spravy.sk spravy.sk

Zopakuje sa zázrak z roku 2016? Päť dôvodov, prečo je Leicester znovu ašpirant na titul
zdroj: TASR/AP

Zopakuje sa zázrak z roku 2016? Päť dôvodov, prečo je Leicester znovu ašpirant na titul

Wolverhampton alebo Everton? Pred ročníkom 2019/2020 sme márne hádali čierneho koňa Premier League. Prešla takmer polovica sezóny a je jasné, že britským futbalovým revírom sa znovu túlajú líšky pripravené hrýzť na najvyšších métach. Leicester City pôsobil pred aktuálnym ročníkom nenápadne. Bol označovaný prioritne za tím, ktorý bude bojovať o miestenku v Európskej lige. Rázom je z neho celok, ktorý môže po štyroch rokoch zopakovať historický zázrak - nasvedčuje tomu jeho druhé miesto a iba osembodová strata na suverénny Liverpool. Čomu vďačia "The Foxes" za svoju ďalšiu fantastickú formu a prečo môžu opäť pomýšľať na titul? Redakcia webu ProFutbal.sk zostavila päť dôvodov.

1. Forma krajných obrancov

Na jednej strane odchovanec, na druhej prototyp skúseného moderného obrancu. Leicester namiešal elixír krajnej defenzívy ako z knihy kúziel. Pravá strana patrí najlepšiemu hráčovi tímu za uplynulú sezónu podľa hráčov i fanúšikov Ricardovi Pereirovi. Dvadsaťšesťročný portugalský zadák je stelesnením toho, čo chcú od krajných obrancov súčasní tréneri - má na konte najviac úspešných sklzov medzi obrancami v Premier League, disponuje rýchlymi prienikmi, atakuje obrancov súpera a vypomáha vpredu klasickým útočníkom. V aktuálnej sezóne už strelil dva ligové góly. Na druhej strane je 22-ročný Ben Chilwell klasickým bekom, ktorý nepustí loptu v súbojoch jedného proti jednému a sťahuje sa hĺbkovo dozadu. Vie však posielať presné centre do šestnástky, o čom svedčí aj to, že v štatistikách má odchovanec "líšok" už tri gólové asistencie. Spolu so stopérmi Jonnym Evansom Çağlarom Söyüncüm úradujú v zadných radoch Leicestru, ktorý inkasoval v PL len 10 gólov, čo značí najlepšiu obranu v súťaži. A to aj napriek odchodu Harryho Maguirea.

Ben Chilwell
Ben Chilwell je jeden zo strážcov šestnástky Leicestru (foto: tasr/ap)

2. Vyvážený stred poľa

Základným faktorom úspechu zo sezóny 2015/2016 bola prítomnosť N'Gola Kantého. Nesmierne rýchly a fyzicky neúnavný Francúz odvádzal poctivú "čiernu robotu" v strede poľa. Podobnými parametrami sa v aktuálnej sezóne prezentuje Wilfried Ndidi. Reprezentant Nigérie je silný v pozičnej hre, žiaden záložník v PL nemá na konte viac sklzov ako práve 22-ročný mladík (62) a platí to aj o osobných súbojoch (37). V dobrom svetle sa ukazujúcou náhradou za Riyada Mahreza je zase v zálohe duo James Maddison - Youri Tielemans. Príve oni sú režiséri či mozog štýlu futbalu, ktorým sa prezentuje Leicester City. Iba štyria stredopoliari v celej PL utvorili z hry viac gólových príležitostí svojim spoluhráčom ako oni dvaja. Dvadsaťtriročný Maddison sa zase prezentuje aj skvelou streleckou formou, keďže má na konte päť gólov.

Wilfried Ndidi
Wilfried Ndidi je kráľom zálohy. (foto: tasr/ap)

3. Jaime Vardy - that's the party!

Druhý najlepší strelec spomedzi najlepších piatich súťaží v Európe. Jaime Vardy si rozpútal svoju vlastnú šou a má na konte viac gólov (16), než mal v tomto čase v rámci majstrovskej sezóny. Celkovo ich do súperových sietí nasúkal vtedy za celú sezónu 24. Viacero faktorov značí skoré prekonanie tejto méty. Podľa štatistík z dielne BBC mal ku koncu novembra elitný anglický zakončovateľ najvyššiu úspešnosť premieňania gólových príležitostí v súťaži. Na gól premenil až 41,38 % svojich pokusov, čím sa jednoznačne zaradil na špicu tabuľky spomedzi útočníkov na Bristkých ostrovoch. Na nej sa vďaka 32-ročnému rodákovi zo Sheffieldu drží aj samotný Leicester (21,09 %), ktorý má s 39 strelenými gólmi tretí najlepší útok v PL. Vardy dal minimálne gól už v šiestich zápasoch po sebe a môžeme očakávať, že vystrieľa "líškam" vysoké priečky.

Jamie Vardy
Jamie Vardy kraľuje útoku v Premier League. (foto: tasr/ap)

4. Faktor Rodgers

Hovorili sme doposiaľ o individuálnych kvalitách, tie ale dokáže dokonale spojiť progresívny kouč Brendan Rodgers. Bývalý záložník zo Severného Írska ešte nedosiahol úspech v časoch, keď trénoval Liverpool (2012-2015), do role žiadaného kouča sa však za uplynulé roky dostal v Celticu Glasgow, s ktorým trikrát získal domáce "treble". Po návrate do Anglicka sa rýchlo adaptoval naspäť na systém hry v Premier League a svojim zverencom ušil dokonalú taktiku. Prakticky zrkadlovo okopíroval rozloženie Manchestru City (4-1-4-1) a žiaden hráč nie je v jeho systéme ďalej ako deväť metrov od priestoru, kde môžu prenikať prihrávky. Vďaka tomu dokáže Leicester v rýchlosti pendlovať medzi defenzívou a ofenzívou bez toho, aby riskovali hráči stratu pozície. Rodgersovi zverenci vyhrali pre to už osem ligových duelov po sebe a 12 celkovo.

Brendan Rodgers
Brendan Rodgers namiešal správnu tímovú chémiu. (foto: tasr/ap)

5. Komplex slona na strome

Leicestru hrá do karát nielen individuálna či tímová chémia i systém hry Rodgersa, ale aj výsledky ostatných tímov. "Líšky" sa môžu pripravovať na zimný spánok na druhom mieste aj vďaka zaváhaniam Manchestru City, ktorý má na konte už o dve prehry viac a o šesť bodov menej. Deväťbodovú stratu naberá Chelsea, ktorá nezvládla ostatné dve ligové merania síl a až 14-bodový náskok má Leicester nad piatym miestom, ktoré garantuje účasť v Európskej lige. Proti tímom z tzv. "veľkej šestky" už navyše tím z King Power Stadium odohral tri duely s bilanciou 1-1-1 a hoci ho ešte čakajú náročné duely, všetko nasvedčuje tomu, že tím je pripravený. Osembodová strata na suverénny Liverpool sa síce zdá byť obrovská, avšak nezabúdajme na istý komplex "The Reds", označovaný aj ako "slon na strome - nik totiž nevie, ako sa LFC dostal na špicu, každému je však jasné, že raz spadne," existuje vtip šíriaci sa sociálnymi sieťami. Mužstvo z Anfield Road totiž malo o takomto čase vlani 10-bodový náskok na druhý ManCity, titul však nezískalo. Ak sa "červení" zľaknú scenára déjá vu, bude to práve Leicester, ktorý môže toto zaváhanie dokonale zužitkovať a využiť faktor prekvapenia, ako tomu bolo aj v roku 2016.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia