spravy.sk spravy.sk

FOTO: Hráčom roka VsFZ Serečin, v ideálnej jedenástke premiérovo aj Afričan
zdroj: jäzva

FOTO: Hráčom roka VsFZ Serečin, v ideálnej jedenástke premiérovo aj Afričan

Už 22. ročník ankety Jedenástka roka Východoslovenského futbalového zväzu (VsFZ) sa konal v piatok v Košiciach. Rok 2019 na východe vo viacerých smeroch prepisoval historické štatistiky. Prvýkrát sa v ideálnom výbere ocitol Afričan, absolútny víťaz získal hlas od všetkých šestnástich hlasujúcich a tretí futbalista v histórii sa v ankete ocitol po piatykrát.

„Teší ma, že táto krásna tradícia vyhlasovania ankety prežila a zišli sme sa tu už 22-krát. V dnešnej dobe sa dá kúpiť už aj zdravie, ale históriu si nekúpite. Keď som si napríklad prečítal zloženie ideálnej jedenástky z roku 1997, tak som v nej našiel aj takú legendu, akou je Pavol Diňa. Som preto veľmi rád, že sa nám to darí a anketa prekvitá. Je to totiž jediné podujatie tohto spoločenského druhu, ktoré organizuje VsFZ,“ vyslovil sa predseda Východoslovenského futbalového zväzu a 1. viceprezident Slovenského futbalového zväzu Richard Havrilla.

Serečin: Hlavnú rolu zohrali góly

Najvýraznejšie zastúpenie v mužskej Jedenástke roka mali Humenné (4 hráči) a Vranov nad Topľou (3). Žezlo pre najlepšieho hráča prevzal po bývalom kapitánovi FC Košice Timonovi Dobiasovi ďalší Košičan, pôsobiaci ale v Humennom, Filip Serečin. Skúsený kanonier sa ocitol na lístku všetkých šestnástich hlasujúcich. „Ďakujem všetkým trénerom, ktorí za mňa hlasovali, ale hlavne spoluhráčom z Humenného. Bez nich by som túto cenu nezískal. To, že za mňa hlasovali všetci, je naozaj pekný prejav dôvery. Hlavnú rolu asi zohrali moje góly,“ nechal sa počuť 30-ročný Serečin.

Richard Havrilla
Richarda Havrillu teší, že tradícia vyhlasovania ankety prežila už 22-krát (foto: jäzva)

Digoň: Snívam o postupe do druhej ligy

K dvojici Marcel Korinek - Radovan Bandžuch sa najnovšie pridal aj Matúš Digoň. Stredopoliar Vranova nad Topľou sa totiž po piatykrát ocitol v ideálnej jedenástke VsFZ. Prvýkrát sa medzi ocenenými objavil už v roku 2009 a počas posledných štyroch rokov nechýbal medzi elitou ani raz. „Je to výborný pocit. Som tu štvrtýkrát v rade a som za to veľmi vďačný. Je príjemné byť medzi touto „smotánkou“ a hlavne ma teší, že vo mne tréneri stále vidia tú kvalitu. Prvýkrát som sa dostal do Jedenástky roka ako osemásťročný. Potom som pár rokov skúšal vyššie ligy v Košiciach a teraz hrávam futbal skôr zo zábavy. Mňa to jednoducho baví. Nehovorím, že by som si nezahral vyššiu ligu, ale musím pozerať na financie a rodinu. Verím, že to ešte pár rôčkov potiahnem a ak budem zdravý, tak by som rád vytvoril rekord ankety v podobe šiesteho prvenstva. Podstatné však bude zabrať ako tím a najradšej budem, ak sa nám podarí posunúť v tabuľke vyššie. Bol by som veľmi rád, ak by sme s Vranovom postúpili do druhej ligy. To je ešte taký môj posledný futbalový sen,“ prezradil Matúš Digoň.

Kanu: Futbalom žijem dňom i nocou

Zaujímavosťou je prítomnosť prvého Afričana v ankete. Do top zostavy sa prebojoval útočník Vranova Wisdom Kanu. „Je to pre mňa pocta. Futbal milujem a žijem ním dňom i nocou. Chcem baviť ľudí a som rád, keď to dokážu oceniť. Vo Vranove som našiel fantastickú partiu a som šťastný, že som mohol hrávať s týmito chlapcami. Slovensko celkovo milujem, našiel som si tu aj manželku," vravel s úsmevom na tvári bývalý hráč Interu Bratislava, Zlatých Moraviec či Spišskej Novej Vsi, ktorý v zime prestúpi do druholigového Popradu. 

Jedenástka roka VsFZ 2019 (ženy)
Medzi ženami dominujú na východe hráčky Partizána Bardejov (foto: jäzva)

Medzi ženami dominovali Bardejovčanky

Po siedmykrát sa vyhlasovala i Jedenástka roka žien. Podľa očakávania v nej dominovali hráčky Partizána Bardejov, ktoré v nej mali až osemnásobné zastúpenie. Talentom roka sa stala Linda Hlavinková, taktiež z Partizána. „Som veľmi rada, že tu máme také veľké zastúpenie. Všetky dievčatá si to zaslúžili, pretože máme veľmi dobré výsledky a hlavne zisk Slovenského pohára bol veľký úspech,“ uvedomuje si brankára Bardejova Tamara Solárová, ktorej neprekážalo, že športový outfit musela na pár hodín vymeniť za slávnostný: „Som rada, že nás môžu ľudia vidieť aj takto pekne upravené. Aj týmto spôsobom reprezentujeme svoj klub a prezentujeme sa tu ako jeden spolok. Verím, že o rok sa tu stretneme opäť a prídeme sem ako majsterky Slovenska.“

Za rozhodcu roka vo VsFZ bol vyhlásený Róbert Tabaka.

Jedenástka roka 3. ligy východ:
Peter Bartoš (Lipany, 5 hlasov) – Lukáš Šimko (Prešov, 10 hlasov), Marek Babjak (Vranov, 11 hlasov), Vladimír Pyda (Lipany, 12 hlasov), Igor Komjáty (Humenné, 5 hlasov), Marek Mihok (Humenné, 4 hlasy), Lukáš Kulich (Humenné, 4 hlasy), Matúš Digoň (Vranov, 9 hlasov), Kristián Hirka (Prešov, 11 hlasov), Filip Serečin (Humenné, 16 hlasov), Wisdom Uda Kanu (Vranov, 10 hlasov)

Jedenástka roka žien:
Tamara Solárová (Bardejov) – Tamara Gmitterová (Bardejov), Veronika Galarovičová (Bardejov), Nikoleta Tiszová (Košice), Jalexandra Tejová (Bardejov), Monika Havranová (Bardejov), Maja Dimitrijevič (Bardejov), Kristína Sedláková (Prešov), Kristína Tipulová (Bardejov), Stela Semanová (Bardejov), Lenka Wienerová (Košice)

Talent VsFZ 2019: Linda Hlavinková, Bardejov (ročník narodenia 2006)

Rozhodca roka: Róbert Tabaka

Jedenástka roka VsFZ 2019 (13 obrázkov v galérii)

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia