spravy.sk spravy.sk

Žreb EURO 2020 už zajtra, rozhodne sa aj o Slovákoch
zdroj: foto: Jozef Bedej

Žreb EURO 2020 už zajtra, rozhodne sa aj o Slovákoch

V sobotu sa v Bukurešti uskutoční žreb finálového turnaja EURO 2020 (18.00 SEČ). To pozná už 20 istých účastníkov a poslední štyria vzídu z marcovej play off Ligy národov. V hre je stále aj Slovensko, ktoré v B-divízii bude čeliť doma Írsku a v prípade postupu sa vonku stretne s úspešnejším z dua Bosna a Hercegovina - Severné Írsko. ME sa budú hrať v lete budúceho roka od Španielska cez Írsko a Britániu až po Azerbajdžan v dvanástich mestách v jedenástich európskych krajinách.

EURO 2020 odštartuje v piatok 12. júna v Ríme zápasom domáceho Talianska. Vyvrcholí finálovým duelom v nedeľu 12. júla v Londýne vo Wembley. Revolučný paneurópsky model ME zvolila UEFA na počesť šesťdesiateho výročia konania prvých ME. Po ME 2016 vo Francúzsku sa bude druhýkrát hrať s 24 mužstvami v šiestich štvorčlenných skupinách, z ktorých do osemfinále postúpia najlepší dvaja z každej, resp. štyria najlepší tretí.

Mapa usporiadateľských miest EURO 2020 (foto: twitter/EURO 2020)
Mapa usporiadateľských miest EURO 2020 (foto: twitter/EURO 2020)

Istými účastníkmi EURO 2020 sú: Anglicko, ČR (z kvalifikačnej A-skupiny), Ukrajina, Portugalsko (obaja B), Nemecko, Holandsko (obaja C), Švajčiarsko, Dánsko (obaja D), Chorvátsko, Wales (obaja E), Španielsko, Švédsko (obaja F), Poľsko, Rakúsko (obaja G), Francúzsko, Turecko (obaja H), Belgicko, Rusko (obaja I), Taliansko, Fínsko (obaja J).

V baráži zabojuje ďalších 16 krajín, jej žreb 22. novembra určil nasledujúce dvojice: v A-divízii Island - Rumunsko, Bulharsko - Maďarsko, v B-divízii: Bosna a Hercegovina - Severné Írsko, SLOVENSKO - Írsko, v C-divízii: Škótsko - Izrael, Nórsko - Srbsko, v D-divízii: Gruzínsko - Bielorusko, Severné Macedónsko - Kosovo.

Pri rozdelení do košov pre žreb rozhodli výsledky kvalifikácie. V prvom koši je šesť víťazov kvalifikačných s najlepšími výsledkami. V druhom koši štyroch zvyšných víťazov skupín, ktorí získali menej bodov doplnili dvaja najlepší z druhých miest. V treťom koši sú zvyšní postupujúci z druhých miest, okrem dvoch s najhoršími výsledkami. Tí spadli do štvrtého koša, kde sú miesta pre štyroch víťazov baráže LN.

UEFA už dávnejšie stanovila viacero podmienok za akých budú hostiteľské a ďalšie krajiny nasadené a vyžrebované do skupín. Prednosť majú mužstvá, v ktorých krajinách sa hrá. A to sa týka aj tých, ktoré sú ešte len v baráži. UEFA tak pri žrebe ME v Bukurešti bude držať pre krajiny, ktorých mestá organizujú zápasy, miesta v jednotlivých skupinách. Napr. pre B-divíziu LN to bude v E-skupine, ktorá sa hrá v Dubline a môže sa tam dostať Írsko. Ak Írsko postúpi, bude hrať v E-skupine so Španielmi, ktorí určite odohrajú tri zápasy v Bilbau. A to aj prípadne proti Írom, ktorí by nepostúpili priamo cez kvalifikáciu, ale "len" cez baráž a tak by museli do Bilbaa. Ak by Slovensko postúpilo cez baráž, hralo by v E-skupine v Bilbau proti Španielsku a tiež by hralo v Dubline. Keďže v play off v A-divízie bojujú dve organizátorské krajiny Maďarsko a Rumunsko, v apríli dokonca ešte môže prísť k prežrebovaniu skupín šampionátu.

Tréner slovenskej reprezentácie Pavel Hapal (foto: Róbert Fritz)
Tréner slovenskej reprezentácie Pavel Hapal (foto: Róbert Fritz)

Isté je teraz už napríklad to, že Taliansko odohrá všetky tri zápasy základnej skupiny na Olympijskom štadióne v Ríme. Zápasy A-skupiny bude hostiť aj Baku, Azerbajdžan sa na turnaj však neprebojoval, ďalší účastníci A-skupiny tak odohrajú dva zápasy v Baku a jeden v Taliansku. B-skupina v Petrohrade a Kodani pozná už dokonca troch účastníkov Rusko, Dánsko a Belgicko. Dánsko odohrá všetky tri súboje v Kodani, Rusi dva v Petrohrade a žreb rozhodol, že pocestujú do Dánska. Pikantné tiež je, že Rusi a Belgičania hrali spolu v kvalifikácii a "červení diabli" dvakrát vyhrali. Ukrajinu zaradili do amsterdamsko-bukurešťskej C-skupiny, pretože všetky ostatné tímy z prvého koša sú organizátori. Domácim v C-skupine je Holandsko, už vie, že odohrá tri zápasy v Amsterdame. Ak postúpia z play off Ligy národov Rumuni, v Bukurešti odohrajú dva zápasy a poletia do Amsterdamu. Podobné varianty sa týkajú v D-skupine Anglicka a Škótska, ktoré ešte bojuje v play off, či v F-skupine Nemecka a Maďarska.

hostitelia a rozdelenie do skupín:
A-skupina:

Rím a Baku
istý účastník:
Taliansko
možnosti:

jeden z Francúzsko/Poľsko/Švajčiarsko/Chorvátsko
jeden z Portugalsko/Turecko/Rakúsko/Švédsko/ČR
jeden z Fínsko/Wales

B-skupina:
Petrohrad a Kodaň
istí účastníci:
Belgicko Rusko Dánsko
možnosti:

jeden z Fínsko/Wales

C-skupina:
Amsterdam a Bukurešť
istí účastníci:

Ukrajina Holandsko
možnosti:

jeden z Portugalsko/Turecko/Rakúsko/Švédsko/ČR
jeden z víťazov play off A alebo D-divízie *

D-skupina:
Londýn-Wembley a Glasgow-Hampden Park
istý účastník:
Anglicko
možnosti:

jeden z Francúzsko/Poľsko/Švajčiarsko/Chorvátsko
jeden z Portugalsko/Turecko/Rakúsko/Švédsko/ČR
víťaz play off C-divízie

E-skupina:
Bilbao a Dublin
istí účastníci:
Španielsko víťaz play off B-divízie Ligy národov (SLOVENSKO/Írsko/Bosna a Hercegovina/Severné Írsko)
možnosti:

jeden z Francúzsko/Poľsko/Švajčiarsko/Chorvátsko
jeden z Portugalsko/Turecko/Rakúsko/Švédsko/ČR

F-skupina:
Mníchov a Budapešť
istý účastník:

Nemecko
možnosti:

jeden z Francúzsko/Poľsko/Švajčiarsko/Chorvátsko
jeden z Portugalsko/Turecko/Rakúsko/Švédsko/ČR
jeden z víťazov play off A alebo D-divízie*

* ak Island, Bulharsko alebo Maďarsko postúpia z play off A-divízie, potom pôjdu do F-skupiny, víťaz play off D-divízie skompletizuje C-skupinu

ak Rumunsko postúpi z play off A-divízie, pôjde do C-skupiny, víťaz play off D-divízie skompletizuje F-skupinu

Pohár pre víťaza EURO 2020 (foto: TASR/AP)
Pohár pre víťaza EURO 2020 (foto: TASR/AP)

postupujúci na EURO 2020 z kvalifikácie:
A-skupina: Anglicko, Česko
B-skupina: Ukrajina, Portugalsko
C-skupina: Nemecko, Holandsko
D-skupina: Švajčiarsko, Dánsko
E-skupina: Chorvátsko, Wales
F-skupina: Španielsko, Švédsko
G-skupina: Poľsko, Rakúsko
H-skupina: Francúzsko, Turecko
I-skupina: Belgicko, Rusko
J-skupina: Taliansko, Fínsko

žreb semifinále play off LN:
A-divízia: Island - Rumunsko, Bulharsko - Maďarsko*
B-divízia: Bosna a Hercegovina - Severné Írsko*, SLOVENSKO - Írsko
C-divízia: Škótsko - Izrael, Nórsko - Srbsko*
D-divízia: Gruzínsko - Bielorusko*, Severné Macedónsko - Kosovo
* víťaz hrá finále doma

nasadenie do výkonnostných košov pri žrebe EURO 2020:
1. kôš (šesť víťazov kvalifikačných skupín s najvyšším počtom bodov): Taliansko, Španielsko, Anglicko, Belgicko, Ukrajina, Nemecko
2. kôš (zvyšní štyria víťazi kvalifikačných skupín a dvaja najlepší z druhých miest): Francúzsko, Poľsko, Chorvátsko, Švajčiarsko, Rusko, Holandsko
3. kôš (šesť tímov z druhých miest okrem dvoch najlepších a dvoch najhorších s najnižším počtom bodov): Portugalsko, Turecko, Rakúsko, Dánsko, Švédsko, Česko
4. kôš (dvaja najhorší z druhých miest a štyria víťazi play off Ligy národov: Fínsko, Wales

termíny ME 2020:
30. novembra: žreb záverečného turnaja
26. marca: semifinále play off
31. marca: finále play off
1. apríla: dodatočný žreb v prípade potreby
12. júna: otváracie stretnutie šampionátu (Rím)
12. júla: finále ME (Londýn)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia