spravy.sk spravy.sk

Rasistický titulok pobúril verejnosť v Taliansku. AS Rím zareagoval virálnym vtipom
zdroj: twitter.com

Rasistický titulok pobúril verejnosť v Taliansku. AS Rím zareagoval virálnym vtipom

Aj zlá reklama je reklama. Nie v každom prípade to ale musí platiť dokonale. Na talianskych futbalových trávnikoch dlhodobo rezonuje téma boja proti rasizmu. Svoje by o tom vedel povedať každý hráč čiernej pleti, ktorý si na Apeninskom polostrove vypočul napodobňovanie opičích zvukov či vulgarizmy na svoju osobu pre odlišnú rasu.

Za pravdu by nám určite dal aj útočník Interu Miláno Romelu Lukaku, ktorý je súčasťou tímu Serie A od augusta, jeho uši však už počuli svoje. Urážky jeho osoby v stretnutí proti Cagliari prinútili všetkých 20 účastníkov najvyššej talianskej súťaže podpísať list fanúšikom, v ktorých prosia po pomoc pri boji s rasizmom na štadiónoch. S problematikou rasizmu bojujú aj tamojší novinári, nie vždy však úspešným spôsobom.

Dôkazom je počin periodika Corriere dello Sport, ktoré chcelo spropagovať dnešný duel 15. kola medzi "nerazzurri" a rímskym AS. Šláger kola si vyslúžil titulnú stranu, ktorej tematikou bolo opätovné stretnutie dvoch niekdajších hráčov Manchestru United, ktorí v lete zmenili svoje pôsobisko. Kým elitný zakončovateľ Lukaku si to namieril na San Siro, Chris Smalling je už súčasťou defenzívy "vlkov". Ich piatkovú vzájomnú konfrontáciu označil spomenutý denník ako "BLACK FRIDAY" (čierny piatok, pozn.). 

Verejnosť sa okamžite vymedzila voči počinu Corriere dello Sport a označila ho za rasistický. Obaja futbalisti na titulke sú čiernej pleti a v kontexte so stále aktuálnymi problémami s rasizmom vyznieva tento nadpis pohoršujúco. Pojmom "Black Friday" sa v zahraničí označuje deň, kedy väčšina veľkých obchodných reťazcov začína obdobie výpredajov za výrazne znížené ceny. Táto tradícia pochádza z USA a vzťahuje sa na posledný piatok v mesiaci november. Je však ťažké pochopiť kontext titulku v súvislosti s dvojicou prezentovaných hráčov. Smalling síce prišiel do Ríma za 3 milióny eur na ročné hosťovanie z ManUtd, Lukakua však anglický klub predal do Interu za 80 miliónov eur. O výpredaj teda určite v tomto prípade nešlo.

Hoci malo ísť pravdepodobne o vtip talianskeho média, úmysel mu nevyšiel. AS Rím už stihol prostredníctvom svojho twitteru reagovať na vzniknutú situáciu. Použil pritom virálny vtip, ktorý je základom viacerých mémov kolujúcich sociálnymi sieťami. "Nikto. Absolútne nikto. Ani jedna jediná duša. Tvorca titulkov v Corriere dello Sport:" - uviedli oranžovo-červení na svojom profile. Pod popisom sa vynímala fotografia titulnej strany tohto denníka. Ešte v ten večer vedenie klubu z hlavného mesta Talianska rozhodlo, že do januára ruší akékoľvek mediálne aktivity so žurnalistami z tohto periodika.

Na inkriminovaný headline zareagovali aj predstavitelia milánskeho Interu, ktorí sa na twitteri prezentovali statusom: "Futbal je vášeň, kultúra a bratstvo. Vždy sme boli a budeme proti akejkoľvek diskriminácii." Zareagovať prostredníctvom sociálnej siete stihol aj mestský rival AC príspevkom: "Je neakceptovateľné vidieť takúto bežnú ignoráciu rasizmu. Neostaneme ticho."

"Ako Talian sa veľmi hanbím za to, že si musím prečítať takýto titulok. Koniec koncov je rasizmus vždy veľký problém. Ide o kultúrny problém. Žiaľ, ako keby sme stále žili v roku 1920," hovoril agent belgického zakončovateľa Federico Pastorello pre Sky Sports. Dodal aj to, ako samotný Lukaku reagoval na tento titulok: "Je veľmi citlivý na túto tému. Obdivujem jeho postoj, pretože dokáže tejto záležitosti čeliť vždy s veľkou dávkou sily. Samozrejme, nie je z toho šťastný, ale je dostatočne silný, aby sa tomuto problému postavil."

Vo štvrtok prezentoval svoj postoj k celej záležitosti aj druhý dotknutý Chris Smalling. "Hoci by som sa rád sústredil iba na zápas, je dôležité uznať, že čo sa stalo, bolo zlé a nesmierne necitlivé. Dúfam, že editori periodika zoberú na seba zodpovednosť a pochopia silu, ktorú prezentujú písanými slovami," tweetoval Angličan.

Svoje stanovisko vydalo už aj samotné periodikum Corriere dello Sport. Podľa vlastných slov vo svojom čine nevidí nič pohoršujúce. "Black Friday - pre tých, ktorí tomu rozumejú, to značí úctu a pýchu k rozmanitosti. Ak to nechápete, dôvodom je, že to nedokážete vidieť. Ide o nevinný článok s perfektnou argumentáciou nášho novinára Roberta Perroneho. Jed z neho urobili tí, ktorí majú jed v sebe," vyjadril sa k celej záležitosti editor talianskeho periodika Ivan Zazzaroni.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Taliansko - Serie A

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia