spravy.sk spravy.sk

Z egoistu galerista. Ako nastal pád bývalého gólmana ViOn-u, ktorý vychytal Lamparda?
zdroj: TASR

Z egoistu galerista. Ako nastal pád bývalého gólmana ViOn-u, ktorý vychytal Lamparda?

Osud futbalistu nebýva vždy priaznivý. Svoje by o tom vedel porozprávať aj bývalý český brankár Jindřich Skácel. 204 centimetrov vysoký obor mal tesne pred devätnástimi narodeninami, keď dostal možnosť zachytať si proti hviezdami nabitému tímu francúzskeho Olympique Marseille. Dobrý začiatok, však? - pomysleli by si viacerí fanúšikovia. V tom čase ale ešte nemohol nik tušiť, že kluby bude v krátkych intervaloch striedať ako ponožky, nikde dlho nevydrží a napokon sa z neho stane galerista.

Tínedžer medzi tromi žrďami Sigmy Olomouc žiaril, mal namierené k výšinám. Sprvu totiž všetko šliapalo ako hodinky. Septembrové zápasy Pohára UEFA v roku 1998 priniesli konfrontáciu východočeského klubu proti spomenutému Marseille. Ravanelli, Dugarry, Pirés, Köpke, Gallas - to všetko boli mená, proti ktorým si mohol v tom čase zachytať a už ako dospelák naberať skúsenosti zo špice európskeho futbalu. Veď Olympique sa v tej sezóne dostal až do finále kontinentálnej pohárovej súťaže číslo dva.

"O mne ale neplatí, že gólman zrie ako víno. Keď som bol mladý, mal som veľkú motiváciu a niekde našliapnuté. Všetko mi krásne išlo, vletel som do toho ako blázon. Bol som lepší," spomínal Skácel dávnejšie v rozhovore pre isport.cz. V tom čase mu zjavne stúpla sláva do hlavy. Úspešné obdobie prežíval nielen na klubovej, ale i národnej úrovni, keď si s reprezentáciou Česka do 21 rokov zahral proti rovesníkom z Anglicka. Na Britských ostrovoch sa zaskvel, keď chytil penaltu vychádzajúcej hviezdy "Albionu" Franka Lapmarda. Nekúpil si však schody do neba ako pani z najslávnejšej pesničky od anglickej rockovej kapely Led Zeppelin.

"Asi som to úplne neuniesol, bola okolo mňa bublina. Vždy som mal navyše sklony k frajerstvu. Moja morálka na tréningoch nebola práve ideálna, nedával som do nich všetko. Keď som chytil Lampardovi pokutový kop, štrnásť dní som sa nevošiel do dverí od toho, aký som bol frajer," zneli Skácelove slová v úprimnej spovedi. Dieru do sveta neurobil. Všetko vyvrcholilo vo chvíli, keď sa pohádal so šéfom Sigmy Jiřím Kubíčkom. Ten ho obvinil, že po nociach vymetá bary, užíva si na diskotékach a futbalu sa nevenuje. Na krk mu prišil aj to, že sabotoval zápasy.

"Kravina. Nie som kaviarenský typ človeka. S Kubíčkom som bol v tom čase na nože. Po 'vojne' s ním som stratil kariéru a prišiel aj o nejaké peniaze (zaplatil 200-tisíc českých korún formou pokút, pozn.). Ak by som mal niekomu hocičo poradiť, povedal by som, nech sa nepúšťa do vojny s klubom. Nemožno v nej vyhrať. Ja som sa pre ňu rozhodol, ale bola to hlúposť. Mal som si nasypať popol na hlavu a ospravedlniť sa,"
kajá sa dnes už 40-ročný rodák z Prostějova. Práve v tomto momente sa začala jeho kariéra kotúľať dole kopcom ako ťažkotonážny balvan.

Na hosťovaniach to skúšal v Slavii Praha, Drnoviciach i Příbrami. V roku 2004 si premiérovo vyskúšal zahraničný angažmán, a to rovno v Brazílii. Krajina päťnásobných majstrov sveta vo futbale mu však umožnila iba dva klubové štarty. Po návrate do vlasti hral znovu za Příbram, ale i Xaverov, Horní Počernice, Brno či Vlašim. Na seniorskej úrovni už nikde nedokázal vydržať dlhšie ako dva roky. O reštart kariéry sa pokúšal mnohokrát. Neúspešne. "Môj životopis je dosť netypický. Som basketbalista, ktorý hrával futbal. Mal som aj zdravotné problémy. Akonáhle vystúpite z rozbehnutého vlaku, je ťažké doň znovu naskočiť. V iných kluboch to potom nešlo, i keď som ich vystriedal desať," spomína český obor v najnovšom interview pre idnes.cz.

Jedným z tých klubov bol aj slovenský zástupca zo Zlatých Moraviec. Skácel však odohral za ViOn v najvyššej súťaži iba dva zápasy. Na deväťdesiat minút nastúpil proti Dubnici (0:0) i Spartaku Trnava (0:2). Na západe Slovenska zotrval iba polroka (január - júl 2008, pozn.). "Naposledy som bol v roku 2011 v druholigovom Zlíne. Mal som 31 rokov. Snažili sme sa o postup do najvyššej súťaže, čo nám ale nevyšlo. Potom som už necítil motiváciu pokračovať. Hrať za 30 tisíc? To už nie je pre mňa. Nechcem povedať, že teraz zarobím viac, ale chcel som skrátka robiť niečo iné," pokračoval naďalej úprimný Skácel.

V súčasnosti sa venuje inému biznisu. Zalovil do podnikateľsko-umeleckých vôd a v rodnom Prostějove vlastní galériu. Venuje sa kupovaniu a vystavovaniu obrazov, následne aj ich predaju. "Inklinoval som k tomu už od dvadsiatich rokov. Kúpil som si prvú zbierku v tridsiatke a akonáhle som nevidel perspektívu profesionálneho hráča, bola to jedna z možností. Nechcel som skončiť ako krčmár či taxikár. Skúsil som a už sa tým živím desať rokov. Momentálne chystám výstavu k 115 rokom futbalu v Prostějove. V Národnom olympijskom centre bude vystavený obraz, ktorý som venoval klubu od mestského maliara Milana Kubeša. Je na ňom možné vidieť súčasné umenie, futbalový motív. Inak sa ale venujem najmä nežijúcim umelcom," približuje svoju súčasnú prácu Skácel.

Hoci sa považuje za malú rybu v biznise s umením, podotýka bývalý brankár Zlatých Moraviec, že ho to vie uživiť. Aj vďaka tomu sa už nezaoberá svojou futbalovou minulosťou. "Je to pravek, mám už 40 rokov a nemám veľa kamarátov z futbalu. Spomienky na najlepšie časy ešte sú, no už ma to pustilo. Veľa ľudí sa ma však pýta na skazu kariéry pre povahu. Som typický egoista, solitér. Aj umenie robím sám, a tak mi to aj vyhovuje. Každý je iný. Niekto to zvládol, ostatní zase nie. Ja budem asi druhý prípad," sklonil hlavu Skácel, ktorý sa však futbalu nevzdal nadobro, no brankárstva áno. "Chodím v Prostějove na druhú ligu ako divák, k tomu hrám aj v oblastnej tretej triede za Čechy pod Košířem. Bavím sa však v útoku. Žil tam umelec Josef Mánes, je tam zámok," pousmial sa na záver Jindřich Skácel.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Česko - Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia