spravy.sk spravy.sk

Žreb EURO 2020: Slovensko v prípade postupu proti susedom i Španielsku, skupina smrti F
zdroj: foto: Jozef Bedej

Žreb EURO 2020: Slovensko v prípade postupu proti susedom i Španielsku, skupina smrti F

Futbalisti Slovenska sa v prípade postupu z baráže na EURO 2020 stretnú v E-skupine so Španielskom, Poľskom a Švédskom. Otvárací duel 16. ME sa uskutoční v piatok 12. júna na Olympijskom štadióne v Ríme medzi Tureckom a Talianskom. Rozhodol o tom sobotňajší žreb finálového turnaja v Bukurešti.

Šampionát pozná už 20 istých účastníkov a poslední štyria vzídu z marcovej baráže Ligy národov. Ak si chcú zverenci českého trénera Pavla Hapala zahrať na šampionáte v hostiteľských mestách skupiny v Bilbau a Dubline, musia zvládnuť play off B-divízie LN. V semifinále 26. marca na domácej pôde privítajú Írsko. Ak postúpia, v boji o miestenku sa stretnú 31. marca na pôde úspešného z dua Bosna a Hercegovina - Severné Írsko. Ak by zvládli aj túto prekážku, na ME by si zahrali druhýkrát v histórii po EURO 2016 vo Francúzsku. Tam pod vedením kouča Jána Kozáka st. prenikli do osemfinále.

Obhajca titulu Portugalsko sa v nesmierne atraktívnej F-skupine stretne s Nemeckom, Francúzskom a víťazom play off A-divízie (Island - Rumunsko, Bulharsko - Maďarsko). Francúzi sú úradujúci majstri sveta a dvojnásobní majstri Európy a Nemci vyhrali kontinentálny šampionát trikrát. Pred štyrmi rokmi "Les Bleus" vyradili Nemecko v semifinále, potom ale prehrali vo finále s Portugalskom.

Český tréner Jaroslav Šilhavý počas žrebu UEFA EURO 2020 (foto: TASR/AP)
Český tréner Jaroslav Šilhavý počas žrebu UEFA EURO 2020 (foto: TASR/AP)

Česi, ktorí od osamostatnenia doteraz ani raz nechýbali na ME, budú v D-skupine čeliť rovnako ako v kvalifikácii Anglicku, resp. Chorvátsku a víťazovi play off C-divízie (Škótsko - Izrael, Nórsko - Srbsko). Fínsky debutant sa dostal do B-skupiny k Dánsku, Rusku a Belgicku. V C-skupine sa predstavia Holandsko, Ukrajina, Rakúsko a víťaz play off D-divízie (Gruzínsko - Bielorusko, Severné Macedónsko - Kosovo). Taliani a Turci majú v A-skupine za súperov ešte Švajčiarsko a Wales. Práve "draci" v kvalifikácii odsunuli Slovákov do baráže.

Šampionát sa po prvý raz uskutoční v 12 mestách jedenástich krajín od Španielska cez Britániu až po Azerbajdžan. Vyvrcholí finálovým duelom v nedeľu 12. júla v Londýne vo Wembley. Revolučný paneurópsky model zvolila UEFA na počesť šesťdesiateho výročia konania prvých ME. Po turnaji vo Francúzsku sa bude druhýkrát hrať s 24 mužstvami v šiestich štvorčlenných skupinách, z ktorých do osemfinále postúpia najlepší dvaja z každej, resp. štyria najlepší tretí.

UEFA EURO 2020 žreb (foto: TASR/AP)
UEFA EURO 2020 žreb (foto: TASR/AP)

Reprezentácie pred žrebom rozdelili do štyroch výkonnostných košov na základe výsledkov v kvalifikácii. Už pred ním vďaka pravidlám UEFA bolo zrejmé, že trinástim z 24 účastníkov pridelili miesto v určenej skupine. Deväť z 24 výberov dokonca vedelo, v ktorej skupine a v akom meste a v akom poradí odohrá zápasy základnej fázy. B-skupina v Kodani a Petrohrade už pred žrebom poznala trio účastníkov - Belgicko, Rusko a Dánsko, žreb doplnil Fínsko.

Päťdesiatjeden zápasov sa bude hrať na 12 štadiónoch. Finále, obe semifinále, jedno osemfinále a tri zápasy Anglicka v skupine v Londýne na Wembley. V Baku na Olympijskom štadióne to budú tri zápasy skupiny a jedno štvrťfinále, v mníchovskej Allianz Arene tri zápasy Nemecka v skupine a jedno štvrťfinále, na Olympijskom štadióne v Ríme tri zápasy Talianov v skupine a jedno štvrťfinále, na štadióne Krestovskij v Petrohrade tri zápasy B-skupiny (dva ruské) a tiež jedno štvrťfinále.

V amsterdamskej Johan Cruijff ArenA sa uskutočnia tri zápasy Holandska v skupine a jedno osemfinále, na San Mames v Bilbau tri zápasy Španielov v skupine a jedno osemfinále, model s troma zápasmi skupiny a jedným osemfinále platí aj pre bukureštskú Národnú Arénu, budapeštiansku Puskás Arénu, kodanský Parken Stadium, dublinskú Aviva Arena a glasgowský Hampden Park.

Tréner úradujúcich majstrov sveta Didier Deschamps reaguje na vyžrebovanie (foto:TASR/AP)
Tréner úradujúcich majstrov sveta Didier Deschamps reaguje na vyžrebovanie (foto:TASR/AP)

Žreb v miestnom konferenčnom centre ROMEXPO moderovali Rumunka Corina Carageaová a člen UEFA Pedro Pinto. Počas slávnosti odprezentovali aj oficiálnu pieseň turnaja od holandského DJ Martina Garrixa. Najprv sa žrebovalo z prvého koša, k účastníkom sa žrebovala tiež pozícia v skupine určujúca poradie zápasov.

reakcie na žreb:
Jozef Kliment, generálny sekretár SFZ (zdroj: www.futbalsfz.sk): “Európsky šampionát bude náročný, veľmi náročný. F-skupina je priam pekelná. Pre nás je stále dôležité vyhrať baráž a postúpiť. Zloženie 'našej' E-skupiny je atraktívne a zároveň športovou výzvou konfrontovať sa so silnými súpermi. Každé mužstvo, ťahané z 1. koša, je logicky favoritom, v našom prípade sa to teda týka Španielska, na ktorého nemáme z posledných vzájomných stretnutí vôbec zlé spomienky. Varoval by som však pred úvahami, že Poľsko je až tretí v rade. Pre mňa je to tím na výkonnostnom vzostupe, majúci vo svojom strede výnimočného Lewandowského, a kandidujúci na postup nielen zo skupiny. Môžeme byť čiernym koňom skupiny s vysokými a zároveň realistickými ambíciami. Ak všetko klapne podľa našich plánov a želaní."

Zlatko Dalič, tréner Chorvátska: "Na MS v Rusku sme začali s pokorou a skončili s,e vo finále v Moskve. Teraz začneme v Londýne a uvidíme, kam sa až dostaneme. Musíme byť skromní, pokojní a skúsime napodobniť Rusko. Naším prvým cieľom bude postup zo skupiny. To je najdôležitejšie a potom môžeme myslieť na ďalšie kroky. Nechcem sa pozerať príliš ďaleko do budúcnosti. S Angličanmi to bude ako v semifinále MS či v Lige národov. Teším sa na to. Odštartujeme s Angličanmi na zaplnenom Wembley. Sú favorit skupiny a urobili obrovský krok vpred. A opäť vrátili futbal do vlasti."

Ronald Koeman, tréner Holandska: "Nesmieme podceniť Ukrajinu. Boli v kvalifikačnej skupine s Portugalskom a vyhrali ju. My vieme, aké je ťažké zdolať Portugalsko. Našťastie nie je v našej skupine. Ukrajina sa so Ševčenkom na lavičke veľmi zmenila k lepšiemu. Som radšej, že sme dostali Rakúsko a nie Portugalsko. Proti nim nehráme tak často. Poznám niekoľko rakúskych hráčov a musíme sa na nich dobre pripraviť."

Joachim Löw, tréner Nemecka: "Pre takéto zápasy musíte milovať futbal. Musíme v nich ísť absolútne na limit, ináč nebudeme úspešní. Toto je naozaj skupina smrti. Bude to pre naše mladé mužstvo, ktoré prechádza obmenou, obrovská výzva. Všetky zápasy budú futbalovou fiestou."

Oliver Bierhoff, riaditeľ DFB: "V tejto skupine určite nie sme favorit. Je jasné, že hráme tri zápasy v Mníchove. A veru, domáca výhoda sa nám v zápasoch s takými náročnými súpermi bude hodiť."

Franco Foda, tréner Rakúska: "Dostali sme veľmi ťažkú skupinu. Holanďania sú absolútni favoriti. Ukrajina v kvalifikácii neprehrala a mala Portugalsko aj Srbsko, ktorých nechala za sebou. Možné je však všetko a rozhodnú detaily. Keď už sme na ME, musíme si zadefinovať nové ciele a musíme snívať. Urobíme všetko, aby sme obsadili druhé miesto."

Tréner Anglicka Gareth Southgate a tréner Chorvátov Zlatko Dalić (foto: TASR/AP)
Tréner Anglicka Gareth Southgate a tréner Chorvátov Zlatko Dalić (foto: TASR/AP)

Stanislav Čerčesov, tréner Ruska: "Fínsko sa kvalifikovalo ľahko, veľa to hovorí o jeho schopnostiach. Posledný zápas v skupine hráme v Dánsku proti Dánsku, nemohlo to byť lepšie. Na žrebe však nezáleží, musíme sa maximálne pripraviť na každý zápas."

Age Hareide, tréner Dánska: "Chceli sme Fínsko, pretože sme s Walesom hrali v Lige národov a už sme aj trošku unavení z hrania proti britským mužstvám. V kvalifikačnej skupine sme mali Írov. Je vždy zaujímavé hrať proti novým krajinám a bude to dobré aj pre fínskych fanúšikov. Do Kodane to budú mať blízko. Bude to zaujímavý prvý zápas."

Roberto Martínez, tréner Belgicka: "Bolo by skvelé hrať proti Walesu, ale Fínsko prinesie nové emócie, keďže debutuje na veľkom podujatí. To skupinu špeciálne okorení. Z hľadiska logistiky to máme asi najťažšie, hráme v Petrohrade proti Rusku, potom v Kodani s Dánmi a potom sa vrátime do Petrohradu. Musíme sa na to správne pripraviť."

Gareth Southgate, tréner Anglicka: "Hrať trikrát vo Wembley bude pre nás niečo špeciálne. Veľmi sa na to všetci tešíme. Poznáme kvality Chorvátska, jeho stredová formácia má svetové parametre, preto to bude zápas najvyššej kvality."

Ondřej Čelůstka, obranca ČR: "Vyzerá to, že Anglicko je náš osud. Veľmi sa mi páči táto skupina. Atmosféra na štadiónoch v Londýne a Glasgowe je výnimočná. Už sa veľmi tešíme na výzvy, ktorú sú pred nami."

Ryan Giggs, tréner Walesu: "Logisticky nám to vychádza na zápasy v Baku, v Baku a v Ríme. Je to pre nás lepšie, rovnako aj pre našich fanúšikov. Švajčiari majú veľmi talentovaný tím. Turecko uspelo v skupine s Francúzskom a Islandom, preto musí mať dobré mužstvo. Taliani sú samozrejme fantastickí. Dúfam, že zvíťazia v prvých dvoch zápasoch a potom proti nám už môžu nasadiť náhradníkov."

Roberto Mancini, tréner Talianska: "Vždy si žreb užívam. Tie emócie. Na ME sú všetky mužstvá nebezpečné. Myslím si, že toto je veľmi vyrovnaná skupina. Som rád, že sa nás naši súperi trošku obávajú vzhľadom na naše výsledky v kvalifikácii. Musíme byť ale obozretní a nikoho nepodceniť. Máme malú výhodu, že hráme doma. Možno si niekto myslí, že sme favorit, ale musíme to potvrdiť na ihrisku. Wales má dobrých hráčov z Premier League, bude ťažké ich zdolať."

Alexej Jeremenko, bývalý reprezentant Fínska: "Som šťastný, že sme dostali Rusko. A určite aj fínski fanúšikovia. Z Helsínk do Petrohradu je to len tri hodiny vlakom, očakávam preto, že ich do Ruska príde veľmi veľa."

Tréneri tímov skupiny E (Poľsko, Švédsko, Španielsko) s ktorými sa môže stretnúť aj Slovensko (foto: TASR/AP)
Tréneri tímov skupiny E (Poľsko, Švédsko, Španielsko) s ktorými sa môže stretnúť aj Slovensko (foto: TASR/AP)

Janne Andersson, tréner Švédska: "Keď sa pozriem na ďalšie skupiny, naša nie je najťažšia. Ale ani najľahšia. Budeme hrať počas turnaja neskôr, tým dostaneme viac času na prípravu. Máme reálnu šancu postúpiť zo skupiny. Stále máme sebaistotu zo zápasov proti Španielsku. Cítime, že ich dokážeme zdolať. Poľsko je futbalový národ a bude ich ťažké zdolať, rovnako ako Španielov."

Luis Enrique, tréner Španielska: "Som spokojný. Sme jeden z favoritov skupiny. A nielen skupiny, ale aj ME. Žreb je dobrý, ale rozhodne sa na ihrisku, tam musíme súperov prekonať. Som rád, že som tu mohol byť a stretnúť priateľov, ktorých som dlho nevidel. Či budeme mať tréningové centrum v San Sebastiane, Santanderi či Madride, je to jedno, budeme v Španielsku. Čoskoro to oznámime."

Jerzy Brzeczek, tréner Poľska: "Náš cieľ na EURO je odohrať viac ako tri zápasy. A budeme na to pripravení. A Španielsko? Bude to pre mňa odveta za finále olympijského turnaja 1992. Vtedy sme s Luisom Enriquem bojovali na ihrisku, teraz budeme na trénerskej lavičke."

žreb základných skupín EURO 2020:
A-skupina, Rím a Baku:
Turecko, Taliansko, Wales, Švajčiarsko

B-skupina, Petrohrad a Kodaň: Dánsko, Fínsko, Belgicko, Rusko

C-skupina, Amsterdam a Bukurešť: Holandsko, Ukrajina, Rakúsko, víťaz play off D-divízie (Gruzínsko - Bielorusko, Severné Macedónsko - Kosovo)

D-skupina, Londýn a Glasgow: Anglicko, Chorvátsko, víťaz play off C-divízie (Škótsko - Izrael, Nórsko - Srbsko), Česko

E-skupina, Bilbao a Dublin: Španielsko, Švédsko, Poľsko, víťaz play off B-divízie (Bosna a Hercegovina - Severné Írsko, SLOVENSKO - Írsko)

F-skupina, Mníchov a Budapešť: víťaz play off A-divízie (Island - Rumunsko, Bulharsko - Maďarsko), Nemecko, Francúzsko, Portugalsko

Ricardo Carvalho a Joao Mario prinášajú trofej pre víťaza EURO (foto: TASR/AP)
Ricardo Carvalho a Joao Mario prinášajú trofej pre víťaza EURO (foto: TASR/AP)

nasadenie do výkonnostných košov pri žrebe EURO 2020:
1. kôš
(šesť víťazov kvalifikačných skupín s najvyšším počtom bodov): Taliansko, Španielsko, Anglicko, Belgicko, Ukrajina, Nemecko
2. kôš
(zvyšní štyria víťazi kvalifikačných skupín a dvaja najlepší z druhých miest): Francúzsko, Poľsko, Chorvátsko, Švajčiarsko, Rusko, Holandsko
3. kôš
(šesť tímov z druhých miest okrem dvoch najlepších a dvoch najhorších s najnižším počtom bodov): Portugalsko, Turecko, Rakúsko, Dánsko, Švédsko, Česko)
4. kôš
(dvaja najhorší z druhých miest a štyria víťazi play off Ligy národov): Fínsko, Wales

žreb semifinále play off LN:
A-divízia:
Island - Rumunsko, Bulharsko - Maďarsko*
B-divízia:
Bosna a Hercegovina - Severné Írsko*, SLOVENSKO - Írsko
C-divízia:
Škótsko - Izrael, Nórsko - Srbsko*
D-divízia:
Gruzínsko - Bielorusko*, Severné Macedónsko - Kosovo * víťaz hrá finále doma

Vyžrebovanie skupín UEFA EURO 2020 (foto: TASR/AP)
Vyžrebovanie skupín UEFA EURO 2020 (foto: TASR/AP)

termíny ME 2020:
30. novembra: žreb záverečného turnaja
26. marca: semifinále play off
31. marca: finále play off
1. apríla: dodatočný žreb v prípade potreby
12. júna: otváracie stretnutie šampionátu (Rím)
12. júla: finále ME (Londýn)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia