spravy.sk spravy.sk

Arsenal má zachrániť tichý pobočník. V ceste mu stojí Guardiola
zdroj: Tréner Manchestru City Pep Guardiola (vľavo) a jeho asistent Mikel Arteta. (mancity.com)

Arsenal má zachrániť tichý pobočník. V ceste mu stojí Guardiola

Nové mená, nová éra, starý Arsenal. Arséne Wenger pretiahol svoj čas na lavičke severolondýnskeho klubu. Pošramotil svoj odkaz i povesť "kanonierov". O to väčšie očakávania boli od modernizácie a sviežeho prievanu. Nové myšlienky mal priniesť európskymi úspechmi ošľahaný Španiel Unai Emery (3x víťaz EL so Sevillou). Vo funkcii je už 18 mesiacov a môžeme konštatovať, že zas tak veľa sa toho nezmenilo. A keď, tak k horšiemu...

Je na debatu, do akej miery siahajú jeho kompetencie pri výbere hráčov. No keby bol káder Arsenalu autom, vpredu by mal komponenty z Lamborghini, vzadu by bol zostavený z hrdzavej a takmer nepojazdnej škodovky. Kvalitatívny nepomer v jednotlivých formáciách je základný kameň úrazu pre Arsenal. 

Problém pretrváva od prvých Emeryho dní v Londýne. Jeho reakcia? V lete vynaložil 80 miliónov eur na príchod krídelníka Nicolasa Pépého z Lille. Na druhej strane, zo Celticu priviedol zatiaľ neprevereného ľavého obrancu Kierana Tierneyho, nezodpovedného stopéra Davida Luiza, ktorý svoj vrchol prežil už v Chelsea, a pre budúcnosť získal Williama Salibu zo Saint-Étienne. Tak potrebný líder defenzívy opäť neprišiel a Gunners na to naďalej doplácajú.

Arsenal so svojím ofenzívnym potenciálom v podobe Aubameyanga či Lacazetta nejaké góly vždy strelí. No takmer zákonite ich aj inkasuje. Tímu chýba kompaktnosť, nasadenie a v mnohých zápasoch aj srdce. Emery nedokáže vyťažiť maximum z hráčov ako Özil, Torreira či Sokratis. Mnohým iným chýba konzistentnosť výkonov. V tíme nefunguje disciplína, spomeňme si na incident s už bývalým kapitánom Granitom Xhakom. Emery sa po vyše roku v Anglicku trápi s jazykom. Stratil podporu fanúšikov, veľkej časti kabíny a trpezlivosť dochádza i majiteľom. 

Čo sa týka výsledkov, Arsenal doviedol do neúspešného finále Európskej ligy, no nedokázal sa kvalifikovať do aktuálneho ročníka Ligy majstrov. A ružovo to nevyzerá ani s budúcoročnou účasťou, veď pred ôsmym Arsenalom sú v tabuľke aj Leicester, Wolverhampton, Sheffield či Burnley. Na TOP 4 stráca osem bodov.

"Obrana Arsenalu pripomína amatérsku ligu. Je to komické. Arsenal je tento rok ešte horší ako vlani," odmietol expert Alan Shearer vo svojom stĺpčeku v The Sun pomýlené tvrdenia Emeryho o progrese. Fakt je, že žiaden tréner v Premier League od príchodu Emeryho nespravil viac striedaní v prvom polčase alebo počas prestávky. Španiel sa snaží o nápravu nedostatkov, no žiaden plán B, C či D nefunguje. 

Britské médiá v pondelok po ďalšom sklamaní a vydretej domácej remíze so Southamptonom informovali, že Emery má trojzápasové ultimátum, aby si udržal prácu. Arsenal v tejto fáze cestuje do Norwichu, privíta Brighton a predstaví sa na pôde West Hamu. Zdanlivo ľahký program nie je zárukou deviatich bodov, ktoré Arsenal aj Emery potrebujú.

Médiá s rovnakou správou priniesli aj dve mená, s ktorými už mal Arsenal zákulisne riešiť budúcu spoluprácu. Bývalý tréner Juventusu Massimiliano Allegri a momentálne asistent trénera Pepa Guardiolu v Manchestri City Mikel Arteta už v minulosti boli spájaní s horúcim kreslom. Príchod Artetu sa zdá byť najlogickejšou voľbou. 

Odchovanec Barcelony má Arsenal v krvi. Jeho dres obliekal v rokoch 2011-16, bol kapitánom tímu. Vyprofiloval sa v rešpektovaného lídra, ktorého neraz vyzdvihol legendárny Wenger. Už v posledných rokoch aktívnej kariéry sa zaujímal o organizačné aspekty hry a manažovanie kolektívu. Od Wengera počas spoločných rokov veľa načerpal a sám Francúz ho označil za budúceho úspešného trénera. 

Mikel Arteta v náruči s trofejou z Community Shield ako kapitán Arsenalu. (TASR/AP)

Arteta po konci v Arsenale priamo nastúpil na najvyššiu možnú formu futbalového vzdelávania sa - stal sa asistentom trénera Guardiolu. Inovátor, ktorý v minulosti žal úspechy aj v Barcelone a Bayerne Mníchov, dáva Artetovi veľkú voľnosť. Pracuje s hráčmi, má slovo aj pri určovaní a pilovaní taktiky. "Arteta mi veľmi pomohol. A to už od jeho prvého dňa v klube. Má neuveriteľnú pracovnú morálku, má unikátny dar analyzovať dianie a hľadať riešenia," vyzdvihol kolegu Guardiola na tlačovej konferencii a označil ho za možného nástupcu na lavičke City.

Pri otázke, či ho asistent opustí a odíde do Arsenalu, nebol nadšený. Nájsť kvalitného asistenta nie je jednoduché a Arteta je jedným z kľúčov Guardiolovho úspechu v City. "Každý v klube chce, aby zostal s nami čo najdlhšie. No všetci máme svoje túžby. Je isté, že skôr či neskôr sa stane hlavným trénerom. Už dnes ho považujem za skvelého manažéra. Myslí tak, správa sa tak a som si istý, že bude úspešný. Máme v pláne spoločne dokončiť aktuálnu sezónu, no neviem, čo sa stane potom."

Arteta operoval počas kariéry rovnako ako Guardiola v stredovej formácii. Podľa úspešného trénera mu to pomohlo lepšie pochopiť hru: "Rozohrávač vidí lepšie než ktokoľvek iný, čo sa deje na ihrisku. Po kariére, akú mal Mikel, nemusíte chodiť do školy, aby ste sa stali úspešným trénerom." Guardiola zveril Artetovi okrem iného individuálny prístup k hráčom. Práve jemu sa pripisujú zásluhy za náramný progres v hre Raheema Sterlinga v ostatných mesiacoch. Arteta mu radí v otázkach pozičnej hry, spoločne analyzujú najlepšie riešenia jednotlivých herných situácií. Najnovší objekt jeho pozornosti je defenzívny štít Rodri, z ktorého chcú v City vychovať nového Sergia Busquetsa.

zdroj: Mikel Arteta zbiera ovocie individuálnej práce s Raheemom Sterlingom.

"Ľudia sa ma vždy pýtajú na Guardiolu a nie na veci, ktoré ma naučil Arteta. Mikel je príjemný chlapík a skvelý kouč. Vždy má pravdu. Počas tréningov pozorne sleduje moju hru a potom mi prezentuje svoje postrehy. No nie je to tak, že mi len niečo povie a nechá ma popasovať sa s tým. Analyzujeme do hĺbky," uvádza v knihe Cuaderno de Manchester nemecký krídelník Leroy Sané.

Arteta už v minulosti mal rokovať o spolupráci s bývalými klubmi Evertonom a Arsenalom. Uprednostnení však boli Marco Silva a Unai Emery - tréneri, ktorí momentálne čelia vyhadzovu. Chýbali mu skúsenosti, ktoré pod ochrannými krídlami Guardiolu nadobudol. Nechýba mu ani guráž, podľa britských médií je otvorený myšlienke odštartovať sólo kariéru. Je len otázkou času, kedy a kde dostane príležitosť. Isté je, že vyznávač disciplíny a ofenzívneho futbalu je momentálne žiadaným artiklom a jeho meno sa v najbližších týždňoch a mesiacoch určite bude skloňovať. Naplní chýry o výnimočnom talente a schopnostiach a vyrovná či prekoná svojho majstra Pepa Guardiolu?

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia