spravy.sk spravy.sk

Druhá liga: Potešili góly a nárast návštevnosti, nováčikovia neohúrili
zdroj: Lukáš Urbašík

Druhá liga: Potešili góly a nárast návštevnosti, nováčikovia neohúrili

Mierny nárast návštevnosti, pomerne veľa gólov a veľká vyrovnanosť. To sú azda tri najväčšie pozitíva jesennej časti druhej ligy, ktorá sa definitívne uložila na zimný spánok 24. novembra po dohrávanom zápase rezervy Ružomberka s Podbrezovou. Šestnásť štadiónov opäť otvorí svoje brány až na začiatku marca.

Vedenie súťaže hlási spokojnosť. Druhá liga síce pomaly, ale predsa postupne napreduje. V 136 jesenných zápasoch videli diváci až 410 gólov. Priemerne bolo na tribúnach 628 fanúšikov, čo je o jedenásť viac ako minuloročnú jeseň. „Videli sme dobré zápasy, ale aj slabšie. Som však rád, že tých kvalitnejších bolo viac. Kto nebol na štadióne, mohol sledovať priame prenosy na FutbalnetTV, kde sme vysielali z každého kola dve stretnutia. Ďalšia potešujúca vec bola, že v zápasoch padalo veľa gólov, aj tým sa zvyšovala atraktivita. Priemerne hráči dali viac ako tri góly na zápas. Teším sa, že sme neklesli na návštevnosti, dokonca ju mierne pozdvihli,“ rozhovoril sa pre futbalsfz.sk predseda komisie pre riadenie II. ligy Miroslav Richtárik.

Súťaž je vyrovnaná predovšetkým v strede tabuľky, na čele je 38-bodová dvojica Banská Bystrica - Dubnica, ktorú prenasleduje Skalica (35 bodov). „Na jednej strane je to pre mňa prekvapenie, ale na druhej strane sa potvrdzuje istý trend z minulosti. Kluby, ktoré hrali v spodných poschodiach tabuľky sa postupne stabilizovali a v ďalšom ročníku už hrali o vrchné priečky. Banskobystričania majú skúsené mužstvo. Dobre to v tíme skĺbili. Teší ma aj divácky nárast na ich domácich dueloch, to je znamenie, že sa im páči, akým smerom sa klub vybral. Dubnica zasa stavila na mladých a behavých hráčov, ktorých dopĺňajú skúsenejší futbalisti,“ vyzdvihol dvojicu lídrov Richtárik.

Počas minulej zimy sa z II. ligy odhlásila košická Lokomotíva, no po vstupe nového investora v klube svoje rozhodnutie prehodnotili a napokon súťaž dohrali. Aktuálne sa situácia zdá byť stabilizovaná. „Niektoré kluby majú isté problémy, ale som s nimi v kontakte a mám prísľub, že súťaž všetci dohrajú. Každý sa snaží nájsť sponzora a stabilné zázemie. Viem, že aj samotné kluby vyvíjajú v tomto smere aktivitu, snažia sa dohodnúť s partnermi a nechcú ligový ročník len dohrať, ale chcú v II. lige pôsobiť aj v ďalších sezónach,“ prezradil pre oficiálny zväzový portál Richtárik, ktorý si nedovolí tipovať postupujúceho a vypadávajúcich: „Prajem si, aby vyhral a postúpil taký klub, ktorý chce dôstojne hrať v najvyššej súťaži. A dúfam, že na druhom mieste skončí taký klub, čo bude chcieť seriózne zabojovať v baráži o účasť vo Fortuna lige. Teší ma odozva klubov, že nik nechce vypadnúť. To značí, že tímy sú s nastavenou úrovňou súťaže spokojné a chcú ju aj naďalej hrávať. To je pre vedenie ligy a Slovenského futbalového zväzu pozitívna vizitka.“

Aj na jar sa vedenie súťaže bude snažiť podporiť kluby marketingovo i materiálne. Každý z celkov na jar dostane nový stojan na loptu a novú svetelnú elektronickú tabuľu na striedanie.

Druhá liga v kocke

136 zápasov sa odohralo (17 kôl x 8 zápasov v kole)
410 gólov
padlo v zápasoch (404 v jeseni 2018/19)
najviac 35 gólov padlo v 10. kole
3,02 priemer
gólov na zápas (2,97 bol priemer v jeseni 2018/19)
130 hráčov v kategórii U21
a mladších nastúpilo v jesennej časti
513 ŽK
bolo udelených (559 ŽK ukázali rozhodcovia v jeseni 2018/19)
13 ČK
udelených po 2. ŽK
12 ČK
udelených priamo
42 PK
(jedenástok) bolo nariadených, z toho 33 premenených (58/49 štatistika jesene 2018/19)
5 028 divákov - priemerná návšteva na kolo
(4 939 priemerná návšteva na kolo v jeseni 2018/19)
628 divákov - priemerná návšteva na zápas
(617 priemer v jeseni 2018/19)
85 471 divákov
na zápasoch spolu (83 965 celková návšteva jesene 2018/19), v 23 zápasoch bolo nad 1 000 divákov

najvyššie návštevy:

▪ 1 789 Poprad – Košice 3. kolo
▪ 1 541 Petržalka – Slovan 7. kolo
▪ 1 520 Poprad - Skalica 4. kolo
▪ 1 480 Košice - Trebišov 2. kolo

najviac ŽK
– 42 v 3. kole
najmenej ŽK
– 21 v 1. kole
najviac
– 9 ŽK v jednom zápase: Bardejov - Trebišov 3. kolo, Košice – Šamorín 8. kolo, Šamorín – Slovan 11. kolo, Bardejov – Dubnica 16. kolo

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia