spravy.sk spravy.sk

Otec ho predal za traktory, kradol tajomstvá Ronaldovi. Čo sa stalo zlatému chlapcovi?
zdroj: Moise Kean odohral za Juventus 21 zápasov a strelil 8 gólov. (juventus.com)

Otec ho predal za traktory, kradol tajomstvá Ronaldovi. Čo sa stalo zlatému chlapcovi?

Veľké, nielen športové, príbehy sa nezriedka rodia z malých rozpočtov. Hrdinovia týchto príbehov často pochádzajú zo skromných pomerov. Nemajú prebytok možností a rozptýlení. Nevlastnia drahé mobily, počítače či herné konzoly. Namiesto followerov na sociálnych sieťach naháňajú loptu. Podobne, a ešte ťažšie, to mal zlatý chlapec talianskeho futbalu Moise Kean (19).

Narodil sa v maličkom mestečku Vercelli. Rodičia prišli za lepším životom z Pobrežia Slonoviny, chlapec tmavej pleti to ani v 21. storočí nemal v Taliansku ľahké. Vyrastal na ulici, musel sa odmala presadzovať. "Ulica vás naučí veľa. Spraví z vás chlapa, umožní vám pochopiť realitu života. Nemal som jednoduché a krásne detstvo ako mnohí ostatní chalani. Myslím na to pravidelne, aby som si udržal hlad a túžbu zlepšovať sa každý deň," zaspomínal Moise Kean pre The Players' Tribune.

Už v šiestich rokoch hral v neďalekom Asti najdôležitejšie zápasy života. Bez chráničov, na oplotenom ihrisku, na tvrdom betóne. Šiesti proti šiestim, vstup 10 eur na hlavu, víťazi brali všetko. Absolvoval prípravu, ktorú si dodnes, už ako profesionál, nedokáže vynachváliť. Mladí, starí, chudobní, bohatí i turisti. Všetci dávali do zápasov v klietke všetko. Betón neraz preliala aj Keanova krv. Najdôležitejšie bolo neukázať slabosť.

"Tie zápasy boli neuveriteľne intenzívne. Žili sme pre tie okamihy. Raz som tak zúfalo túžil po futbale, že som z pracovne kňaza na neďalekej fare ukradol loptu. Nebola iná možnosť, keď som tú svoju prekopol cez plot. Musel som si požičiavať, žobrať a dokonca aj kradnúť peniaze, aby som mal na vstup do turnaja. Keď jediná strela v poslednej minúte môže rozhodnúť o 60 eurách pre vás a vašich kamarátov, naučíte sa hrať s hladom po víťazstvách," spomína Kean.

Moise ako chlapec sprevádzal na tréningoch v Asti staršieho brata Giovanniho. Hoci ten veľkú kariéru nespravil, talent mladšieho z dvojice Keanovcom bol neprehliadnuteľný. "Mal šesť rokov, keď som ho videl prvýkrát. Bolo evidentné, že je výnimočný. Jeho koordinácia pohybov a dotyky s loptou boli lepšie než u ostatných. Aj keď sme ho dali hrať s chlapcami do 10 rokov, vynikal," ohliadol sa bývalý viceprezident Asti Remo Turello pre Bleacher Report.

Očakávalo sa, že klub z piatej ligy útočný drahokam dlho neudrží. Jeden z trénerov Asti Renato Biasi odporučil Keana svojmu bývalému tímu FC Turín. Mladík sa presadil, no narastal problém s logistikou. Ani nie tínedžer pendloval neustále medzi Asti a Turínom. Nespokojnosť Keanovcov využil mestský rival Juventus. Rodine zariadil komfortné bývanie neďaleko tréningového centra "starej dámy".

"Nemali sme veľa peňazí. Pracovala som v liečebnom ústave ako upratovačka," vravela matka Isabelle pre Tuttosport: "Raz mi neskoro večer zavolal. Zľakla som sa, že sa niečo stalo. Namiesto toho mi oznámil: 'Mami, mám pre teba prekvapenie. Podpísal som zmluvu s Juventusom. Už viac nemusíš pracovať, môžeš žiť so mnou v Turíne."

Fyzicky výborne vybavený útočník v mládežníckych tímoch Juventusu a Talianska lámal všetky rekordy. Možnosti tréningového centra rekordného majstra Serie A využil naplno, stal sa z neho nezastaviteľný bombardér. Netrvalo dlho a ani tréner prvého tímu Massimiliano Allegri nemohol ignorovať kvality dravého tínedžera. Kean absolvoval premiéru vo veku 16 rokov, 8 mesiacov a 23 dní. Stal sa najmladším debutantom histórie Juventusu a prvým futbalistom narodeným v novom miléniu, ktorý hral v jednej z veľkej päťky európskych líg aj v Lige majstrov. V máji 2017 - polroka po debute - strelil prvý gól.

Nasledujúcu sezónu strávil v Hellase Verona. V 19 stretnutiach strelil 4 góly, no priznal, že čeliť každodenne na tréningoch elitným obrancom Chiellinimu či Bonuccimu je pre jeho rozvoj lepšie ako byť najlepším útočníkom v slabšom klube s istým miestom v zostave. Navyše, v lete 2018 prišiel do Juventusu Keanov veľký radca Cristiano Ronaldo: "Hrať a trénovať po boku Ronalda je veľmi obohacujúce. Je nemožné, aby ste sa od šampióna takéhoto formátu nič nenaučili. Neustále ho sledujem a kradnem jeho tajomstvá. Vďaka Ronaldovi sa zlepšujem každý deň."

Stálice Juventusu na čele s kapitánom Chiellinim videli v Keanovi znamenitú perspektívu do ďalších rokov. "Je to útočník budúcnosti. Zlatý chlapec a dedičstvo veľkých talianskych strelcov," povedal Chiellini pre Rai Sport. Kean na jar 2019 strelil za Juventus sedem gólov, ďalšie dva pridal v reprezentácii. Predpoklady o veľkej budúcnosti sa začali napĺňať. V aprílovom zápase v Cagliari sa však mnohé zmenilo.

Kean sa stal obeťou rasistických prejavov domácich fanúšikov. Počas celého zápasu po ňom pokrikovali, robili tzv. opičie zvuky. Útočník tmavej pleti skóroval na 2:0 a uzavrel stretnutie. Postavil sa pred kotol fanúšikov Cagliari a rozpažil ruky. Kým väčšina hovorila o "idiotoch na tribúnach", skúsený spoluhráč Bonucci vyhlásil: "Mal oslavovať gól so spoluhráčmi, mohol sa správať inak. Podiel viny ide 50 na 50 na obe strany. Sme profesionáli, musíme ísť príkladom a nie provokovať." Komentár Bonucciho kritizovali aj hviezdy ako Raheem Sterling, Paul Pogba či Mario Balotelli. Situáciu upokojovali Chiellini s Allegrim. A aj keď Bonucci spätne "vysvetlil" svoje stanovisko, zostala napätá atmosféra.

Prvé špekulácie o odchode mali kuriózny pôvod. Pohrozil ním otec Biorou Kean, ktorý rodinu opustil, keď mal Moise štyri roky. Napriek tomu tvrdil, že zohral kľúčovú rolu v prestupe Keana do Juventusu, ktorý mal mať voči nemu dlh. "Jeho mama chcela, aby odišiel do Anglicka. Povedal som Juventusu, že ho udržím v Taliansku, no na oplátku chcem dva traktory pre svoje hospodárstvo. Klub ma uistil, že s tým nebude problém, no zatiaľ mi ich stále nedoručili a nedali mi ani permanentky na zápasy. Poslal som ho do Juventusu, pretože mám ten klub v krvi," pripísal si otec zásluhy v rozhovore pre Rai Sport. Čo bolo prezentované ako fakt, nemusel klub vôbec vyvracať. Urobil to sám Moise na Instagrame: "O akých traktoroch točíš? Za to, akým mužom som dnes, vďačím mame. Týmto som povedal všetko! A nikdy už nezabudni, vďaka komu máš plné brucho." 

Ako sa ukázalo, vplyv otca na kariéru Moisa bol nulový. Napriek tomu v lete 2019 prišiel senzačný prestup. Devätnásťročný taliansky reprezentant si splnil sen o anglickej Premier League. Za 30 miliónov eur odišiel do Evertonu. Mal byť hviezdnou súčasťou na papieri silného tímu. Prestup do Anglicka mu odporučil aj Ronaldo. Kean po príchode sebavedomo vyhlásil: "Hral som s najlepšími a proti najlepším. Na tej úrovni chcem s Evertonom pokračovať. Chcem pomôcť klubu do Ligy majstrov." Pekná ambícia, ešte krajšie pohľady do budúcnosti.

Predstavte si filmový strih a posun do prítomnosti. Káder Evertonu má v Premier League siedmu najvyššiu trhovú hodnotu. Zverenci Marca Silvu však hrajú hlboko pod svoje možnosti. Po trinástich kolách sú na 14. mieste, len štyri body nad pásmom zostupu. A Kean? Mnohí ani nezaregistrovali, že je už hráčom Evertonu. V 11 súťažných stretnutiach odohral chabých 407 minút. Na premiérový gól stále čaká. Podľa Silvu nevykazuje dostatočné nasadenie. V zápasoch však dostal minimum priestoru, aby niečo ukázal, a do tréningového procesu nevidíme. Naposledy odohral štyri minúty ešte v polovici októbra. Hoci je ortodoxný útočník, Silva ho vytláča do krídelných priestorov. Prednosť na hrote dostávajú impotentní zakončovatelia Calvert-Lewin či Tosun.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

3 points, good victory lads!💙🦍

Príspevok, ktorý zdieľa MOISE KEAN 🦍 (@moise_kean),

"V reprezentácii hrá vždy ako pravý krídelník. Takisto v Juventuse v tých pár zápasoch nastúpil na tejto pozícii. Vie hrať na oboch postoch," zavádzal Silva pre Liverpool Echo. Nepozná svoju posilu alebo má potrebu alibisticky zahmlievať? Kean nastúpil za Taliansko raz ako útočník, dvakrát v pozícii ľavého krídelníka - kvôli forme útočníka Cira Immobileho, akým Silva v Evertone nedisponuje. Navyše, v Juventuse patril v závere uplynulej sezóny k dôležitým postavám a nastupoval na hrote. Odborníci tieto nepravdivé a necitlivé tvrdenia trénera kritizovali. Situácia Keana sa nezlepšuje a toto mu určite nepridalo na sebavedomí.

Frustrácia z nedostatku priestoru sa prejavuje. Pred novembrovým zápasom na pôde Southamptonu meškal na zraz a Silva ho dočasne vyradil z tímu. Kean sa ospravedlnil, no pomohlo mu to len na lavičku Toffees. Fanúšikovia druhého najlepšieho klubu z Liverpoolu drahú akvizíciu ešte nevideli poriadne v akcii a už sa hovorí o jej odchode. Spomína sa najmä návrat do Talianska. Otec Moisa Keana chce vidieť syna späť v Juventuse, no jeho vplyv na kariéru žiarivého talentu sme si už vysvetlili. Situáciu môže otočiť v Keanov prospech očakávané vyhodenie Silvu, pod ktorého vedením sa Everton trápi. Objaví talianska senzácia niekdajší hlad a túžbu po futbale, ktoré ho zdobili na betónových ihriskách či v Juventuse, a potvrdí hviezdny potenciál? Alebo vyhasne ako jeho predchodca s podobným futbalovým a životným príbehom Mario Balotelli?

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia