spravy.sk spravy.sk

Doma či vonku? Spoznali sme program play-off Ligy národov
zdroj: Róbert Fritz

Doma či vonku? Spoznali sme program play-off Ligy národov

V piatok na obed prebehol v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone žreb play-off Ligy národov, kde šestnásť tímov zabojuje o posledné štyri miesta v skupinovej fáze záverečného turnaja EURO 2020. Poslednú šancu na postup dostala aj slovenská reprezentácia.

Už vopred bolo známe, že semifinále play-off B-divízie Ligy národov proti Írsku sa odohrá na slovenskej pôde, Slovenský futbalový zväz zatiaľ nerozhodol, či sa dejiskom stane Štadión Antona Malatinského v Trnave, alebo Národný futbalový štadión v Bratislave. Stretnutie sa odohrá vo štvrtok 26. marca vo večerných hodinách.

Piatkový žreb mal odpovedať na otázku, kto bude mať výhodu domáceho prostredia vo finále play-off. Žreb napokon rozhodol, že postupujúci z dua Slovensko - Írsko zabojuje vo finále o poslednú miestenku na európsky šampionát na štadióne víťaza z dua Bosna a Hercegovina - Severné Írsko. V prípade semifinálového víťazstva na domácej pôde tak budú zverenci trénera Pavla Hapala cestovať na ihrisko súpera. Tento duel sa odohrá v utorok 31. marca vo večerných hodinách.

V D-divízii prialo šťastie slovenskému trénerovi Vladimírovi Weissovi, ktorý s reprezentáciou Gruzínska bude hrať na domácej pôde oba zápasy, v semifinále vyzve Bielorusko a v prípade postupu víťaza súboja Severné Macedónsko - Kosovo. V A-divízii bude o miestenku bojovať náš kvalifikačný súper Maďarsko, v prvom zápase na ihrisku Bulharska a v prípade postupu na pôde víťaza druhého semifinálového súboja Island - Rumunsko. V C-divízii o finále zabojujú Nórsko so Srbskom a Škótsko s Izraelom, víťaz druhého semifinále bude hrať finále na domácom ihrisku.

Piatkový žreb určil tiež konečné zloženie dvoch zo štyroch vetiev play-off, nakoľko kompletné boli iba divízie B a D. V A-divízii zostal len Island, zatiaľčo v C-divízii sa ocitlo sedem tímov. Keďže Škótsko, Nórsko ani Srbsko sa ako víťazi skupín Ligy národov nemohli hýbať, kvarteto doplnil Izrael. Trio Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko bolo presunutých do A-divízie. Víťazi všetkých štyroch divízii sa automaticky dostanú do štvrtého koša, základné skupiny sa vyžrebujú už koncom novembra. Isté je, že víťaz slovenskej B-divízie bude členom skupiny E so Španielskom.

"Čaká nás Írsko, ťažký súper, ktorý hrá veľmi fyzický futbal. V posledných zápasoch, ktoré sme mohli sledovať, sme videli, akým futbalom sa prezentuje. Je to nekompromisný, tvrdý súper a musíme sa naňho dobre pripraviť a pokúsiť sa to zvládnuť. Domáce prostredie je vždy výhoda, verím, že nás prídu fanúšikovia povzbudiť, že vypredáme štadión a spoločne urobíme všetko pre to, aby sme postúpili ďalej. Želali sme si, aby sme hrali aj prípadné finále doma, ale to žiaľ nikto neovplyvní, je to žreb. No teraz máme v hlave prvý zápas a potom uvidíme, koho dostaneme do finále. Nechcem špekulovať o tom, kto to bude, ale ten kto postúpi, bude mať lepšiu momentálnu formu," povedal po žrebe pre futbalsfz.sk tréner Pavel Hapal

"Už po testovacom zápase proti Paraguaju sme plánovali odohrať ďalšie súboje v Bratislave, takže sme pripravení na to, aby sme zápas s Írskom odohrali na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave. Dôvod, prečo sme nehrali proti Azerbajdžanu v Bratislave, bol jedine nekvalitný trávnik. Samozrejme, sú ešte veci, ktoré treba dotiahnuť, ale veríme, že v spolupráci s NFŠ spravíme všetko preto, aby sa mohlo hrať v Bratislave," povedal o dejisku zápasu generálny sekretár SFZ Jozef Kliment.

Semifinále play-off Ligy národov:

A-divízia:
Island - Rumunsko
Bulharsko - Maďarsko*

B-divízia:
Bosna a Hercegovina - Severné Írsko*
SLOVENSKO - Írsko

C-divízia:
Škótsko - Izrael
Nórsko - Srbsko*

D-divízia:
Gruzínsko - Bielorusko*
Severné Macedónsko - Kosovo

*víťaz bude hrať finále na domácej pôde

Termínovník EURO 2020:

30. novembra: žreb základných skupín záverečného turnaja
26. marca: semifinále play off
31. marca: finále play off
1. apríla: dodatočný žreb v prípade potreby
12. júna: otváracie stretnutie šampionátu (Rím)
12. júla: finále ME (Londýn)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia