spravy.sk spravy.sk

Dominik Špiriak o živote na gréckom ostrove, kam ho dotiahol tréner Papavasiliou
zdroj: futbalnet, tasr

Dominik Špiriak o živote na gréckom ostrove, kam ho dotiahol tréner Papavasiliou

Spojenie Dominik Špiriak a Nikodimos Papavasiliou netrvalo dlho, nedožilo sa ani ligovej premiéry. Napriek tomu aspoň krátkodobá spolupráca slovenského mládežníckeho reprezentanta a cyperského trénera, ktorý v minulosti viedol Slovan Bratislava, mnohých prekvapila. Stalo sa tak v lete u gréckeho druholigistu, portál ProFutbal.sk mapoval pozadie.

Dominik Špiriak zbieral skúsenosti v Gabčíkove, Senci či Komárne, medzi slovenskou elitou sa po prvýkrát predstavil v minulej sezóne. Na jeseň nazbieral dva štarty v Dunajskej Strede, raz odohral polčas, raz nastúpil na jednu minútu. Jarnú časť už strávil v Michalovciach, po krátkej dobe sa prebil do základnej zostavy a dokopy naskočil do desiatich stretnutí, v siedmich odohral plných deväťdesiat minút. V lete prijal ponuku zo zahraničia, záujem prejavil grécky Ergotelis.

Klub hrával deväť rokov najvyššiu grécku súťaž, aktuálne už piatu sezónu pôsobí v druhej lige. „Možno to pre niektorých fanúšikov neznie veľmi atraktívne, ale sme malý krôčik od najvyššej súťaže. Ak nám vyjde ročník a postúpime, o rok hráme zápasy proti tímom ako PAOK či Olympiakos, a to sú už určite zvuční súperi. Bodaj by to vyšlo,“ zaželal si v rozhovore pre ProFutbal.sk Dominik Špiriak.

Svoj krok do zahraničia si pochvaľuje, zbiera cenné skúsenosti a nastupuje pravidelne. Podmienky sú na veľmi slušnej úrovni. Prišiel som v júli, po krátkej dobe som mal vlastný byt a dostal som klubové auto. V lige hrávame kvalitné zápasy, v úvode sme čelili tímom, ktoré ešte donedávna hrali Superligu. Úrovňou sú stretnutia podobné našej Fortuna lige, kluby sa snažia hrať kombinačný futbal. Cítim, že napredujem a liga mi má čo dať.“

Aj keď vo väčšine krajín je sezóna v plnom prúde, v druhej najvyššej gréckej súťaži odohrali v novembri počas reprezentačnej prestávky len piate kolo. Dlhšie sme čakali na začiatok sezóny. Boli tam nejaké finančné ťahanice s televíznymi právami a vysielateľmi. Odohrali sme koncom septembra prvé kolo a potom mesiac čakali na ďalší zápas. Teraz už je však, našťastie, všetko vyriešené,“ vysvetľuje zaujímavú situáciu.

Klub sídli v Irakliu, v hlavnom a najväčšom prístavnom meste ostrova Kréta. Kultúrny šok nezažil, zvykol si ľahko a rýchlo. „Žijem na ostrove, kde to funguje trochu inak ako v Grécku. Ľudia tam hovoria, že sa ani necítia ako úplní Gréci, sú akoby vo vlastnej krajine. Mentalita je trochu iná, ale sú veľmi otvorení a priateľskí. Podobne to funguje v klube, sme tam ako rodina,“ pochvaľuje si Špiriak.

Dominik Špiriak (Ergotelis)
Špiriak počas letnej prípravy, ktorá nečakane trvala skoro do novembra. (foto: facebook/ΠΑE Εργοτέλης)

Zaujímavosťou je, že do Ergotelisu ho dotiahol tréner Nikodimos Papavasiliou, ktorý od augusta 2015 viedol rok bratislavský Slovan, pre nedostatočné výsledky bol však odvolaný. Až po dvoch rokoch sa opäť vrátil k trénerstvu, od leta 2018 bol hlavným trénerom Ergotelisu. Keď Cyperčan pôsobil na Slovensku, Špiriak ho registroval, no naopak sotva. „V tom čase sme sa nikdy nestretli. Poznajú sa však s mojim agentom, ktorý mu raz ukázal pár mojich videí. Tréner si ich pozrel a sám presadzoval, aby som prišiel do tímu.“

Dnes ho už Papavasiliou netrénuje, po jeho službách v septembri siahol Panionios. Prvoligista figuruje na dne tabuľky, pre finančné problémy mu vedenie súťaže odrátalo šesť bodov. „Na konci prípravy mu prišla ponuka z prvej ligy, čo by asi prijal každý. Postupne sa mu ale začína dariť, tak mu prajem len o najlepšie,“ hovorí Špiriak, ktorý mal z trénera dobrý dojem. „Bol to veľký profesionál a ako človek bol veľmi milý a priateľský. Na spoluprácu mám len tie najlepšie spomienky, veľmi rád by som pod ním ešte v budúcnosti hrával.“

Nikodimos Papavasiliou (Ergotelis)
Nikodimos Papavasiliou trénoval Ergotelis štrnásť mesiacov, v minulej sezóne ho doviedol na štvrté miesto. (foto: facebook/ΠΑE Εργοτέλης)

Na slovenský futbal cyperský tréner nezanevrel, stále ho sleduje. Nikdy na pôsobenie u nás nepovedal nič zlé. Pýtal sa ma na Slovan i Dunajskú Stredu, najmä keď im žreb v Európskej lige prisúdil gréckych súperov. Vždy sa mi po týchto zápasoch ozval, bolo to milé. Stále sme v kontakte. Za manželku má Češku, takže má k týmto krajinám blízko. Postupne naberá aj nejaké české slovíčka,“ povedal o svojom bývalom trénerovi. Po slovensky ho neučil, nebolo treba ani nadávky. „Tie už vedel,“ zasmial sa.

Dvadsaťročný stopér prišiel prvý raz na zraz dvadsaťjednotky pred rokom, v priebehu roku 2019 odohral v júni polčas prípravného zápasu s Českom, hodinu proti DAC-u a uplynulý štvrtok desať minút proti Bielorusku. „Tentoraz to bola špecifická situácia, keďže som ešte v pondelok hral ligový zápas a k tímu sa pripojil až v utorok večer. Preto sme sa s trénerom dohodli, že vo štvrtok odohrám iba časť zápasu. Bol to dobrý pocit, že som mohol nastúpiť, najmä na domácej pôde a pri víťaznom dueli,“ povedal Špiriak.

Tréner Adrián Guľa pri nominácii dvadsaťjednotky poznamenal, že mu chýba viac stredných obrancov v elitných súťažiach, jediným je Ivan Mesík v Trnave. V reprezentácii tvoria stopérske duo pravý bek Trenčína Martin Šulek a defenzívny stredopoliar Dunajskej Stredy Matej Oravec. Ďalšími alternatívami boli Adam Kopas z druholigového béčka Žiliny a Špiriak z gréckeho druholigového Ergotelisu, ktorého si niektorí fanúšikovia môžu pamätať z domácich trávnikov aj ako pravého obrancu. „Chvíľu som tak hrával, chceli mať zo mňa pravého obrancu, ale lepšie sa cítim v strede obrany. To je môj typický post. Hrávam tak aj v klube a hrávam pravidelne, preto sa cítim dobre.“

Z toho, že nenazbieral v dvadsaťjednotke viac minút, si zatiaľ ťažkú hlavu nerobí. „Vnímam silnú konkurenciu na tento post v reprezentácii, podľa mňa ide o kvalitných hráčov. Ale bez dobrých spoluhráčov by som sa nemohol zlepšovať a posúvať vpred, preto som vďačný za každú pozvánku na zraz a za každú minútu čo i len v prípravných zápasoch. Som asi v podobnej situácii ako hráči druhej slovenskej ligy, ktorí tam sú tiež. Osobne sa cítim prospešne pre tím a je na trénerovi, ktorých hráčov postaví, aby sme boli víťazní. Najdôležitejšia je úspešná reprezentácia krajiny,“ uzavrel v rozhovore pre ProFutbal.sk mládežnícky reprezentant Špiriak.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia