spravy.sk spravy.sk

Neymara učil triky, Gattuso mu chcel vykopnúť zuby. Kto zničil kariéru kúzelníka?
zdroj: Neymar (vľavo) a Hachim Mastour. (redbull.com)

Neymara učil triky, Gattuso mu chcel vykopnúť zuby. Kto zničil kariéru kúzelníka?

YouTube a sociálne siete majú v súčasnosti ohromnú moc. Dokážu vám zmeniť život. Pozitívne aj negatívne. Jeden z najhorších možných scenárov popisuje príbeh ofenzívneho stredopoliara Hachima Mastoura (21). Niečo, čo sa v počiatkoch zdalo byť požehnaním, sa zmenilo v prekliatie.

Je kreatívny a presný ako Wesley Sneijder, cez súperov prechádza s technickou dokonalosťou a ľahkosťou ako Ronaldinho. Má všetko, čo moderný futbalista potrebuje, aby hral na profesionálnej úrovni. Takto nejak zneli desiatky, ba stovky správ skautov z celej Európy o Mastourovi, keď mal trinásť rokov. Pôsobil v Reggiane, no skúšal ho milánsky Inter. Pravidlá mu kvôli nízkemu veku neumožňovali zmeniť klub.

V štrnástich mohol Mastour absolvovať prestup, no to už s Interom bojovala o drahokam celá Európa. Mladík si krátko pred narodeninami podmanil prestížny Memoriál Roberta Ielasiho. Skautov výkonmi prinútil dopísať svoje meno na vrcholy zoznamov s odporúčanými talentami. Bili sa o neho Real Madrid, Barcelona, Manchester City či Juventus. Napokon to bol legendárny Arrigo Sacchi, kto vehementne tlačil na AC Miláno, aby podpísalo magického dribléra. Červeno-čierni vytiahli šekovú knižku a do Reggiany poslali pol milióna eur - za štrnásťročného chlapca!

Rýchlosť, agilita, kreativita a k tomu plná škatuľa najrôznejších trikov a fintičiek. Mastour to zakrátko rozbalil v Miláne všetko a rozruch ešte vzrástol. Rossoneri publikovali na YouTube kompiláciu najlepších kúskov novej akvizície, video sa stalo virálne. Záujem médií, sponzorov i fanúšikov narastal, pre chlapca sa stával neúnosný. A, samozrejme, bola tu tučná čiastka znamenajúca veľkú dôveru a tlak, ktoré zväzovali.

Mastour v mládežníckych výberoch predvádzal svoju šou, no jeho hre chýbala vecnosť - góly a asistencie. Ľudia to prehliadali. Predsa, dokázal veci, o ktorých sa iným ani nesnívalo. V propagačnom videu značky Red Bull žongloval s loptou s hviezdnym Neymarom, Brazílčan priznal, že Mastour ho naučil pár nových trikov. Sponzorské peniaze sa valili. Ťažko povedať, či si Milánčania chceli ukrojiť kus z úspešného marketingového koláča, alebo podľahli tlaku sponzorov a fanúšikov, no mladý potomok marockých rodičov sa už v pätnástich rokoch ocitol na lavičke talianskeho giganta!

Na konci sezóny 2013/14 ho povolal Clarence Seedorf. Mastour nenastúpil, nestalo sa tak ani v nasledujúcej sezóne. "Môj príchod do Milána sprevádzal mediálny ošiaľ. Firmy, rôzne agentúry a sprostredkovatelia ma videli viac ako príležitosť zarobiť peniaze než športový talent, ktorý potrebuje trpezlivosť, aby rástol. Nikdy som sa príliš nezaujímal o všetky tie komerčné aktivity.

Milánčania boli pre mňa ako rodina, no možno som si mal vybrať zahraničný klub ako napríklad Ajax, ktorý sa tiež o mňa zaujímal. To by ma asi udržalo ďalej od všetkej pozornosti, ktorú som mal v Taliansku. Navyše, vedia pracovať s mladými hráčmi citlivejšie. Napríklad v poslednom roku v Miláne som chcel hrávať Primaveru za juniorku, namiesto toho som len trénoval s prvým tímom. Bohužiaľ, veľké očakávania limitovali môj čas strávený na ihrisku,"
ohliadol sa spätne Hachim Mastour v rozhovore pre TMW.

Taliansky mládežnícky reprezentant sa pohyboval okolo prvého tímu milánskeho AC, no zápasy nehrával. Klub ťažil z rovnice - čím viac sa bude písať o Mastourovi, tým viac sa bude písať o AC Miláno. Všetci zarobia. A keď je možné - najmä v Taliansku - speňažiť čokoľvek súvisiace s futbalom, nastupuje hráčsky agent Mino Raiola. Namiesto tréningového ihriska ho tlačil do reklám, rozhovorov či sponzorských akcií. A aj na jeho triko môžeme pripísať nasledujúci sled zlých rozhodnutí.

Mastour v sedemnástich rokoch odišiel na dvojročné hosťovanie s opciou na trvalý prestup do španielskej Málagy. V priebehu roka odohral 5 minút, klub po sezóne zrušil hosťovanie. Milánčania ho následne požičali na rok do holandského Zwolle. Mastour v lige v piatich zápasoch nazbieral 150 minút. "S loptou dokáže absolútne všetko. To bolo jasné už pred dvoma rokmi na YouTube. Svojej hre však teraz musí pridať hĺbku,“ trafil klinec po hlavičke vtedajší tréner Zwolle Ron Jans.

zdroj: Paradox. Hráč na neúspešnom hosťovaní robil promo video s predstavením novej sady dresov. Náhoda?

Hra Hachima Mastoura je jednotvárna. Jeho hladenie lopty pri driblingu a rýchlosť nôh sú potešením pre oko. Dokáže sa presadiť v úzkych priestoroch, ktoré by však akoby cielene vyhľadával. Chýba mu zmysel pre priamočiarosť, rozdielovú prihrávku či koncovku. Absencia skúseností zo seniorského futbalu ho naďalej prenasledovala.

Ďalší ročník v AC Miláno bol tragédiou. Odohral len úbohých 64 minút za juniorku. Nič na tom nezmenilo ani vyhlásenie vtedajšieho trénera prvého tímu Gennara Gattusa: "Veľa sme sa v ostatnom čase rozprávali. Dokonca som mu hrozil, pretože sa stal známejší pre robenie videí než pre futbalové výkony. Avšak, viac sa už tomu nevenuje, pretože som ho varoval, že mu vykopem všetky zuby!" Mastour sa do prvého tímu už nevrátil, v roku 2018 ho klub zo San Siro konečne prepustil. No ani v priemernom gréckom klube PAS Lamia sa nechytil. Do kariérneho súčtu pridal 64 minút v štyroch ligových zápasoch.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Stay tuned.

Príspevok, ktorý zdieľa Hachim Mastour (@fantasyhachi),

zdroj: Život a priority Hachima Mastoura. Za AC Miláno si zahral len na PlayStation.

Mastour je v súťažnom futbale takmer nepoužiteľný. Na veľkom priestore nedokáže uplatniť vycibrenú techniku. Pôsobí ako freestyler, nie futbalista. A namiesto nálepiek "nový Sneijder" či "nový Ronaldinho" mu prischla prezývka "nový Freddy Adu" (po americkej senzácii, ktorá kedysi zažiarila v mladom veku, no po príchode do Európy vyhasla). Ako sa mohlo stať, že chlapec, ktorý v pätnástich rokoch sedel v jednej šatni s Essienom, Robinhom či Kaká, sa ocitol na dne, keď ho nechcel žiaden klub v Európe?

Ambície milánskeho AC, sponzorov a agentov zarobiť na talentovanom futbalistovi, nepatričná pozornosť médií a séria zlých rozhodnutí namiešali Mastourovi koktail, ktorý nemohol stráviť. Mladík potreboval v kariére niekoho, kto by mu poradil s ďalším krokom. Potreboval trpezlivosť a herné minúty. K úžasným kľučkám a trikom nepridal nadstavbu. Chýbal mu výsledný produkt hry - strely, góly, prihrávky, centre - ktorý odlišuje profíkov od pouličných driblérov. Napokon, ofenzívny stredopoliar v 21 rokoch stále čaká na prvý súťažný gól medzi seniormi! Kým ostatní sa vyvíjali v ťažkých zápasoch, hoci aj v druhej lige, Mastour natáčal promo videá, robil rozhovory a bojoval s veľkými očakávaniami.

Futbalista s jedným štartom za Maroko z roku 2015 stratil chuť do hry. Aby ju znovu objavil, podpísal v polovici októbra tohto roka zmluvu s talianskou treťoligovou Regginou. Verí, že bez pozornosti sponzorov a médií dokáže znovu objaviť chuť do futbalu a reštartuje kariéru. Prečo nie, veď má stále len 21 rokov, hoci preskákal viac než by sa jeho rovesníkom čo i len prisnilo. Potrebuje však tráviť čo najviac hodín na futbalovom ihrisku a pracovať na svojom progrese. Pretože z videí na YouTube futbalovú kariéru neposkladá.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Taliansko - Serie A

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia