spravy.sk spravy.sk

Hrdý na svojich zverencov, pripúšťa odchody. Kozák: Weiss by nás posunul o level vyššie
zdroj: TASR

Hrdý na svojich zverencov, pripúšťa odchody. Kozák: Weiss by nás posunul o level vyššie

Keď Ján Kozák mladší prešiel z pozície trénera B-tímu Slovana k "áčku" pred druhým predkolom Európskej ligy, viacerí mu možno neverili. Bratislavský tím však bývalý slovenský reprezentant dotiahol až do skupinovej fázy druhej najvyššej súťaže na "starom kontinente" a v K-skupine ho doviedol k zisku štyroch bodov. Stále iba 39-ročný kouč má za sebou životný rok a stál pri jednom z historických míľnikov fortunaligového šampióna.

Hoci sa jeho zverenci už nepredstavia v eliminačnej fáze Európskej ligy, podotýka Kozák, že pri náročnom programe môže byť na svojich zverencov len a len hrdý. A to aj napriek prehre 2:4 proti Sportingu Braga v záverečnom meraní síl v K-skupine. Po zápasovo nahustenom roku 2019 dúfa, že niečo podobné ako lodivod ešte zažije aj v blízkej budúcnosti. "Nikdy sa netreba uspokojiť. Všetci v klube vieme, čo chceme – hrať čo najčastejšie takéto veľké zápasy, a to sa dá dosiahnuť len tvrdou prácou," hovoril ambiciózny tréner na pozápasovej tlačovej konferencii.

Zhodnoťte nám z vášho pohľadu zápas proti Brage...
Ján Kozák ml.:
"Bol to výborný duel. Šesťdesiat minút sme hrali veľmi dobre, nebolo to tak, že by sme sa iba bránili alebo odkopávali lopty. Predviedli sme krásne akcie, dali sme dva góly. Okolo 70. minúty na nás prišla kríza. Chlapci toho mali dosť. Títo súperi sú mimoriadne kvalitní. Keď im necháte priestor, vedia ho využiť, čo sa dnes potvrdilo. Dnešný zápas nám ukázal veľmi veľa. Budeme ďalej pracovať na tom, aby sme sa zlepšovali, približovali sa takýmto silným mužstvám a odohrali ďalšie veľké zápasy v Európe."

Slovan dvakrát viedol, napokon prehral 2:4. Kde sa štvrtkové stretnutie zlomilo?
"Určite v polčase. Do konca prvého dejstva sme mali udržať náš náskok, po 2:1 hneď prišla ďalšia reakcia súpera. Škoda, že sme v oboch prípadoch neudržali náskok dlhšie. Protivník by možno trochu viac znervóznel. Dovolili sme mu dvakrát rýchlo vyrovnať, čo bola chyba."

Ako vnímate výkon hráčov ako Nono či Marin Ljubičič, ktorí sa dostali na ihrisko aj pre zdravotné absencie v a tresty kádri?
"Som rád, že chlapci, ktorí nedostali šancu v Európe predtým, najmä v zálohe, hrali na doraz. Išli na sto percent, čo si vážim. Samozrejme, spravili sme aj chyby, ale ukázali sme kvalitu aj to, že ideme dobrým smerom. Chyby robia hráči aj tréneri, to si vyhodnotíme. Všetky naše zápasy v EL ste videli, boli sme blízko k bodom a rolu hrali maličkosti."

Keď si zhodnotíme celú cestu Slovana skupinovou fázou EL, nazbierali ste v tabuľke celkovo štyri body, skončili na štvrtom mieste. Ste spokojní? Čo sa podľa vás dalo urobiť lepšie?
"Keby sme celkovo získali o nejaké tri bodíky viac, spokojnosť by určite bola väčšia, ale v každom zo šiestich zápasov s týmito veľmi kvalitnými súpermi sme boli reálne v hre o body a v prvých dvoch prípadoch sme ich aj uhrali. Ja som na chlapcov hrdý, zaslúžia si obrovskú pochvalu."

Zažili ste zápasy s Bragou ako hráč Petržalky. Slovan dosiahol v celkovom porovnaní viac, v čom boli "belasí" lepší?
"V dvoch zápasoch sme dali Brage štyri góly. Sme určite vyššie, ako bola pred rokmi Petržalka. Herný prejav nebol taký, že by nás súper vyslovene prehrával, možno až na tých dvadsať minút. Ideme správnym smerom."

Ján Kozák ml.
Ján Kozák ml.: "Samozrejme, spravili sme aj chyby, ale ukázali sme kvalitu aj to, že ideme dobrým smerom." (TASR)

Mužstvo ste preberali na dne po vypadnutí so Sutjeskou Nikšič a doviedli ste ho až do skupiny EL, kde Slovan uhral dobré výsledky proti kvalitným súperom. Ako hodnotíte svoje celkové pôsobenie pri kormidle Bratislavčanov?
"Každá pochvala súperových trénerov, médií či fanúšikov ma teší. Preto robíme futbal. Som šťastný za šancu a že som sa jej chytil a prispel ku krásnemu polroku. Nikdy sa netreba uspokojiť. Všetci v klube vieme, čo chceme – hrať čo najčastejšie takéto veľké zápasy, a to sa dá dosiahnuť len tvrdou prácou. Spoločnými silami to zvládneme a budeme sa posúvať k lepším výsledkom."

Cítite sa ako adept na ocenenie pre trénera roka?
"To neriešim (smiech). Som rád, že som pri takom veľkom klube. Rozhodnú ľudia a vlastne ani konkrétne neviem, za aké obdobie sa udeľuje cena - či celý rok alebo je to inak. Určite by ma víťazstvo potešilo, ale nezamýšľam sa nad tým."

Pozastavme sa pri hráčoch. Pri viacerých z nich sa stále avizuje, že sa posunú do iných klubov - či už Dominik Greif alebo Andraž Šporar. Mali by podľa vás urobiť tento krok?
"Nechcem hodnotiť, či by sa mali posunúť. Ako tréner by som bol rád, keby ostali, akonáhle však prídu ponuky, ktoré uspokoja majiteľov, možno niektorí odídu. Našou prácou bude dobre ich nahradiť a pokračovať v nastavenom trende."

V súvislosti so Šporarom treba spomenúť, že v roku 2019 nastrieľal 36 gólov, v Slovane celkovo 60 a v Európskej lige je druhým najlepším strelcom s piatimi trefami na konte. Ide o najlepšieho útočníka, aký kedy pôsobil vo Fortuna lige?
"V Európe celkovo nik nedal toľko gólov, to je veľká vec. Andraž je určite najkvalitnejší útočník, aký tu kedy pôsobil."

Medializovaný je čoraz viac záujem o služby Vladimíra Weissa mladšieho. V čom by ste videli jeho kvalitatívny prínos?

"Čo sa týka Vlada, ak bude zdravý, všetci vieme, že má veľkú kvalitu. Je uňho prítomný moment prekvapenia, vie aj sám rozhodnúť zápasy a vedeli by sme sa s ním posunúť o level vyššie."

Viete si predstaviť, že po odchode spomenutých opôr začleníte do mužstva viac slovenských hráčov, prípadne budete ich hľadať v zahraničí podobne ako Weissa?

"V každom z našich zápasov sa ukazuje, že máme kvalitných hráčov na všetkých postoch. Boli by sme radi, keby sme mali viac Slovákov v mužstve. V našej lige ale hráči nie sú preverení takýmito ťažkými zápasmi. Futbalisti z iných klubov sa chcú dostať prioritne do zahraničia. Ak by bola možnosť, určite sa na to obrátime. Ak nie, nemôžeme to príliš siliť a zameriame sa na hráčov, ktorí posilnia mužstvo."

Ján Kozák ml.
Ján Kozák ml.: "Boli by sme radi, keby sme mali viac Slovákov v mužstve. V našej lige ale hráči nie sú preverení takýmito ťažkými zápasmi." (foto: Jozef Bedej)

Po poslednom zápase roka 2019 je tu zimná prestávka. Čo vás čaká v najbližších týždňoch a aké sú vaše ciele do budúcnosti?
"V najbližších týždňoch si trochu oddýchneme, no už teraz sa teším na stretnutie s chlapcami a ďalšie výzvy. Robím to, čo ma baví, vo veľkom klube ako je Slovan. Užívam si to, je to krása. Verím, že zažijem ešte niekedy sezónu, ktorá bude takáto nabitá."

V rámci Fortuna ligy má Slovan už teraz 10-bodový náskok na druhú Dunajskú Stredu či Žilinu. Trúfate si získať titul s ešte väčším predstihom než tým, ktorý sa vydaril klubu v predošlej sezóne?

"Viete, aké máme ciele. Tým hlavným je double. V zimnej príprave preto odrobíme maximum. Ani v našej lige nie je ľahké vyhrávať, ak do toho nejdeme s maximom. Vyhrať chceme každý jeden zápas. A ako sa to vyvinie? Uvidíme..."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Rozhovory

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia