spravy.sk spravy.sk

EURÓPSKA LIGA: Diery v zostave i v hľadisku. Slovan sa lúči s Európou
zdroj: uefa.com, koláž: ProFutbal.sk

EURÓPSKA LIGA: Diery v zostave i v hľadisku. Slovan sa lúči s Európou

Po piatich vyrovnaných dueloch v pohárovej Európe napíše úradujúci slovenský majster v skupine Európskej ligy bodku za fantastickým rokom 2019. Belasí od otvorenia nového štadióna na Tehelnom poli suverénne dokráčali k titulu v minulej sezóne, k jesennému ligovému prvenstvu v aktuálnom ročníku a v pohárovej Európe vybojovali účasť v skupinovej fáze Európskej ligy, kde dlho držali reálnu postupovú šancu. Po štvrtkovom zápase proti Brage odídu slovanisti na zaslúžené dovolenky.

Slovan čaká prvý zápas v skupinovej fáze Európskej ligy, do ktorého pôjde s vedomím, že už nemá šancu postúpiť. Paradoxne, zároveň pôjde o prvý domáci zápas, na ktorý majú prístup fanúšikovia. V úvodných dvoch stretnutiach totiž pre trest mohli tribúny zaplniť jedine deti. „Konečne môžu prísť aj fanúšikovia, takže očakávam, že nás môže prísť podporiť veľa ľudí. Bude to úplne iný zápas ako v Portugalsku, budeme hrať na svojom štadióne, za chrbtom s našimi ľuďmi. Budeme silnejší. Našou úlohou bude ukázať pekný futbal. Slovan totiž nehrá poháre každý rok, preto si túto šancu musíme vážiť a užiť naplno,“ poznamenal deň pred zápasom obranca Slovana Vernon de Marco.

Podľa všetkého však fanúšikovia túto možnosť nevyužijú naplno. Dvadsaťštyri hodín pred zápasom bolo predaných len zhruba deväťtisíc lístkov, v klube očakávajú, že sa zaplní do trinásťtisíc miest. A to napriek rozšírenému sortimentu v bufetoch o teplé nápoje. „Verím, že príde čo najviac divákov, aj keď vieme, že už nehráme o postup a je zima. Dúfam však, že prídu tí, ktorým záleží na Slovane a spravíme im radosť,“ doplnil tréner Slovana Ján Kozák mladší k očakávaným dieram na tribúnach.

Realizačný tím však bude musieť riešiť iné diery - tie v zostave. Pre kartové tresty budú chýbať opory stredu poľa Joeri de Kamps i Ibrahim Rabiu, otázny je štart aj tretieho muža zo stredu poľa Davida Holmana. „Nie je to ideálne. Máme vykartovaných hráčov, zranené duo Čavrič – Strelec, štart dvojice Holman a Medveděv je otázny. Máme však ešte deň do zápasu, takže uvidíme, ako to dáme dokopy. Vždy sa snažíme poskladať tú najsilnejšiu zostavu a ani teraz to nebude iné. V Európe je dôležitý každý zápas, vždy hráte o výsledky a prestíž. Pristúpime k zápasu s plnou vážnosťou, akoby to bol prvý zápas v skupine,“ doplnil Kozák.

Slovanisti opäť pred zápasom netrénovali na hlavnej ploche. Pred Wolverhamptonom sa mužstvo usídlilo v Šamoríne, teraz trénovalo na Pasienkoch. „Nebudem sa vykrúcať. Trávnik nie je v ideálnom stave, chceme ho šetriť,“ priznal tréner Slovana. Trávniku rozhodne nepomôže ani mrazivé počasie, v ňom však môžu mať výhodu slovanisti. V Brage je totiž aktuálne 15 stupňov Celzia. „Počasie môže byť určite na našej strane. My sme na to zvyknutí. Uvidíme, ako na to budú reagovať oni,“ poznamenal Argentínčan Vernon a tréner Kozák s úsmevom dodal: „Uvidíme, aké podmienky nás čakajú. Podľa predpovedí by počas zápasu malo dokonca snežiť. Máme hráčov, čo sú možno viac zvyknutí, ale tiež nemáme v kádri nejaké severské typy.“

Pre domácich bude zápas s Bragou výzvou. Na priamu otázku portugalského rádia, či je Braga najsilnejší súper Slovana v skupine, reagoval tréner Kozák kladne. „Vedú skupinu, to hovorí samo o sebe. Poznáme ich štýl a kvality. Budeme hrať doma, možno trochu ofenzívnejšie ako u nich, ale bude záležať aj od toho, čo nám dovolia. My skúsenosti len zbierame, každý zápas v Európe je pre nás náročný. Musíme hrať dobre takticky, Braga štýlom hry, rýchlosťou a technikou ich hráčov, môže byť pre nás možno najťažším súperom v tejto skupine,“ zakončil kormidelník belasých. Napriek tomu verí, že jeho tím skóruje aj v šiestom súboji v Európe.

Situácia v skupine je jednoznačná – dve postupové miesta si podelia Braga a Wolverhampton, dve nepostupové Slovan a Besiktas. O konečné poradie zabojujú na diaľku. Stretnutie 6. kola skupinovej fázy Európskej ligy ŠK Slovan Bratislava - SC Braga sa odohrá vo štvrtok 22. decembra o 21.00 hod., v priamom prenose ho odvysiela Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) prostredníctvom druhého televízneho kanálu Dvojka. Druhý polčas bude tradične prenášať aj Rádio Regina. Portál ProFutbal.sk nebude chýbať priamo na štadióne, po zápase vám tradične prinesie reakcie všetkých aktérov.

Stretnutie povedie poľský rozhodca Pawel Gil, jeho asistentmi sú Konrad Sapela a Marcin Borkowski.

Predpokladaná zostava Slovana:

Greif - Medveděv, Abena, Božikov, Vernon - Ljubičič, Nono - Holman - Daniel, Šporar, Moha

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia