spravy.sk spravy.sk

Sprvu na hosťovaniach, teraz jednotka Fulhamu. Rodák dúfa, že uvidí Greifa v Anglicku
zdroj: Jozef Bedej

Sprvu na hosťovaniach, teraz jednotka Fulhamu. Rodák dúfa, že uvidí Greifa v Anglicku

Nebyť vynikajúceho Martina Dúbravku či prosperujúceho Dominika Greifa, bol by pravdepodobne jednotkou reprezentácie Slovenska medzi tromi žrďami. Brankár Marek Rodák si však uvedomuje, že k veľkému úspechu vedie dlhá a strastiplná cesta. Už v 22 rokoch toho má za sebou dosť. Ako 16-ročný opustil svoje rodné Košice a namieril si to na Britské ostrovy do slávneho Fulhamu. Konkrétne do juniorky londýnskeho mužstva. Aktuálne sa môže pýšiť statusom brankárskej jednotky tímu z Craven Cottage. K nej si však vydobyl cestu viacerými medzizastávkami.

Dlhšiu dobu pendloval východniar medzi kategóriami U18 a U23. Obliekol si aj dresy tímov z nižších líg FC Farnborough, Welling United či Accrington Stanley. Niekdajšie číslo jeden slovenskej "dvadsaťjednotky", odkiaľ si ho fanúšikovia pamätajú ako brankára, ktorý dal gól Islandu, však prežilo doposiaľ po individuálnej stránke svoju najlepšiu sezónu počas predošlého ročníka. Rodák bol pevnou súčasťou Rotherhamu United, za ktorý odchytal v rámci hosťovania v druhej najvyššej ostrovnej súťaži Premiership 45 zápasov, udržal si šesť čistých kont a patril medzi najlepších hráčov tímu. Hoci sa jeho tím napokon dostal do zostupových vôd, z ktorých už nevyplával, považuje Košičan túto skúsenosť za doposiaľ najlepšiu v kariére.

Povedali mu, že s ním počítajú

"Odchytal som každý jeden zápas, čo bolo nesmierne dôležité. Z hosťovania som si preto odniesol predovšetkým zápasovú prax a bohaté skúsenosti. Pre mladého brankára je základ chytať. Hlavne som sa presvedčil o tom, že druhá anglická liga je naozaj kvalitná súťaž," povedal k tejto životnej etape Marek Rodák v rozhovore pre ProFutbal.sk. Už mládežnícke súťaže a najmä tie pohárové ako FA Youth Cup, majú podľa neho nesmiernu kvalitu. Hoci by mal v Rotherhame istotu štartov, po páde do Ligue One sa Rodák vrátil do Fulhamu, ktorý ešte v predošlom ročníku hrával Premier League. Slovenský brankár tak zotrval v súťaži, ktorú dobre pozná. Viacerí o nej tvrdia, že patrí medzi najťažšie druhé ligy na svete, s čím môže iba súhlasiť.

"Myslím si, že je to tak. Tabuľkové rozdiely sú minimálne a každý dokáže zdolať každého, o čom som sa neraz presvedčil," hovorí Rodák. Fulham ho tentoraz už neposlal po hosťovaniach. Pred aktuálnou sezónou si mladý gólman vypočul, "že so mnou počítajú. Nehovorili síce zo začiatku, že budem jednotka a ani som ňou sprvu nebol. Počas ostatných kôl sa to zmenilo a dostal som príležitosť. Dúfam, že mi to vydrží čo najdlhšie," narážal Rodák na fakt, že sprvu pravidelne chytával o päť rokov starší Marcus Bettinelli. Tréner Scott Parker sa ale podujal na výmenu gólmanov z jasného dôvodu. "Celkovo sa nám ako klubu výsledkovo nedarilo a tréner sa vtedy podujal na zmenu systému. Skúsil vymeniť brankára a dostal som šancu. V mojom prvom zápase sme vyhrali 3:2 nad Lutonom, následne ma ale pribrzdilo to, že som dostal červenú kartu, ktorá nemala byť. Po treste som, našťastie, opäť dostal príležitosť a znovu sme vyhrali," tešilo progresívneho "lapača", ktorý už má v štatistikách dve čisté kontá.

Väčšia bojovnosť a tvrdosť

Aj vďaka nemu je aktuálne Fulham na 7. mieste s 26 bodmi. Bude po presvedčivých výkonoch naďalej prvou voľbou? "Mal by som pokračovať ako jednotka. Naposledy sme vyhrali proti Birminghamu (1:0), nedostal som gól a dúfam, že mi pozícia ostane," vyjadril svoju túžbu košický rodák. Tomu je jasné, že nič nebude mať zadarmo, o čom vedel od prvého momentu, ako vkročil na britskú pôdu. Prvé kroky však nepovažoval za príliš náročné. "Celkom rýchlo som si zvykol a zapadol do kolektívu. V rýchlom slede som prešiel z osemnástky do dvadsaťtrojky a A-mužstva. Vždy som sa ale vedel prispôsobiť," hovorí Rodák a objasňuje, na čo si v prvom rade musel zvyknúť v rámci tamojších špecifík. "Je to rozdielne od ostatných krajín. Na Ostrovoch ide o dosť súbojovú hru, vo vysokej miere sa nakopávajú centre do šestnástky. Hráč si musí zvyknúť na väčšiu bojovnosť a tvrdosť," približuje.

Marek Rodák
Marek Rodák dúfa, že si raz zachytá aj za seniorský výber Slovenska. (foto: tasr)

Teší ho však, že ako futbalista môže rásť vďaka špičkovým podmienkam a tréningovým komplexom Fulhamu. A nevadí mu ani typické anglické počasie. "So Slovenskom sa to nedá porovnať, každý anglický klub má výborné podmienky, vrátane Fulhamu. Čo sa týka klimatických podmienok, podľa mňa sú veľmi podobné ako tie na Slovensku." Spýtali sme sa ho aj na to, čo hovorí na anglickú kuchyňu, ktorá je podľa viacerých najhoršia na svete. "V klube máme svojich kuchárov, ktorí nám uvaria čokoľvek, čo chceme. Je to o človeku, čo preferuje a na čo si zvykne. Nám v klube varia veľmi dobre," odpovedal s úsmevom Rodák.

Upratovať nemusí, vychvaľuje Greifa

Napriek výbornej forme a neustálemu progresu sa v rámci reprezentačného A-tímu musí uspokojiť s pozíciou brankárskej trojky. "Som si vedomý, že Martin Dúbravka je naša jasná jednotka. Poteší ma však každá pozvánka do reprezentácie, bol som na každom zraze a svoju pozíciu nechávam na trénerovi," hovorí. Neraz sa stane, že reprezentačný gólman číslo tri má na starosti nepopulárne úlohy ako podávanie fliaš, upratovanie šatní či počítanie hráčov v autobuse. "Z tohto našťastie nič nemusím robiť," smeje sa Rodák.

Zároveň si pochvaľuje aj svojho rovesníka Dominika Greifa, ktorý sa v Slovane Bratislava vytiahol až na pozíciu slovenskej dvojky a zacielili naňho aj kluby z Portugalska či Premier League. "Sme kamaráti a som rád, že sa mu darí. Dúfam, že sa čím skôr predá do zahraničia. Zaslúžil by si to. Videl som aj zápas proti Wolverhamptonu (0:1), mal tam výborné zákroky, vrátane chytenej penalty. Zápas mu naozaj vyšiel. Určite by ma potešilo, ak by sme sa stretli na Britských ostrovoch. Čím viac slovenských futbalistov v Anglicku, tým lepšie meno by sme mali," zaželal si Rodák.

Ten má do blízkej budúcnosti jasné ambície. "Dúfam, že budem pokračovať v chytaní a som si aj vedomý, že vo Fulhame počítajú s postupom do Premier League, k čomu by som rád prispel. Každý hovorí, že máme najlepšie mužstvo v lige. Sami sme ale videli, ako to dopadlo minulý rok. V rámci reprezentácie dúfam, že si odchytám nejaký ten zápas," uzavrel odhodlane pre ProFutbal.sk.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia