spravy.sk spravy.sk

FOTO: Najmodernejší, najekologickejší, najhlučnejší. Besiktas sa pýši luxusným zázemím
zdroj: Viktor Háber

FOTO: Najmodernejší, najekologickejší, najhlučnejší. Besiktas sa pýši luxusným zázemím

Proti Brage na štadióne "pod zemou", vo Wolverhamptone 130-ročný "starček". Slovan Bratislava skompletizuje jazdu po jedinečných európskych štadiónoch, tentoraz v Istanbule. Domovský stánok Besiktasu je výnimočný rovnako ako dvaja predchodcovia, ktorých "belasí" nedávno mali možnosť zažiť. Hoci sa jeho história začala písať v povojnovom období, jeho aktuálne kontúry sú čerstvé a z dejiska stretnutia 5. kola K-skupiny Európskej ligy môžeme aj v redakcii webu ProFutbal.sk potvrdiť, že vonia novotou.

Historické okienko

Pod názvom Dolmabahçe Stadium bol vybudovaný prvý stánok, na ktorom sa hrávali domáce zápasy Besiktasu. Plány na jeho zostrojenie existovali už v roku 1939. V tom čase však vypukla druhá svetová vojna a práce na stánku v najväčšom meste Turecka začali neskôr. Napokon slávnostne otvorili štadión pre verejnosť v roku 1947. Vybudovaný bol pod taktovkou talianskeho architekta Paola Viettiho-Violiho, ktorému pomáhali domáci architekti Şinasi Şahingiray a Fazıl Aysu. Stánok pre 16-tisíc ľudí ako prvý otvoril druhý turecký prezident İsmet İnönü, ktorý bol sám veľkým fanúšikom Besiktasu. Preto niesol štadión v rokoch 1973-2013 názov BJK İnönü Stadium.

27. november 1947 bol dátum, kedy sa tu uskutočnil prvý súťažný zápas. Historicky prvým strelcom sa stal neskorší prezident klubu Süleyman Seba, víťazstvo si však triumfom 3:2 ukoristili hostia zo švédskeho AIK Štokholm. V priebehu nasledujúcich dekád nastali viaceré rekonštrukcie, pri ktorých postupne vyrástli ďalšie tribúny, zvýšila sa kapacita, zmizla napríklad tartanová dráha a VIP sektor či press zóna boli presunuté z jednej tribúny na protiľahlú. Doteraz posledná rekonštrukcia prebehla v roku 2013 a trvala tri roky. Starý štadión prakticky "zmizol z povrchu zemského" a vyrástlo nové luxusné zázemie. Investícia vo výške 110 miliónov eur priniesla už 11. apríla 2016 stánok pre 41.188 divákov, z komerčných dôvodov premenovaný na Vodafone Arena a dnes už Vodafone Park po jednom z najväčších mobilných operátorov na svete.

Moderné vymoženosti a viaceré ocenenia

Pohľad na exteriér istanbulského zázemia okamžite prezradí každému návštevníkovi, že je svedkom jedného z najmodernejších štadiónov nielen v Turecku a Európe, ale na celom svete. Čierno-bieli sa môžu pochváliť luxusom, ktorý nedávno hostil aj Superpohár UEFA, v ktorom sa proti sebe postavili víťaz Ligy majstrov FC Liverpool a Európskej ligy FC Chelsea. "The Reds" vyhrali po penaltách. Poďme však po poriadku. Rozsiahlu rekonštrukciu mala na starosti firma DB Architects na čele s Bünyaminom Dermanom. Tá mala za úlohu zachovať pôvodnú architektúru v štýle rímskeho Kolosea. Vodafone Park má tvar elipsy a dosahuje perfektnú symetriu, ktorou sa vyznačoval aj BJK İnönü Stadium. Dôkazom je vlnistý tvar tribún na druhom poschodí, keďže po rohoch sú nižšie ako po krajoch.

Supermoderné sedadlá oplývajú nielen klubovými čierno-bielymi farbami, ktoré tvoria na prvom poschodí najväčšej z tribún nápis Besiktas JK, ale aj umelou inteligenciou. Vo VIP sektore je na zadnej strane operadla každého sedadla nainštalovaná digitálna smart obrazovka. Divákom poskytuje informácie o aktuálnom dianí, prehľady, či štatistiky niektorých hráčov a rovnako aj rozhovory s nimi, či iné mediálne výstupy. Umožňuje tak priaznivcom, aby boli pri svojich miláčikoch čo najbližšie a neunikol im žiaden detail. Vodafone Park má taktiež vynikajúcu akustiku a v kombinácii s fantastickými fanúšikmi je podľa dostupných štatistík vôbec najhlučnejším štadiónom v Európe a možno aj na svete.

Dôležité je poznamenať, že celý štadión poháňajú obnoviteľné zdroje energie. Fotovoltaické solárne panely čerpajú energiu zo slnečného svetla. Rovnako v cisternách zbiera aj dažďovú vodu, ktorá je neskôr použitá na zavlažovanie či iné účely. Štadión neprodukuje žiadne emisie, neznečisťuje vzduch a vďaka svojmu "zelenému zázemiu" získal stánok Besiktasu mnoho environmentálnych ocenení, fanúšikovia ho navyše zvolili za najlepší stánok roka 2016, experti za druhý najlepší po London Stadium. Taktiež je v rámci neho úplne emilinované riziko vzniku požiaru a aktívny kamerový systém pomáha predísť hocijakým problémom pred zápasom, či vyvodiť potrebné dôsledky po ňom.

Jedinečná lokalita

Vodafone Park sa nachádza v skutočne lukratívnej štvrti. Situovaný je na európskej strane Istanbulu na južnej strane a veľmi blízko Bosporského prielivu, ktorý oddeľuje od seba v rámci jedného mesta dva kontinenty. Štadión je približne päť minút chôdze od námestia Taksim Square, srdca moderného Istanbulu a šesť kilometrov od Modrej mešity, najikonickejšej stavby a zároveň symbolu "krajiny polmesiaca". Do tejto lokality je nesmierne náročné dostať sa autom a k dispozícii je tak či tak iba 600 parkovacích miest pre VIP hostí. 

Lokalitu Vodafone Parku, v okolí ktorého je už prakticky nemožné hocičo nové postaviť či rozširovať, označilo periodikum The Times za jednu z desiatich najlepších na svete. Dlhodobé zázemie, v ktorom vyrástol prvý štadión Besiktasu už pred 72 rokmi, je skutočný unikát a spolu s dizajnom, ktorý si zachováva kontúry histórie, dokáže štadión aj podľa samotného klubu reflektovať históriu, dedičstvo a prosperitu.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Video & Foto

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia