spravy.sk spravy.sk

Pred rokom niektorí nevedeli, ako sa volá. Dnes je Boženík vyhlásený kanonier
zdroj: Jozef Bedej

Pred rokom niektorí nevedeli, ako sa volá. Dnes je Boženík vyhlásený kanonier

Keď skúsený útočník Adam Nemec krátko pred štartom kvalifikácie ukončil reprezentačnú kariéru, tréner Pavel Hapal musel v rýchlosti riešiť problematický post, na ktorý Slovensko už dlhé roky nedokázalo vychovať oporu. V treťom zápase, v neobľúbenom letnom termíne, siahol po tínedžerovi Róbertovi Boženíkovi a nik ani len netušil, aký dôležitý krok vtedy slovenská reprezentácia spravila.

Slovensko odohralo v Baku jeden zo svojich najlepších zápasov v nedávnej histórii a hoci novic Boženík neskóroval, výkonom rozhodne zaujal a pomohol k tomu, aby sa pod Tatry viezli tri body a suverénne víťazstvo 5:1. Prešlo ďalších päť kvalifikačných zápasov, vo všetkých bol voľbou číslo jeden. Kvalifikáciu ukončil domácou odvetou s Azerbajdžanom (2:0) a víťazným gólom.

„Vedeli sme, že Azerbajdžan hrá na súperových ihriskách inak ako doma. Museli sme celý zápas dobýjať ich obranu, našťastie nám to prvý gól trochu zjednodušil,“ pristavil sa k poslednému kvalifikačnému súboju, ktorý napokon neznamenal postup. „Veľmi ma mrzí, že sme sa nedostali priamo na šampionát. Proti Chorvátsku a Walesu sme ani raz nevyhrali, asi tam je príčina toho, prečo sme nepostúpili.“

Slovensko radosť po góle
Jeho góly nie sú náhodné, sú dielom šikovného útočníka. (foto: Jozef Bedej)

Tlak nepozná

Postaviť druhého najlepšieho strelca Fortuna ligy po sezóne proti Azerbajdžanu možno nie je kumšt, ale postaviť tínedžera do emotívne náročného súboja v Maďarsku či na horúcej pôde proti extrémne náročnému súperovi z Chorvátska je už zo strany trénera odvaha. Najmä, keď sa v poslednej dobe v Žiline strelecky umlčal.

Boženík však po príchode do reprezentácie umlčal všetkých neprajníkov a pochybovačov. „Pred zrazom niektorí novinári riešili, že nemám formu a či budem vôbec hrať. Napokon som strelil gól v oboch zápasoch. Neviem, či išlo o krízu, ale pripravený som vždy a na sto percent,“ vyhlásil.

Každý reprezentačný zápas odohral naplno. Nech hral proti favoritovi, alebo proti outsiderovi. Nevypúšťal súboje, každá lopta je preňho bytostne dôležitá. „Či bolo ťažké naladiť sa na Azerbajdžan? Určite nie. Keď hráte za reprezentáciu, každý jeden zápas je sviatok,“ preložil prístup do úprimných slov.

Nejeden novic

Pri domácej výhre s Maďarskom či prehre vo Walese ešte nechyroval o reprezentácii. Tréner skúšal na hrote Dudu z Bundesligy, alternoval Šafranko, žialilo sa za zraneným Zreľákom. Za posledný polrok sa však stal Boženík stabilným reprezentantom, spolu s Denisom Vavrom či Dávidom Hanckom zažili prvú seniorskú kvalifikáciu. Aj vďaka nim bolo Slovensko do posledných minút v hre o postup na EURO.

„Tento rok mi dal nesmierne veľa. Od malička som sníval, že na seba oblečiem tento dres, a samozrejme, ani ja som nečakal, že sa mi splní tak rýchlo. Hrať v devätnástich za národný tím a zbierať tak cenné skúsenosti, to je niečo úžasné. Som vďačný za každú šancu, ktorú som dostal,“ povedal na margo svojho prelomového roku mladý útočník.

„Prišla generačná obmena, ale každý futbalista, ktorý je v tomto tíme, má bezpochyby svoju kvalitu. Myslím si, že máme výborný tím, ktorý od zápasu k zápasu rastie a ja verím, že to zužitkujeme.“

Róbert Boženík gól radosť Slovensko
Boženíka pri striedaní tribúny vytlieskali, nie iba za gól. (foto: Jozef Bedej)

Poklona od najväčších

Boženík už nie je to mladé ucho, ktorým tréner oživil zostavu proti outsiderovi z Azerbajdžanu. Po pondelňajších narodeninách ho už nemožno nazývať ani tínedžerskou hviezdičkou. Je to už stabilný prvok slovenskej reprezentácie, útočník číslo jeden. Keď ho pri schádzaní z ihriska vyobjímali Kucka či Pekarík, bol to jasný signál, že Boženík patrí do partie a tímu. Nielen ako futbalista.

„V mladom veku dokazuje neskutočnú kvalitu. Potvrdil to aj v predošlých zápasoch, rozhodol súboj v Maďarsku, poslal nás do vedenia v Chorvátsku. Želám mu, aby mu forma vydržala a aby sa posunul niekam ďalej,“ odkázal Pekarík.

Budúca hviezda?

Z posledných šiestich reprezentačných gólov vsietil štyri on. S bilanciou osem zápasov a štyri góly musí byť na pozore aj rekordér Marek Hamšík, ktorý si vo svojom 120. zápase pripísal 25. gól. „Ja mu len prajem, nech tieto moje čísla prekoná. Všetko má pred sebou, ale už ukázal, že má v sebe obrovský potenciál a dúfam, že mu to bude takto strieľať v reprezentácii aj naďalej,“ pochválil kolegu reprezentačný kapitán.

V septembri zaznamenal svoj premiérový zásah v reprezentácii, dokonca víťazný v Maďarsku. Domáci duel proti Walesu pretavil na gól len Kucka, v ďalších zápasoch s Paraguajom (1:1) a Chorvátskom (1:3) skóroval len on, takisto ako úvodný zásah s Azerbajdžanom. „Možno si to celé teraz ešte úplne neuvedomujem. Som však rád, že môžem hrávať a góly sú pre mňa odmenou za tvrdú prácu. Verím, že mi tieto zápasy pomôžu k ďalšej kariére,“ reagoval Boženík.

Róbert Boženík radosť
Minulý ročník bol jeho premiérový na seniorskej úrovni. V lige zaznamenal trinásť gólov, lepší bol len Šporar. (foto: MŠK Žilina)

Rohožník

Nebolo to tak dávno, kedy bolo jeho meno spájané viac s vtipmi, než s reprezentáciou. Keď tréner Ján Kozák končil v októbri 2018 na lavičke, na legendárnej tlačovej konferencii sa v návale emócií pomýlil a vtedy vychádzajúcu ligovú hviezdu premenoval. Boženík bol zrazu Rohožník, obec pri Malackách dovtedy nikdy nebola známejšia.

Prezývka mladému futbalistovi prischla. Na Kozáka však v rozhovoroch nereagoval. Ako trénera ho uznával, nad situáciou sa zasmial a mávol rukou. V troch najbližších ligových zápasoch zaznamenal štyri góly - viete si predstaviť jasnejšiu odpoveď? O necelých osem mesiacov neskôr sa ocitol prvý raz v reprezentácii, o približne rok sa stal najlepším kvalifikačným strelcom Slovenska. Pre niektorých možno „žilinská tlačenka“, čísla však nik neoklame.

„Ešte pár mesiacov dozadu niekto nevedel ani vysloviť jeho meno. No on teraz ukázal, že do reprezentácie patrí a zaslúžene je v základnej zostave. Je to super chlapec. Šikovný futbalista a skromný človek. Ak zostane na zemi a bude na sebe naďalej pracovať, môže z neho vyrásť výborný útočník,“ poznamenal reprezentačný spoluhráč a opora tímu Stanislav Lobotka.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia