spravy.sk spravy.sk

Mal sľúbený základ, vysedáva na lavičke. Na talent Barcelony zacielili v Anglicku
zdroj: TASR/AP

Mal sľúbený základ, vysedáva na lavičke. Na talent Barcelony zacielili v Anglicku

Barcelonská akadémia La Masia vyprodukovala počas svojej existencie veľké talenty ako Xavi Hernandéz, Andrés Iniesta či Lionel Messi. Jedna z najslávnejších futbalových "liahní" na svete disponuje neustále viacerými perspektívnymi hráčmi. Spomenúť môžeme mladíkov ako Ansu Fati, Carles Pérez či Carles Aleňa. Posledný zo zmienených hráčov sa však dostal do prekérnej situácie a jeho klubová budúcnosť je neistá.

Záložník z dielne Kataláncov už od tínedžerského veku vynikal atribútmi, ktoré ho zdobia dodnes. Technicky zdatný stredopoliar má výbornú pozičnú hru, dokáže súperovi znechutiť hru svojou "čiernou robotou", získať veľa stratených lôpt a zasahovať do prihrávok od súpera. Sám má pritom priemernú úspešnosť asistencií na úrovni 87,6 % a rovnako v priemere aj tri úspešné prienikové prihrávky do šestnástky. Dvadsaťjedenročný mozog stredu poľa je pre svoje schopnosti prirovnávaný k Sergiovi Busquetsovi, do systému A-tímu Barcy zapadal sprvu podľa predstáv.

Vlani odohral rodák z mesta Mataró za mužstvo z Camp Nou dohomady 27 súťažných zápasov, dvakrát sa presadil aj gólovo. Pred začiatkom tejto sezóny dostal od trénera Ernesta Valverdeho prisľúbené, že bude figurovať v základe "blaugranas". Aleňá sa v dobrom svetle ukázal už v letnom prípravnom zápase proti Neapolu (4:0) a následne zasiahol aj do prvého stretnutia v La Lige proti Athleticu Bilbao. Prednosť dostal pred Busquetsom či Ivanom Rakitičom, po polčase však opustil ihrisko. Odvtedy sa na zelené trávniky nevrátil. A je tomu presne už 110 dní (údaj k 5. decembru 2019, pozn.).

Aleňá sa pred sezónou musel vzdať svojho čísla 21, ktoré daroval novej posile Barcelončanov Frenkiemu de Jongovi. Ako náhradu si vybral číslo 19. Holanďan rýchlo zapadol do systému modro-červených a okrem čísla tak zrejme definitívne prevzal aj pozíciu po odchovancovi La Masie. Zápasové suchoty nasvedčujú jednému, a to odchodu veľkého talentu do iného klubu. A už je známy aj prvý veľký záujemca.

O služby Carlesa Aleňu sa zaujíma anglický Tottenham Hotspur. Ten zacielil na 21-ročného záložníka ešte vo chvíli, keď bol hlavným trénerom "kohútov" Mauricio Pochettino. Podľa denníka AS či iných španielskych a britských médií však interes pretrváva aj pod vedením Josého Mourinha. Spurs budú s určitosťou potrebovať adekvátnu náhradu za Christiana Eriksena, ktorý by mal opustiť klub v zimnom prestupovom období.

Tottenham vyžaduje trvalý transfer Španiela do Premier League, čo však môže byť komplikácia, keďže sa Barcelona nebude chcieť nadobro vzdať svojho klenotu. V súvislosti s Aleňom sa preto črtá aj možnosť hosťovania. Podľa AS majú záujem o takúto možnosť konkurenčné kluby Celta Vigo, Getafe či Granada.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Prestupy a špekulácie

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia