spravy.sk spravy.sk

O kole po kole: Boj o titul môže zdramatizovať už len jeden tím
zdroj: ProFutbal.sk

O kole po kole: Boj o titul môže zdramatizovať už len jeden tím

Slovenská Fortuna liga má za sebou 18. ligové kolo základnej časti a zároveň posledný jesenný víkend. Pozrite sa na uplynulé dva dni ligového roka 2019 očami redakcie portálu ProFutbal.sk a zrekapitulujte si s nami to najdôležitejšie, čo sa na trávnikoch udialo.

Ťažko povedať, či je Slovan menej, či viac suverénny, ako v minulom súťažnom ročníku. Hoci neťahá sériu bez prehry, konkurencia v našej lige mu je očividne malá a osembodový náskok spred roka navýšil na desať bodov. Ak sa pred rokom hovorilo o tom, že je o sezóne asi rozhodnuté, tento rok o tom nemôže byť pochýb. Aj tréner DAC-u - tímu, ktorý sa pred sezónou najviac bil do pŕs v súvislosti s bojom o titul - po poslednom zápase jesene na Tehelnom poli poznamenal, že na jar urobia maximum pre druhé miesto. V Žiline, kde sa schyľuje k odchodu opôr ako Boženík či možno Holec, majú tiež iné problémy, než riešiť majstrovský titul. O Ružomberku a ďalších tímoch asi nie je na mieste hovoriť.

Sezónu 2019/2020 tak môže zamotať len jediný tím, a to samotný Slovan. Na Slovensku si pamätáme, že ak sa nejaký klub čo i len trošku pozitívne mihne pohárovou Európou, dokáže rozpredať polovicu kádra. Belasí v Európe hviezdili ako málokto, hráči ako Dominik Greif a Andraž Šporar budú mať na stole hneď niekoľko ponúk, zaujali určite aj Moha, Holman, Rabiu, Medveděv, Božikov a mnohí ďalší. Mužstvo Slovana sa cez zimu určite citeľne zmení, už len odchod kanoniera ako Šporar môže otriasť hernou tvárou. Realizačný tím okolo Jána Kozáka a skauti budú mať náročnú úlohu zložiť podobne suverénny Slovan ako sme ho videli túto jeseň.

CITÁCIA KOLA: „Cez zápas ste mi povedali, aby som sa vrátil do Nemecka. Pôjdem, hneď zajtra, lebo milujem Nemecko a mám tam svoju rodinu. Ale, pán Kozák, potom sa vrátim.“ Tak znel úsek hádky medzi trénermi Jánom Kozákom a Petrom Hyballom. Obaja si verbálne skočili do vlasov už počas zápasu, vo výmene odkazov pokračovali aj na tlačovej konferencii pred prekvapenými novinármi.

MOMENT KOLA: Gól Andrása Mészárosa. Plynula 25. minúta zápasu Pohronie - Sereď, čo bolo o dvadsaťpäť minút viac, než sa pri pohľade na hraciu plochu čakalo. Tá bola skôr pripravená na hokej či zápasy v bahne, napokon však rozhodca povolil aj futbal. Diváci poväčšine uprednostnili iné aktivity, než vysedávanie v mraze na tribúne, prišli však o veľa. Domáci tím dokráčal k prvému domácemu víťazstvu v sezóne a prispel k tomu navyše krásnym momentom 23-ročný mladík András Mészáros. Ten dostal milimetrovú prihrávku z krídla od Petra Mazana, fantastickým prvým dotykom a efektnou otočkou sa zbavil obrancov a pripravil si palebnú pozíciu, z ktorej halfvolejom poslal loptu do siete. O cenných troch bodoch neskôr rozhodol striedajúci Badolo.

SKLAMANIE KOLA: Záver jesene z pohľadu Serede. Minuloročný nováčik sa bojovnosťou a srdcom dostal až do majstrovskej šestky a dal zabrať každému súperovi v lige. O to viac klub prekvapil zmenou na poste trénera, ktorý vyradil z kádra najväčšie osobnosti, no z nových posíl nedokázal urobiť lídrov. Sereď sa nielen vzdialila od latky, ktorú si nastavila pred rokom, ale po štyroch prehrách v závere ročníka sa čoraz viac namáča do záchranárskych prác. Všetko vyšperkoval tréner Vojneski, ktorý po poslednom kole jesennej časti zložil svoju funkciu a skritizoval klub za podmienky. Čo bude s klubom, ktorý dodnes ani nezačal rekonštrukčné práce na svojom štadióne, zatiaľ nevedno. Rysujú sa však veľmi čierne scenáre...

PREKVAPENIE KOLA: Michalovce v majstrovskej vetve. Kto by po prehre 0:4 so Senicou povedal, že sa Zemplínčania dostanú z dna až na vrchol? Vedenie prekvapivo siahlo po zmene na trénerskej pozícii, pri všetkej úcte ani sami hráči nepochybujú, že by podobné výsledky prišli aj pri spolupráci Jozefa Majoroša s Antonom Šoltisom. Východniari sa zohrali, sformovali a výsledkom toho je zaujímavá štatistika: od vysokej prehry so Záhorákmi neinkasovali. Najprv doma prekvapili zdecimovaní DAC (5:0), potom zdolali ešte viac zdecimovanú Sereď (2:0) a naposledy uzavreli jeseň domácou výhrou nad silnou Trnavou (2:0). Aktuálne sa tak dostali a budú zimovať na 5. mieste, kam to historicky dotiahli pri predchádzajúcej sezóne.

POSTAVA KOLA: Miroslav Káčer. Po odchode kapitána Michala Škvarku mnohí lámali palicu nad Žilinou. Jeho kolega zo stredu poľa však dokázal svoje kvality a silu. Ako kapitán brilantne nahradil svojho spoluhráča a ešte lepšie ho nahradil ako líder a ťahúň v strede poľa. Šošonov dotiahol najďalej, ako bol tím schopný - na druhé miesto, aj keď desať bodov za Slovan. Zverenci trénera Jaroslava Kentoša si vybojovali jesenné striebro v poslednom kole víťazstvom v Senici, v 89. minúte po krásnej akcii Kristiána Valla skóroval práve Miroslav Káčer. So štyrmi gólmi a tromi asistenciami je po sedemgólovom Bernátovi druhý najproduktívnejší hráč Žiliny a v najbližšom prestupovom období bude okrem Boženíka a Holeca určite zopár otáznikov aj pri jeho zotrvaní.

ZOSTAVA KOLA: Tradičnú rekapituláciu zakončujeme jedenástkou mien, ktoré sa prezentovali podľa redakcie portálu ProFutbal.sk najlepším individuálnym výkonom. V zostave nájde svojich hráčov tentoraz len päť klubov, keďže v šlágri kola po skvelom výkone triumfoval Slovan a len on sám zaplnil šesť miest v našej jedenástke. Dopĺňajú ho dvaja futbalisti Michaloviec a jeden zástupca z klubov Nitra, Pohronie a Ružomberok. Honor Hráča kola udeľujú opäť čitatelia portálu ProFutbal.sk hlasovaním.

V bráne síce dali o sebe v dobrom vedieť viacerí brankári, pred Jenčom z Pohronia a ďalšími vynikol v šlágri kola slovanista Michal Šulla. Ten vychytanou penaltou zavelil k výhre Slovana a zisku desaťbodového náskoku po jesennej časti. K bezchybnej obrane pomohol aj pravý bek Lukáš Pauschek či kapitán na stopérskom poste Vasil Božikov. V zostave ich dopĺňajú líder Ružomberka Filip Twardzik, opora Nitry Pavol Farkaš či ľavý bek Michaloviec Matúš Vojtko. V strede poľa odohral ďalší skvelý zápas Michalovčan Kyriakos Savvidis, vedľa neho sme postavili Ibrahima Rabiua po strelení prvého gólu v sezóne. Na krídle za dve asistencie figuruje Peter Mazan z Pohronia a ofenzívu dotvárajú slovanisti Moha a Andraž Šporar.

Ideálna jedenástka 18. kola základnej časti Fortuna ligy v sezóne 2019/2020

Šulla - Pauschek, Twardzik, Farkaš, Božikov, Vojtko - Mazan, Savvidis, Rabiu, Moha - Šporar

Hráči kola Fortuna ligy v sezóne 2019/2020

1. kolo: Zsolt Kalmár (Dunajská Streda, redakčný výber)
2. kolo:
Lukáš Čmelík (Dunajská Streda, 40 % hlasov čitateľov)
3. kolo: Ivan Mesík (Spartak Trnava, redakčný výber)
4. kolo: Igor Šemrinec (Trenčín, redakčný výber)
5. kolo:
Ján Bernát (Žilina, 42 % hlasov čitateľov)
6. kolo:
Ante Roguljić (Trenčín, redakčný výber)
7. kolo: 
Miroslav Káčer (Žilina, 24 % hlasov čitateľov)
8. kolo: Branislav Pindroch (Zlaté Moravce, 40 % hlasov čitateľov)
9. kolo: Dávid Strelec (Slovan Bratislava, redakčný výber)
10. kolo: Eric Davis (Dunajská Streda, 34 % hlasov čitateľov)
11. kolo: Dominik Kružliak (Dunajská Streda, redakčný výber)
12. kolo: Frank Castaňeda (Senica, 39 % hlasov čitateľov)
13. kolo:
Lukáš Kojnok (Ružomberok, 53 % hlasov čitateľov)
14. kolo: Llazaros Rota (Michalovce, 46 % hlasov čitateľov)
15. kolo:
Zsolt Kalmár (Dunajská Streda, 59 % hlasov čitateľov)
16. kolo: Andraž Šporar (Slovan Bratislava, 53 % hlasov čitateľov)
17. kolo: Dominik Holec (Žilina, redakčný výber)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia