spravy.sk spravy.sk

Budúcotýždňové El Clasico opäť ohrozujú protesty
zdroj: TASR/AP

Budúcotýždňové El Clasico opäť ohrozujú protesty

El Clasico medzi FC Barcelona a Realom Madrid opäť ohrozuje protesty. Odložený duel 10. kola najvyššej španielskej súťaže je naplánovaný na stredu 18. decembra o 20.00 h, no hnutie Tsunami Democratic zvolalo demonštráciu, ktorá sa má uskutočniť len niekoľko hodín pred výkopom v blízkosti štadióna Camp Nou.

Už v utorok ohlásilo účasť na proteste so začiatkom o 16.00 h vyše 18.000 ľudí. Rozdelia sa na štyri skupiny okolo štadióna podľa toho, z akej oblasti pochádzajú. Registrovaní účastníci dostanú transparenty a hnutie očakáva, že ich po celom svete bude sledovať 650 miliónov ľudí. "Katalánsko sa nachádza vo výnimočnej situácii a je nutné konať adekvátne. Podstatná časť katalánskeho obyvateľstva momentálne trpí vylúčením len pre svoje presvedčenie. Nemôžu sa domôcť základných práv bez toho, aby prišiel trest. Tucty ľudí sú vo väzení, a pritom iba upozorňovali na tieto práva," píše sa v stanovisku Tsunami Democratic, ktoré zverejnil portál marca.com.

Zápas sa mal pôvodne odohrať už 26. októbra, no preložili ho na neskorší termín. Protesty v Barcelone reagujú na rozsudok Španielskeho najvyššieho súdu nad katalánskymi politikmi. Z nich deväť dostalo tresty od 9 do 13 rokov väzenia nepodmienečne za usporiadanie referenda v roku 2017. Protesty v Katalánsku prerástli do násilných stretov s políciou.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Španielsko - LaLiga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia