spravy.sk spravy.sk

Náhradník Špalek zaspomínal na paralelu s Hapalom a dvadsaťjednotkou
zdroj: TASR

Náhradník Špalek zaspomínal na paralelu s Hapalom a dvadsaťjednotkou

Po odchode Mareka Hamšíka či Samuela Mráza sa menoslov slovenských futbalistov v Taliansku skracuje, žilinský odchovanec Nikolas Špalek má ale v Serii A značnú zápasovú vyťaženosť. Ofenzívny talent Brescie má na konte osem štartov z doterajších jedenástich kôl súťaže, šesťkrát vrátane posledného víkendu naskočil v základnej zostave.

Najnovšie po jeho službách siahol aj kormidelník slovenskej reprezentácie Pavel Hapal, ktorý tak reagoval na smolné zranenie Lászlóa Bénesa, dobrého priateľa Nikolasa Špaleka. „Som v kontakte asi so všetkými Žilinčanmi, čo sú v reprezentácii, s Lacim komunikujeme prakticky každý deň. Do poslednej chvíle sa nevedelo, čo s ním bude a priznám sa, že mi ani nenapadlo, že by namiesto neho zavolali mňa. Je mi veľmi ľúto, čo sa mu stalo a pevne verím, že to nebude nič vážne a dá sa rýchlo dokopy,“ úprimne poprial svojmu kolegovi Nikolas Špalek, ktorý má radosť, že ho realizačný tím národného tímu sleduje a povolal. „Prišiel som na zraz až neskoro večer, zatiaľ sme sa s trénerom o ničom nerozprávali, tak možno na to dôjde čas v priebehu zrazu. Som však rád, že tu môžem byť s týmito úžasnými chalanmi a reprezentovať svoju krajinu, je to pre mňa veľká česť a som milo prekvapený, že tréneri siahli po mne. Budem sa snažiť zo seba odovzdať maximum,“ dodal.

Pre dvadsaťdvaročného mladíka nie je realizačný tím nový, s trénerom Hapalom sa pozná už z reprezentačného výberu do 21 rokov, kde pod ním nastúpil na päť medzištátnych stretnutí. S tímom cestoval aj na EURO 2017 v Poľsku, do hry nakoniec nezasiahol. „Tréner Hapal ma nominoval aj do minulej kvalifikácie v dvadsaťjednotke. Pozvánku som dostal na dva posledné zápasy a postúpilo sa. Verím, že to rovnako dopadne aj teraz,“ povedal pred kľúčovými zápasmi v Chorvátsku (sobota 16. novembra) a doma s Azerbajdžanom (utorok 19. novembra). „Sledoval som z domu v televízii náš prvý zápas s Chorvátskom (0:4 - pozn. red.). Chorváti síce majú bezpochyby obrovskú kvalitu, ale netreba zabúdať aj na to, že v našom mužstve sú tiež fantastickí hráči. Preto verím, že máme na to, aby sme uhrali dobrý a úspešný výsledok.“

Nikolas Špalek
Špalek patrí v Brescii medzi obľúbencov fanúšikov, ale údajne aj majiteľa klubu. Sám o tom nič nevie. (foto: facebook/BresciaCalcioBSFC)

Rodák zo Šale prestúpil z Fortuna ligy na Apeninský polostrov ešte v čase, keď Brescia hrávala len druhú najvyššiu súťaž. Aktuálne ako nováčik figuruje na poslednom mieste Serie A, popri vyrovnanej tabuľke má ale so siedmimi bodmi na dosah aj tímy zo stredu tabuľky. „V Taliansku som šťastný a spokojný. Som tam už skoro dva roky, takže som sa udomácnil. V tabuľke to teraz na pohľad vyzerá trochu zle, ale v lige je ešte pred nami veľa kôl a navyše máme o zápas menej, preto sa to ťažšie hodnotí. Napätie necítime, máme nového trénera, makáme a dúfam, že začneme aj zbierať body. Herný prejav je dobrý, na tom sa dá stavať,“ povedal na margo svojej klubovej situácie.

Bresciu od minulého týždňa trénuje majster sveta z roku 2006 Fabio Grosso, slovenský reprezentant sedí v kabíne spolu s Mariom Balotellim, Alfredom Donnarummom či českým duom Aleš Matejů a Jaromír Zmrhal. „Balotelli? Dobrý chalan,“ pousmial sa nad priamou otázkou Špalek, ktorý narozdiel od žilinských čias nastupuje na poste podhrotového útočníka. Úprimne, osobne sa stále lepšie cítim na krídle, kde som hrával väčšinu kariéry, ale už som si na ten stred poľa zvykol a nemám s tým problém. Kde ma bude tréner aktuálne potrebovať, tam sa posnažím odviesť čo najlepší výkon,“ uzavrel futbalista, ktorý tak môže nastúpiť na akomkoľvek ofenzívnom poste v reprezentácii.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia