spravy.sk spravy.sk

DAC po jeseni: Hyballa už cieli na 2. miesto, Jedlička nechce nechať titul Slovanu
zdroj: facebook/Fortuna liga

DAC po jeseni: Hyballa už cieli na 2. miesto, Jedlička nechce nechať titul Slovanu

Najvyššia slovenská súťaž má za sebou jesennú časť a väčšinu zápasov sezóny. Po osemnástich z tridsiatich dvoch zápasov má Slovan Bratislava na čele desaťbodový náskok pred duom Žilina a Dunajská Streda.

Na Žitnom ostrove sa pred sezónou netajili smelými ambíciami. Klub však opäť nezvládol preliezť v pohárovej Európe cez viac ako dvoch súperov, reči o titule a naháňaní favorita z Bratislavy stíchli. DAC však má za sebou náročnú jeseň a nemôže ju hodnotiť ako neúspešnú – po mnohých úskaliach sa dokázali prezentovať v dobrom svetle, atraktívnym herným štýlom a poväčšine úspešnými výsledkami.

Nový Bayo sa nenašiel

Niektorí už na meno Vakoun Issouf Bayo aj zabudli, ale skalní fanúšikovia rozhodne nie. Skauti DAC-u v roku 2019 nedokázali nahradiť hráča, ktorý začiatkom januára zamieril do Celticu Glasgow. Jeho výborný pohyb ani kanonierske vlohy nik z tímu nevyrovnal. Na jar sa ho skúšal klub nahradiť vlastnými zdrojmi, avšak Kristopher Vida, Marko Divkovič či Abdulrahman Taiwo sa našli skôr na krídle. Letná akvizícia zo Senice zostala za očakávaniami, Eric Ramirez sa za pätnásť stretnutí presadil iba trikrát, na konci jesene sa navyše zranil a vynechá zrejme celú zimnú prípravu. Mladíci Afričania Zuberu či Boeateng ukázali, že Fortuna liga je zatiaľ pre nich veľké sústo.

Eric Ramirez
Ramirez na jar zahviezdil, keď v drese Senice skóroval štyrikrát v jednom zápase. Po príchode do DAC strelil za celú jeseň iba tri góly. (foto: fcdac.sk)

Sezónu DAC sprevádzali aj rozsiahle zranenia či tresty. V lete na mesiac vypadol Ronan, v kľúčovom zápase proti Slovanu chýbal útočník Ramirez i stopér Kružliak, zo zostavy sa vytratili a len minimum minút nazbierali Taiwo, Čmelík či Šimčák, Bednár nemá ani jeden štart. Po treste skončil v A-tíme aj reprezentant Koštrna. Najkľúčovejšie bolo zranenie Kalmára, ktorý vypadol začiatkom augusta a vrátil sa až v druhej polovici októbra. Po mesiaci sa v reprezentácii zranil opäť a nezasiahol už do žiadneho zápasu. Dovedna v lige nazbieral šesť gólov za sedem štartov.

V zime budú musieť v Dunajskej Strede riešiť najmä útočnú fázu, čoho si je vedomý aj sám tréner. Po prehre 0:2 v poslednom kole na Tehelnom poli síce poznamenal, že je na svoj tím pyšný, ale... „Išli sme do sezóny s veľmi mladým tímom. V lete prišlo niekoľko nových hráčov a my sme hľadali svoj štýl,“ hodnotí tréner Peter Hyballa. „Vo finálnej tretine ihriska ešte nemáme takú kvalitu, musíme na tom zapracovať. Bude to náš cieľ a úloha pre rok 2020,“ dodal.

Dunajská Streda - Nitra (Beskorovainyi, Ristovski)
Beskorovajnyj zatiaľ na stopérskom poste zaostáva za očakávaniami verejnosti, obrana DAC-u sa však musí zohrať. (foto: TASR)

Defenzívu drží mladá opora

DAC musel riešiť problémy najmä odzadu, po odchode Šatku, Huka či Koneho sa zháňali noví obrancovia. Z Michaloviec sa vrátil s veľkými očakávaniami majster sveta z kategórie do 20 rokov Beskorovajnyj, z Ružomberka prišla opora Dominik Kružliak a z vypadnutej Podbrezovej Matej Oravec. Vhodnú dvojicu hľadal Hyballa dlhšie, obrana sa pri zohrávaní často dopúšťala chýb. „V Európe sme odohrali štyri dobré zápasy, ale inkasovali sme veľa gólov. Postupne sme ale našli svoju tvár a keď sa obzrieme za jesennou časťou ligy, nájdeme možno dva či tri zápasy, ktoré nám nevyšli. Inak sme ale dominovali a držali loptu viac ako súper,“ poznamenal Hyballa.

O nestabilnej podobe obrannej formácie hovoria aj štarty: pravý bek Koštrna má len dvanásť zápasov, Beskorovajnyj pätnásť, Kružliak a Davis šestnásť. Oravec ich má sedemnásť, väčšinu ale odohral v strede poľa. Jedinou stálou oporou bol mladý český brankár Martin Jedlička, ktorý mužstvo neraz podržal a na konte má päť čistých kont. „Každý deň pracujem naplno, aby som to vo futbale niekam dotiahol. Myslím si, že to zatiaľ mám dobre naštartované. Som jednotka v klube aj v českej dvadsaťjednotke, kde sa nám darí a bojujeme o EURO. Som rád, že mi dôverujú vedenie, tréneri aj spoluhráči, snažím sa im to odplatiť na ihrisku,“ povedal spokojný Martin Jedlička.

Jesenným vysvedčením pre DAC je tretia priečka, ale rovnaký bodový stav s druhou Žilinou. Zároveň aj nelichotivé desaťbodové manko na Slovan. „Získali sme tridsaťpäť bodov, čo je výborné. Na jar zabojujeme o druhú priečku,“ poznamenal po poslednom kole tréner Hyballa. Majstrovské sny tak nateraz v Dunajskej Strede stíchli, hoci odhodlanie zostáva. „Je to veľký náskok, neklamme si, ani za tri zápasy sa dohnať nedá. Ale vo futbale sa môže stať všeličo. Určite nepôjdeme do druhej časti sezóny s tým, že budeme priať titul Slovanu,“ doplnil ambiciózny Jedlička.

Fortunaligová jeseň Dunajskej Stredy v číslach

Celková bilancia:
18 zápasov, 11 víťazstiev, 2 remízy, 5 prehier, 35 bodov, skóre 29:22, 3. miesto
Bilancia doma:
9 zápasov, 6 víťazstiev, 2 remízy, 1 prehra, 20 bodov, skóre 18:7, 3. miesto
Bilancia vonku:
9 zápasov, 5 víťazstiev, 0 remíz, 4 prehry, 15 bodov, skóre 11:15, 4. miesto
Najlepší strelci:
Kristopher Vida - 7 gólov, Zsolt Kalmár - 6 gólov, Andrej Fábry a Eric Ramirez - 3 góly
Najviac odohraných minút:
Martin Jedlička - 1620, Máté Vida - 1492, Kristopher Vida - 1464

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia