýtajte sa Toniho Pulisa," reagoval nedávno v spomienkach na WBA Gnabry. Waleský tréner, ktorý v tom čase viedol mužstvo z Hawthorns, ho do stretnutí nenasadzoval. "Rôzne štýly, iné názory. Skúšal som zo seba vydať v klube maximum, nestačilo to. Vedenie mi predtým avizovalo, že odohrám množstvo minút. Ak by som vedel, že opak bude pravdou, upísal by som sa niekomu inému," cítil krivdu krídelník. Citoval ho web Daily Mail.

"Prišiel k nám, aby odohral čo najviac zápasov. V tom momente ale nebol pre mňa na takej úrovni, že by do nich mohol zasiahnuť. Prišiel z futbalovej akadémie, no nemal na konte veľa ligových skúseností. Dokáže vás akadémia pripraviť na ligový futbal? Hovoríme tu o Premier League," zamyslel sa vo svojej reakcii Pulis podľa BBC. Progresívny Bavor, ktorý podľa trénera nemal na WBA, žil v Birminghame úplne sám, iba príležitostne ho chodili pozrieť rodičia. Ťažkému obdobiu začleňovania sa medzi elitu v inej krajine nepomohol pohŕdavý postoj Pulisa. Všimol si to aj vtedajší kouč Arsenalu Arséne Wenger.

Bez sebavedomia a trpezlivosti, s potenciálom

"Z Albionu sa vrátil po veľmi zlej skúsenosti. Jeho sebavedomie bolo úplne zničené. Pokúsil som sa ho vybudovať znovu od piky, pretože som v neho veril. Považoval som ho za silného hráča s dobrou rýchlosťou i driblingom. Mal veľký potenciál do budúcnosti. Pripomínal mi Thea Walcotta či Alexa Oxladea-Chamberlaina," hovoril v tom čase kouč z Francúzska. Ten ho napokon musel nechať odísť. Nemec s koreňmi z Pobrežia Slonoviny sa vrátil do vlasti v roku 2016 a zničený sa pokúšal o reštart kariéry. Vtedy ho ulovil bundesligový Werder Brémy za päť miliónov libier. Sever Nemecka Gnabrymu prospel. Mladík pookrial a v 27 súťažných dueloch zaznamenal 11 gólov.

"Bol mladý a ambiciózny, niekedy však príliš netrpezlivý. Navyše, sprevádzalo ho aj viacero zranení. Preto sa nemohol úplne našťartovať po fyzickej stránke. Vždy sa chcel vrátiť do diania tak skoro, ako to len bolo možné. Vynikal však v tom, že bol rýchly ako blesk a pripravený na veľké momenty. Dokázal nekompromisne zakončiť obomi nohami," hovoril o jeho angažmáne u zeleno-bielych vtedajší tréner Brém Alexander Nouri. Už po jednej vydarenej sezóne ho odkúpil do svojich radov najslávnejší bundesligový tím Bayern Mníchov za 8 miliónov eur. Wenger svojho času označil tento prestup za vopred dohodnutý ešte z čias, keď mladík pôsobil v Arsenale. Gnabry si však v rámci prvej sezónu u Bavorov vypýtal hosťovanie v Hoffenheime. Sprvu sa aj tam mierne trápil. Blúdiaci hráč, ktorý sa stále hľadal, však našiel vytúženú konzistentnosť. Vystriedal päť rôznych pozícii, kým mu tréner Julian Nagelsman vybral post krídelníka a Gnabry sa mu odvďačil desiatimi gólmi v 26 zápasoch.

Disponuje tým, čo postrádal

Bavori následne nemali nad čím váhať. Chlapec označovaný ako premárnený potenciál konečne ukázal dve sezóny po sebe, čo v ňom je a anglické trápenie vystriedala nemecká eufória. Hneď v prvej sezóne v Allianz Arene sa dočkal 42 štartov, 13 gólov a domáceho double. Výrazne sa zlepšil aj vďaka prítomnosti v tom čase odcházajúcich legiend klubu, za ktoré môže byť vďaka svojim schopnostiam náhradou. Jeho bývalému lodivodovi Nourimu povedal, že sa veľa naučil od Arjena Robbena či Francka Ribéryho smerom k víťaznej mentalite, pretože neustále trénovali a chceli sa zlepšovať mimo ich komfortnej zóny. "Dnes je bleskovo rýchly, klinický zakončovateľ a tvrdo pracuje v defenzíve. To predtým nerobil. Teraz podniká hĺbkové šprinty do vlastnej šestnástky a späť do útoku. Je komplexný futbalista," myslí si o niekdajšom zverencovi Nouri.

Gnabryho úspešné obdobie sa odzrkadlilo aj na reprezentačnej úrovni. V roku 2017 sa stal majstrom Európy do 21 rokov, ešte o rok skôr si na krk zavesil olympijské striebro, dnes je pevnou súčasťou A-tímu. V aktuálnej sezóne si ho každý pamätá pre iný míľnik. V skupinovej fáze Ligy majstrov nasúkal štyri góly do siete Tottenhamu Hotspur pri výhre 7:2 a po dlhom čase si znovu mohol zaspievať. "Londýn je červený!" "Vždy bol talentovaný, ale v niektorých chvíľach mu chýbalo sebavedomie. Vedeli sme však, že máme v tíme hráča, ktorý môže dokázať veľa," hovoril k tomuto počinu Wenger. "Pracovať s ním vo West Bromwichi a vidieť, čo neskôr dokázal, je úplne úžasné. Keď ľudia ukážu, že dokážu vstať a dostať sa na takú úroveň, na akej je teraz on, je to fantastické," priznal po dlhom čase Pulis, ktorý ho vo West Brome odpísal a po dlhšom čase uznal, že sa v ňom zmýlil. Návrat Gnabryho na Britské ostrovy, i keď len krátkodobý, je už teraz ikonický.

Pre chlapa netradičný koníček

Odpisovaný talent sa teraz môže tešiť z honoru hráča, od ktorého sa očakáva plnohodnotná náhrada v kádri Bayernu za duo "Robbery". A ak by mu to nevyšlo, stále má Gnabry k dispozícii zaujímavý koníček, ktorý ho môže uživiť. "Futbal by mal byť mojou prioritou, zaujíma ma však aj móda. Veľa času trávim skrolovaním cez Instagram a pozerám, čo je trendové. Vyhľadávam aj lokality, ktoré môžu byť dobré pre fotky, následne sa tam odfotím," vysvetlil svoje hobby Gnabry, ktorého Instagram je okrem futbalového diania plný aj módnych fotografií. "Veď prečo nie?" - zamyslel sa na záver 24-ročný módny nadšenec.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Throwback to the 📸 with @gq_germany

Príspevok, ktorý zdieľa Serge Gnabry (@sergegnabry),

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Nemecko - Bundesliga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia