spravy.sk spravy.sk

Podbrezová odštartovala spoluprácu s dánskym klubom, Poliaček: Skvelá organizácia
zdroj: jäzva

Podbrezová odštartovala spoluprácu s dánskym klubom, Poliaček: Skvelá organizácia

V FK Železiarne Podbrezová už v zime odštartovali novú filozofiu, v rámci ktorej je cieľom stavať na odchovancoch a mladých futbalistoch. Zatiaľ to síce Stredoslovákom neprináša želaný efekt, no vedia, že je to beh na dlhú trať. Pomôcť by im mohla i črtajúca sa spolupráca s FC Nordsjaelland.

Klub zo severu Dánska sa hrdí jednou z najlepších futbalových akadémii v Európe, v minulosti v ňom pôsobil i Stanislav Lobotka. V aktuálnej sezóne má Nordsjaelland najnižší vekový priemer v tamojšej Superlige (21,5 roka). Podobnou cestou sa vydala i Podbrezová, ktorá bude s týmto zahraničným celkom užšie spolupracovať.

„Klub FC Nordsjaelland má v kádri množstvo mladých hráčov, ktorých vekový priemer je zhruba 21 rokov. Hrajú ťažkú dánsku ligu a európske poháre. Klub má anglického majiteľa, ktorý vlastní aj akadémiu v Ghane, z ktorej putujú najlepší hráči práve do Dánska. V celom klube sa rozpráva po anglicky a klub funguje po všetkých smeroch vynikajúco. Je to skvelá organizácia a pre klub FK Železiarne Podbrezová je cťou, že sme sa dohodli,“ prezradil pre zpfutbal.sk generálny manažér Miroslav Poliaček.

Prvým výsledkom vzájomnej spolupráce bola minulotýždňová skúška talentovaného ofenzívneho stredopoliara Samuela Ďatka v Nordsjaellande. „Je to naozaj skvelá akadémia s veľmi milými ľuďmi. Klub funguje na najvyššej úrovni, s veľmi kvalitným tréningovým procesom. Je tam množstvo kvalitných hráčov. Veľký rozdiel bol najmä v rýchlosti prevedenia, práce s loptou. Tam je to oveľa rýchlejšie. Bola to však pre mňa obrovská skúsenosť. Ďakujem predstaviteľom nášho klubu, že mi umožnili absolvovať takúto skúšku,“ nechal sa počuť osemnásťročný mládežnícky reprezentant, ktorý v máji podpísal so "železiarmi" trojročný profesionálny kontrakt.

FC Košice - Podbrezová (Ďatko, Karaš)
Samuel Ďatko si ako prvý vyskúšal, aké to je v dánskom Nordsjaellande (foto: jäzva)

„Skúsili sme to so Samom Ďatkom, pre ktorého je to odmena a zároveň aj impulz nielen pre neho, ale aj pre ostatných mladých hráčov v klube. Predstavitelia dánskeho klubu už videli niekoľko našich zápasov vo Fortuna lige a II. lige. Ocenili to, že dostávajú v našom drese priestor mladí hráči a tým sme aj my zaujímaví pre nich. Radi by sme s nimi našu spoluprácu ďalej prehlbovali a časom vždy na konci, či už jesennej alebo jarnej časti, by tam minimálne jeden náš chalan z mládeže išiel. Cieľom je, aby ich časom bolo čo najviac. Možno sa raz nejaký hráč z Podbrezovej objaví v drese FC Nordsjaelland, ktorý je vstupnou bránou pre mladých chlapcov do veľkého futbalu. Množstvo chalanov, vrátane Stana Lobotku, prešlo práve cez tento klub do veľkého futbalu,“ zdôraznil jeden z čelných predstaviteľov siedmeho celku druhej ligy Miroslav Poliaček.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia