spravy.sk spravy.sk

VIDEO: Tehelné pole s prestížnym ocenením, inšpiruje aj zahraničné kluby
zdroj: skslovan.com

VIDEO: Tehelné pole s prestížnym ocenením, inšpiruje aj zahraničné kluby

Vedenie bratislavského Slovana sa počas výstavby nového štadióna na Tehelnom poli hrdilo, že bude jeden z najmodernejších v Európe. Hoci kapacitne (cca 22-tisíc miest) sa nemôže rovnať najväčším stánkom na starom kontinente, po technologickej stránke je doslova špičkový.

O tom, že nové Tehelné pole je unikátnym dielom, svedčí i fakt, že ho oceňujú aj odborníci. Najnovšie získal štadión ocenenie EFEKTIA, ktoré oceňuje projekty podľa energetickej efektívnosti. Pri realizácii energetického centra štadióna bolo jedným z kľúčových kritérií využitie obnoviteľných zdrojov v čo najvyššej možnej miere. Celkové riešenie pozostáva zo 4 transformátorových staníc s dvoma záložnými dieselagregátmi, moderných LED svietidiel, tepelných čerpadiel so studňami a plynovej kotolne.

„Základnou technológiou je systém tepelných čerpadiel na báze voda/voda. Najväčším prínosom je využívanie odbúravanej energie, čo v praxi znamená, že napríklad pri výrobe chladu v lete je odpadná energia z tepelného čerpadla využívaná na výrobu teplej úžitkovej vody. Toto riešenie šetrí nielen financie, ale aj životné prostredie. Až 50 percent vyrobeného tepla a chladu pochádza z obnoviteľných zdrojov, čo je pri tak rozsiahlom projekte ako futbalový štadión pre viac než 22 000 divákov celosvetový unikát,“ píše sa na skslovan.com.

zdroj: Facebook/Šport v RTVS

Vďaka moderným technológiám sa napríklad počas augustového zápasu medzi Slovanom a PAOK-om, ktorý navštívilo 20 233 divákov, ušetrilo 600 kilowatthodín energie (600 kWh). „Predstavuje to približne mesačnú spotrebu elektriny troch štandardných bytov v Bratislave. Na tomto zápase bol na chladenie priestorov a výrobu teplej vody použitý len systém tepelných čerpadiel voda/voda,“ dodávajú „belasí“ na svojom webe. Zaujímavosťou je aj skutočnosť, že na štadióne sa pri zavlažovaní trávnika či splachovaní využíva dažďová voda, čo je taktiež úsporné a šetrné voči životnému prostrediu.

Unikátnosť riešení potvrdzuje aj medzinárodný záujem zo strany iných európskych klubov. Tehelné pole inšpiruje i zástupcov Sparty Praha, Atalanty Bergamo či francúzskeho Olympique Marseille.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Video & Foto

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia