spravy.sk spravy.sk

VIDEO: Van Basten vtipkoval nacistickým pozdravom. Za svoj čin sa ospravedlnil
zdroj: TASR/AP

VIDEO: Van Basten vtipkoval nacistickým pozdravom. Za svoj čin sa ospravedlnil

Bývalý legendárny holandský futbalista Marco van Basten sa verejne ospravedlnil za nacistický pozdrav, ktorý neuvážene použil počas priameho prenosu zápasu Eredivisie medzi Ajaxom Amsterdam a Heraclesom Almelo (4:1).

Majster Európy z roku 1988 okomentoval v štúdiu televízie Fox Sports jazykové schopnosti holandského moderátora Hansa Kraaya, ktorý sa s nemeckým trénerom Heraclesu Frankom Wormuthom pokúšal rozprávať v jeho rodnej reči, slovami: "Nicht so gut, Sieg Heil, Pfannkuchen". Van Basten chcel náhodným skombinovaním známych nemeckých slov, v tomto prípade nacistického pozdravu a palaciniek, podotknúť, že sa mu to príliš nevydarilo.

Za svoj prešľap sa okamžite ospravedlnil s odôvodnením, že išlo o svojský vtip: "Nemal som v úmysle šokovať ľudí. Chcel som len okomentovať Hansovu nemčinu." Ospravedlnenie pridala aj televízna stanica: "Jeho pripomienky boli neprimerané. Žiaľ, podobná situácia sa nestala prvýkrát."

Načasovanie bolo vskutku nešťastné. Tímy po celom Holandsku totiž práve v prebiehajúcom kole vyjadrujú odmietavý postoj voči rasizmu v nadväznosti na minulotýždňové pokriky z druholigového zápasu medzi FC Den Bosch a Excelsiorom.

Odporúčame

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia