spravy.sk spravy.sk

Šporar prežil najlepší rok v kariére, smúti z postavenia futbalu na Slovensku
zdroj: Silvia Turcerová/ProFutbal.sk

Šporar prežil najlepší rok v kariére, smúti z postavenia futbalu na Slovensku

Slovinský kanonier Andraž Šporar zaznamenal proti Brage (2:4) už svoj piaty gól v skupinovej fáze Európskej ligy, čím uzavrel fantastický kalendárny rok pre seba i bratislavský Slovan.

Belasí už pred zápasom s portugalským súperom vedeli, že nemajú šancu na postup zo skupiny. Aj keď dvakrát viedli, skúsený protivník sa vždy veľmi rýchlo dokázal vrátiť do zápasu. Šporar sa však stal druhým najlepším strelcom Európskej ligy, Alfredo Morelos z Glasgow Rangers ho prekonal o jediný gól. „Som veľmi spokojný, aj keď by som nejaký ten gól vymenil radšej za bod. Získali sme štyri, čo nie je veľa, ale bola to veľmi ťažká skupina. Braga i Wolverhampton hrajú sobotu čo sobotu zápasy, aké my zažívame len v Európe. Ukázali sme kvalitu, ale chýbajú nám ešte skúsenosti,“ poznamenal po poslednom zápase Andraž Šporar, ktorý si najviac užil stretnutia proti účastníkovi anglickej Premier League.

Andraž Šporar
Po góle do siete Bragy pozorne počúval skandovanie poloprázdneho Tehelého poľa. (foto: TASR)

Dvadsaťpäťročný útočník netají, že rok 2019 v Slovane považuje za najkrajší a najlepší v celej svojej doterajšej kariére. „Bezpochyby. Tridsaťšesť gólov je suverénne najviac, čo som kedy dosiahol v priebehu roka. Sú to len čísla, ale aj tie treba dokazovať na ihrisku. Neviem, či Ljubičič dal aspoň na tréningu toľko gólov za rok,“ vystrelil si zo spoluhráča. „Aj keby som dal za Slovan dvesto gólov, tak nesplatím to, čo mi klub dal. Som vďačný pánovi Kmotríkovi. Viem, že v úvode moje výkony neboli dobré. Dnes som dal šesťdesiaty gól v belasom drese, prežívam asi najkrajšie momenty v kariére. Na Tehelnom poli sa mi veľmi páči. Nerozmýšľam nad prestupom. Ak ale príde šanca posunúť sa v kariére a v živote, potom to budeme riešiť.

Slovinec opakovane tvrdil, že neriešil záujem či ponuky iných klubov, vždy odkazoval zvedavých novinárov na svojho agenta a klub. Po poslednom zápase roku odchádza na dovolenku, z nej sa rád vráti do Bratislavy. „Páči sa mi Slovensko, Tehelné pole je môj domov. Existujú však krajiny, kde je futbal číslo jeden. Cítim, že na Slovensku to tak nie je a pre futbalistov to nie je dobré. Ak by bolo na každom zápase 20-tisíc divákov, možno by hráč ani nepomýšľal nad odchodom do zahraničia,“ povedal Šporar.

Slovan gól radosť (Andraž Šporar)
„Krásnych momentov bolo tento rok mnoho, nedá sa vybrať jeden. Či otvorenie štadióna, či štadión plný detí v skupine Európskej ligy, či domáce víťazstvo nad PAOK-om,“ poznamenal Šporar k roku 2019. (foto: skslovan.com)

V minulej sezóne vyrovnal historický strelecký rekord Fortuna ligy, kraľuje jej aj v aktuálnom ročníku a zahviezdil v Európe. Hral prím pri úspechoch slovenského klubu, zároveň sa usadil v základnej zostave reprezentácie svojej krajiny. „Ale stále je veľa vecí, na ktorých musím pracovať a zlepšovať sa. Ronaldo a Messi sú najlepší hráči na svete a stále majú na čom robiť. A taký Šporar nemusí?“ úprimne zhodnotil na záver. 

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia