spravy.sk spravy.sk

Odvrátená tvár EURO 2020: Jeden tím môže nalietať aj 20-tisíc kilometrov
zdroj: twitter/EURO 2020

Odvrátená tvár EURO 2020: Jeden tím môže nalietať aj 20-tisíc kilometrov

Názory na celoeurópsku organizáciu futbalového turnaja sa rôznia. Aj keď bude žiť európskym šampionátom celý svetadiel, výkony jednotlivých mužstiev môže výrazne ovplyvniť aj dejisko ich zápasov. Tím môže počas jedného mesiaca nalietať tisíce až desaťtisíce kilometrov.

Za skupinu smrti sa bežne považuje skupina s najvyrovnanejšími súpermi či najväčším počtom silných tímov. Na EURO 2020 sa už teraz vie, že skupinou smrti bude skupina A, kde 30. novembra v Bukurešti vyžrebujú Taliansku ešte tri ďalšie tímy. Smrťou môžu byť práve pre ten tím, ktorý vyžrebujú do skupiny z tretieho koša, teda Portugalsko, Turecko, Rakúsko, Dánsko, Švédsko, alebo Česko. Ten tím totiž čaká najdlhšie možné cestovanie.

Ako upozornil český Blesk, v prípade, ak by do skupiny bola vyžrebovaná Česká republika, tak by tím trénera Jaroslava Šilhavého nalietal počas turnaja viac ako dvadsaťtisíc kilometrov. To by určite mohlo zanechať stopy aj na výkone futbalistov, aj na fanúšikovskej podpore. Len málokto by si totiž trúfol ísť celú takúto trasu na vlastné náklady.

Zápasy skupiny sa totiž uskutočnia v talianskom Ríme a v azerbajdžanskom Baku. Už dnes je isté, že Taliani odohrajú automaticky ako usporiadateľ všetky zápasy na svojom štadióne, keďže druhý usporiadateľ Azerbajdžan sa na turnaj nekvalifikoval. Čierny Peter tak ostane práve tímu z tretieho koša, ktorý odohrá najprv 13. júna zápas v Baku, o štyri dni ďalší duel v Ríme a o ďalšie štyri dni tretí súboj skupiny v Baku. Tím tak bude musieť dvakrát absolvovať let vo vzdialenosti 3 116 km.

Ak by sa tímu z tretieho koša podarilo postúpiť z druhého miesta, na osemfinálový duel bude musieť letieť 3 635 kilometrov do holandského Amsterdamu. V prípade úspechu čaká tím rovnaká štreka späť do Baku, kde by sa hralo štvrťfinále. V prípade ďalšieho úspechu absolvuje semifinalista let na Britské ostrovy do Londýna, čo znamená takmer štvortisícovú vzdialenosť. Až vtedy by prišiel čas na oddych, keďže finále sa odohrá o štyri dni neskôr rovnako na Wembley.

Česko radosť
Budú sa Česi podobne radovať, ak ich vylosujú do skupiny A? (foto: TASR/AP)

Ako sčítal český Blesk, za jeden mesiac by napríklad česká reprezentácia nalietala 20 430 kilometrov a v lietadle by strávili hráči a realizačný tím viac ako 42 hodín. Nehovoriac o časovom posune, keďže v Baku je o tri hodiny viac ako v Prahe či Ríme, respektíve o štyri hodiny viac ako v Londýne.

Slovenskú reprezentáciu v prípade postupu na šampionát nič podobné nečaká. V skupine E, kam by sa po úspechu v play-off Ligy národov automaticky zaradila, ju totiž čakajú štadióny v Bilbau a Dubline, pričom tieto dve mestá sú od seba vzdialené „iba“ 1 200 kilometrov.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia