spravy.sk spravy.sk

Seničania sa zhodujú: slabý začiatok, dobrý koniec, málo bodov
zdroj: facebook/Fortuna liga

Seničania sa zhodujú: slabý začiatok, dobrý koniec, málo bodov

Záhoráci mali do jesennej časti výborný vstup. Porazili doma Trenčín a zdalo sa, že „rýchlokvasené“ mužstvo Senice bude mútiť vyššie, ako spodné priečky tabuľky. Lenže prišlo osem ďalších zápasov, v ktorých nazbierali zverenci Michala Ščasného iba chudobné dva body a Senica bola tam, kde sa aj čakalo. Na chvoste súťaže.

Našťastie pre Senicu sa z dna dá už iba odraziť vyššie a multinárodný tím, v ktorého zostave často absentujú Slováci úplne, sa prebral k životu. V druhej polovici jesene zabral, nazbieral celkovo 19 bodov a nie je bez šance na prvú šestku, na ktorú stráca iba štyri body. Pozor si však musí dať aj pred súpermi za ňou. Od pásma zostupu je iba štyri body. Na jar teda Senicu nečaká vôbec nič ľahké. „Môžem povedať, že v posledných zápasoch som bol veľmi hrdý na hráčov za to, čo predvádzali. Aj s vekovým priemerom, ktorý máme. Edmund Addo má 19 rokov, rovnako aj Tenton Yenne a obaja naši útočníci. V tíme sú ďalší 20 a 21-roční chalani. Vekový priemer je okolo 21 rokov. Mužstvo má obrovský potenciál, ak ostane pokope. Otázne je, čo bude v zime,“ zhodnotil po poslednom jesennom dueli so Žilinou tréner Michal Ščasný.

Jeseň by rozdelil v hodnotení na dve časti. „Na začiatku sme prišli s kolegom neskoro k tímu, prakticky dva týždne pred štartom súťaže. Mužstvo sa postupne skladalo a nemohli sme očakávať, že budeme zbierať body. Herný prejav a prehry naznačovali, že nie sme v ideálnej situácii. Postupne sa však tím dal dokopy, mužstvo sa zdvihlo v defenzíve, v ofenzíve priniesli zahraniční hráči niečo, čo slovenskí v sebe nemajú. Ich veľký potenciál je v technike, dynamike a pohybe. Ukazovali to v posledných zápasoch. So začiatkom je teda nespokojnosť, záver jesene bol veľmi dobrý. Mrzí ma iba počet bodov, ktorý máme, pretože sme určite mali na viac. V niektorých zápasoch sme si body prehrali sami, pretože sme nepremenili šance. V niektorých zase, a to nie som plačko a ani sa nechcem vyhovárať, nám rozhodcovia neprisúdili penaltu. Nie je to vyplakávanie, ale realita a rozhodcovia za to boli potrestaní,“ zosumarizoval český tréner po jeseni deviateho tímu slovenskej najvyššej súťaže.

Ružomberok - Senica (Vorel)
Brankár Vojtěch Vorel sa stal jedným z najlepších hráčov ligy na svojom poste. (foto: Rudolf Maškurica)

Jeseň začal Vojtěch Vorel ako brankárska dvojka tímu a kryl chrbát skúsenejšiemu Fredericovi Tabordovi. „Bolo to pre mňa zložitejšie obdobie. Pripravoval som sa v Seredi, prejavila o mňa záujem Senica, za čo jej musím poďakovať. Postupne som sa prepracoval na pozíciu jednotky. Som spokojný, aj keď vždy je na čom pracovať a čo zlepšovať. Predvádzame dobrú hru, zdvihli sme sa ako tím, akurát sme neuhrali viac bodov na to, ako sme dobre hrali. To nás všetkých mrzí,“ skonštatoval český gólman FK Senica.

Aj on vie, že na jar čaká jeho tím ešte tuhý boj. Možno o prvú šestku, možno o záchranu. „Máme jasný cieľ, ktorý sme si stanovili. Pred nami je na jar ešte kvarteto zápasov. Myslím, že s výkonmi, aké sme v závere jesene podávali, si pokojne môžeme stanoviť cieľ pobiť sa o prvú šestku. Keby nám niekto pred tromi - štyrmi mesiacmi povedal, že v poslednom kole budeme hrať so Žilinou vyrovnanú partiu a budeme možno aj lepší, tak by si ťukali na čelo,“ dodal 23-ročný brankár.

Čo plánuje robiť momentálna senická jednotka medzi tromi žrďami v zime? „Určite pôjdem s priateľkou na dovolenku do tepla a vypnem od futbalu úplne. Myslím, že je to veľmi dôležité vypnúť v hlave od futbalu. Čo bude potom, ešte neviem, ale začnem pracovať znova na tom, aby som sa ja aj tím posunul dopredu.“

Denis Baumgartner (Senica)
Denis Baumgartner je v skupinke legionárov jeden z mála odchovancov klubu. (foto: Róbert Fritz)

Stredopoliar Denis Baumgartner sa často ako jediný zo Slovákov objavoval v zápasovej zostave. V poslednom kole so Žilinou, v ktorom Senici ušli body z hrsti v závere duelu, odohral takmer celý zápas. „Verím, že mužstvo ostane pokope cez zimu a na jar sa pripravíme. Je na čom rozhodne stavať. Začiatok sme mali rozpačitý, strácali sme body a nehrali sme dobre, ale ku koncu sme našli svoju tvár, predvádzali sme dobrý futbal. Dúfam, že budeme zbierať body aj na jar.“

Čomu možno pripísať podľa Baumgartnera senické zdvihnutie sa? „Poskladali sme sa na začiatku sezóny, čo nie je pre trénerov, ani hráčov jednoduchá situácia. Všetko chce svoj čas a my sme ho mali málo. Ukázalo sa to počas jesene, keď sa nám začalo dariť. Škoda, že je teraz prestávka v súťaži. Po jeseni nemám naplánovanú žiadnu dovolenku. Bol som veľa rokov v zahraničí, takže by som rád strávil Vianoce doma s rodinou. Budem sa pripravovať aj individuálne,“ doplnil mladý Baumgartner.

Kapitánom mužstva bol brazílsky stopér Roberto Dias. „Posledné tri zápasy boli najlepšie, aké sme na jeseň odohrali. V zápasoch sme sa prezentovali našim štýlom futbalu, ktorým sa mohli naši fanúšikovia baviť. Na druhej strane sú výsledky, ktoré sme si nezaslúžili. Vo futbale to ale niekedy nie je o víťazstvách,“ vrátil sa k posledným ligovým vystúpeniam Dias v rozhovore pre klubový web Senice.

„Za predvedené výkony sme si zaslúžili získať viac bodov, futbal ale občas nedáva logiku. Som hrdý na svoj tím a každého môžem ubezpečiť, že na jar vo zvyšných štyroch vystúpeniach spravíme všetko, aby sme boli v prvej šestke,“ prezradil smelé plány 31-ročný stopér.

Roberto Dias
Skúsený Brazílčan bol oporou zadných radov Záhorákov. (foto: Róbert Fritz)

Brazílsky kapitán odhalil aj príčinu toho, prečo sa Senici začalo v druhej polovici jesene dariť. „V úvode sezóny sme mali viacero problémov. Myslím si, že nám pomohla zmena rozostavenia na troch obrancov. Po zmene sme začali hrať viac spoľahlivejšie a tímovejšie. Čo sa týka mojich kolegov v obrane, veľmi mi pomohli. Každý z nich má iné futbalové predpoklady, boli však veľmi efektívni, čo sa týka odvedenej práce,“ objasnil Roberto Dias.

Druhá polovica jesennej časti naznačila futbalový potenciál mladého tímu trénera Michala Ščasného. Pri Senici však futbalový fanúšik v posledných rokoch nikdy nevie, čoho sa dočká. Hráči sa menia niekedy čo polrok. „Nepochybujem o tom, že ak zostaneme pokope, ukážeme toho oveľa viac. Tím má obrovský potenciál, najmä po technickej stránke. Na ihrisku sme spoznali jeden druhého a zohrali sme sa. V jarnej časti ligy môžeme prekvapiť,“ dodal na záver kapitán Senice Roberto Dias.

Senická fortunaligová jeseň v číslach

Celková bilancia:
18 zápasov, 5 víťazstiev, 4 remízy, 9 prehier, 19 bodov, skóre 22:30, 9. miesto
Bilancia doma:
9 zápasov, 3 víťazstvá, 1 remíza, 5 prehier, 10 bodov, skóre 12:13, 9. miesto
Bilancia vonku:
9 zápasov, 2 víťazstvá, 3 remízy, 4 prehry, 9 bodov, skóre 10:17, 8. miesto
Najlepší strelci:
Castaňeda 8 gólov, Samson Akinyoola 3 góly, Sulley, El Moudane, Didiba po 2
Najviac odohraných minút:
Mihovil Klapan 1569, Frank Castaňeda 1472, Roberto Dias 1440

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia