spravy.sk spravy.sk

Ďuriš a Mráz gólovejší ako Boženík. Urobí Hapal zmenu na poste útočníka?
zdroj: TASR, Dominika Bedejová

Ďuriš a Mráz gólovejší ako Boženík. Urobí Hapal zmenu na poste útočníka?

Tréner Pavel Hapal urobil zmenu v útoku slovenskej reprezentácie už pri nominácii. Okrem dlhodobo zraneného Adama Zreľáka vynechal aj Pavla Šafranka, ktorý bol stabilnou súčasťou jeho družiny už v dvadsaťjednotke, aktuálne však po prestupe z druhej najvyššej škótskej súťaže do rumunského tímu Sepsi OSK dostáva pomenej priestoru.

K tínedžerskej hviezde zo Žiliny Róbertovi Boženíkovi a skúsenému harcovníkovi z cyperského Anorthosisu Famagusta Michalovi Ďurišovi sa pripojil po určitej odmlke aj Samuel Mráz, odchovanec MŠK Žilina, ktorý sa minulý rok hľadal v Taliansku a aktuálne naberá hernú prax a gólovú pohodu v dánskom Brøndby IF. Portál ProFutbal.sk pátral po tom, ako sa aktuálne cítia naše ofenzívne klenoty a ako ich aktuálnu formu na klubovej úrovni vníma sám tréner Pavel Hapal. Vyjadrite sa v ankete, ako by ste riešili situáciu, byť na jeho mieste.

Zamieša karty kvalifikačný nováčik?

Dvadsaťdvaročný útočník Samuel Mráz sa vrátil do národného tímu po viac ako roku, naposledy nastúpil 16. októbra 2018 vo Švédsku, po odchode trénera Jána Kozáka vtedy viedol mužstvo dovtedajší asistent Štefan Tarkovič. Pod Hapalom zabojuje o vôbec prvé minúty v závere kvalifikácie na európsky šampionát. „Veľmi som sa tešil na to, že sa môžem po nejakom čase opäť pripojiť ku chalanom. Nálada v tíme je vždy veľmi dobrá, treba ju len preniesť na ihrisko, aby sa pretavila do výsledku,“ povedal pre ProFutbal.sk pár minút po príchode na zraz Samuel Mráz.

Odchovanec Žiliny na seba upútal pozornosť najmä po nominácii do slovenskej reprezentácie, práve vtedy sa dostal do základnej zostavy kodaňského Bröndby. Posledný víkend upútal aj dvomi gólmi pri víťazstve 2:1. „Náš klasický strelec sa vykartoval, preto som rád, že som ho zastúpil aj gólmi a odvďačil sa trénerovi za šancu. Nemyslel som na pozvánku do reprezentácie, sústredil som sa najmä na to, aby som zápasy v klube odohral najkvalitnejšie,“ povedal útočník, ktorý minulú sezónu strávil v Taliansku. „Cítim sa po tých pár mesiacoch v Dánsku veľmi dobre. Je to iné, aj čo sa týka štýlu futbalu, aj z pohľadu ľudí na štadiónoch, aj liga má iné rozmery. Je to oveľa ofenzívnejší futbal, zatiaľčo v Taliansku sa viac piluje obrana. Aj keď to závisí od viacero faktorov, zatiaľ sa na tom ihrisku cítim lepšie ako v Taliansku,“ dodal.

Vďaka dvom presným zásahom do siete Esbjergu sa môže pýšiť lepšími streleckými štatistikami ako jeho mladší kolega zo Žiliny Róbert Boženík, ktorý sa zaradil do základnej zostavy slovenskej reprezentácie. „Podstatné bude to, aby sme chalani v reprezentácii vytvorili spoluprácu, aby sme priali jeden druhému a nie konkurenciu. Tieto výsledky sú dôležité nielen pre nás, ale pre celý národ. Preto je jedno, komu to tam bude padať, dôležité bude, aby sme boli úspešní,“ zakončil Mráz.

Bilancia Samuela Mráza od posledného zrazu:

20. 10.ligaLyngby (v)3:0 (náhradník)
27. 10.ligaRanders (d)5:2 (19 min)
30. 10.pohárSonderjyske (d)0:1 (26 min)
04. 11.ligaSilkeborg (v)1:0 (72 min)
10. 11.ligaEsbjerg (d)2:1 (80, min, 2 góly)

Staví tréner na skúsenosti suseda Tomáša Hubočana?

Tridsaťjedenročný ofenzívny futbalista Michal Ďuriš si v slovenskej reprezentácii v poslednom období veľa minút nepripisuje. Proti Chorvátsku a Maďarsku odohral desať minút, proti Walesu dvadsaťpäť. Viac štartov v kvalifikácii nemá. Naposledy odohral celý duel proti Paraguaju, po odchode Martina Škrtela dohrával s kapitánskou páskou a odviedol veľmi slušný výkon, čím možno zaklopal aj na dvere základnej zostavy. „Pocity v tejto partii sú vždy skvelé. Som rád, že tu môžem byť znova,“ tešil sa na zraze Michal Ďuriš.

Z pohľadu produktivity má najslušnejšie čísla z reprezentácie, od posledného zrazu nastúpil do štyroch stretnutí, v troch ako hráč základnej zostavy a zaznamenal tri góly. „Nehovoril by som o zlepšení formy. Je fakt, že pravidelne hrávam a strieľam góly, čo ma teší a snáď to vydrží čo najdlhšie. Či sa ale moje služby rozhodne využiť aj reprezentačný tréner, to je len na ňom,“ poznamenal hráč, ktorý aj v klube hráva viac na krídle. „Ja sa stále cítim najlepšie na hrote, ale aj na Cypre aktuálne nastupujem z kraja. Bohužiaľ, tréneri to niekedy vidia inak ako ja, ale kdekoľvek nastúpim, tam sa snažím odviesť maximum.“

Na Cypre pôsobia aj dvaja reprezentanti, ktorí sa minulý mesiac definitívne rozlúčili s kariérou - Adam Nemec a Tomáš Hubočan. „Tomášovi som pomáhal zohnať bývanie a zhodou okolností to dopadlo tak, že je môj sused,“ prezradil Ďuriš, ktorý je s Anorthosisom Famagusta na čele cyperskej ligy. „Hrám tam už tretí rok a cítim sa dobre. Momentálne sa nám darí, chytili sme úvod sezóny a ide to akoby samo. Cyprus je ale zvláštny v tom, že na začiatku sezóny osem klubov vyhlási, že ide na titul a keď sa to nedarí, vyhadzujú sa tréneri. Náš klub vyhlásil rovnaké ciele, ale ja by som také veľké slová po pár kolách rozprávať nechcel.“

Bilancia Michala Ďuriša od posledného zrazu:

20. 10.ligaOmonia (d)0:0 (35 min)
27. 10.ligaDoxa (v)6:0 (90 min, 2 góly)
03. 11.ligaOl. Nicosia (d)4:0 (75 min, 1 gól)
09. 11.ligaNea Salamis (v)2:2 (90 min)

Boženík i Žilina sa trápia, tínedžer však nádej nestráca

Na zraze nemohla chýbať aj tínedžerská hviezda Róbert Boženík, hoci tesne po reprezentačnom zraze túto detskú nálepku stratí. Stálica v útoku slovenskej reprezentácie si prišla vystrieľať prednarodeninový darček. „Som šťastný, že som sa opäť zmestil do výberu reprezentácie. Veľmi som sa na tento zraz tešil, pretože nás čakajú dva rozhodujúce súboje a verím, že ich zvládneme a splníme si sen. Máme veľké očakávania, ale verím, že sme dobre pripravení a zvládneme to,“ povedal pre ProFutbal.sk Žilinčan Róbert Boženík.

Jediný zástupca najvyššej slovenskej súťaže sa aktuálne aj s tímom trápi. Posledný gól dal 13. októbra, v reprezentačnom stretnutí proti Paraguaju. Žilina zaznamenala v posledných štyroch stretnutiach len tri góly, jeden pri absencii mladej hviezdy. „Nechcem hovoriť o tom, či je forma, alebo nie. Možno na nás teraz v Žiline prišla trochu kríza a nedávame veľa gólov, ale myslím si, že je to len o tom, aby sa to raz zlomilo a pôjde znova všetko tak ako má,“ nestráca nádej Boženík, ktorý vníma nárast konkurencie na svojom poste. „Som len rád, že sú okolo mňa tí najlepší hráči krajiny. Pre útočníka je len dobré, keď góly pribúdajú, vtedy rastie aj sebavedomie a teším sa z úspechov chlapcov. Je to ale na rozhodnutí trénerov, či dajú dôveru mne, Samovi alebo Mišovi, my sme v tíme ako jeden muž a fandíme si navzájom. Je jedno, kto góly dá, hlavne, aby boli víťazné.“

Bilancia Róberta Boženíka od posledného zrazu:

19. 10.ligaMichalovce (d)1:1 (67 min)
27. 10.ligaTrnava (v)1:0 (nehral pre trest)
03. 11.ligaTrenčín (v)0:3 (90 min)
09. 11.ligaRužomberok (d)1:2 (90 min)

Hapal: Rozhodneme sa podľa aktuálnej formy

Dá sa očakávať, že tradičnú formáciu s piatimi stredovými hráčmi a jedným hrotovým útočníkom nebude tréner v kľúčových dueloch meniť. Aj z pohľadu nominácie sa dá vytušiť, že Slovensko nevyrukuje do zápasov s Chorvátskom a Azerbajdžanom s dvomi útočníkmi, skôr v sobotu proti Chorvátom prichádza do úvahy alternatíva falošného útočníka, ktorého už neraz hrali Róbert Mak či Marek Hamšík.

Forma útočníkov Ďuriša a Mráza nášho kormidelníka teší, vníma však aj menšiu gólovú porciu od Boženíka, odpovedal na otázku ProFutbal.sk na tlačovej konferencii. „Vieme, že sa Božovi strelecky veľmi nedarí, ale na druhej strane vždy, keď nastúpil za reprezentáciu, tak odohral veľmi slušný zápas, alebo dokonca skóroval. V prípade Mráza to asi skrz prestup trvalo trošku dlhšie, ale začína sa presadzovať. Videli sme aj pár pohárových zápasov a páčil sa nám, bol platný pre mužstvo a preto si vyslúžil nomináciu. Kolega Oto Brunegraf poznamenal, že sme ho postrašili nomináciou a on hneď strelil dva góly. Ďuriš zasa vie byť alternatívou na dva posty, vie nastúpiť vpredu, ale aj na krídle,“ predstavil trio tréner reprezentácie.

„Zložili sme menoslov aj podľa toho, aby sme mali každý post pokrytý aj v prípade nejakých zdravotných problémov. Nechcem predbiehať, uvidíme, v akom rozpoložení sa ukážu chlapci na tréningoch. Budeme sa rozhodovať podľa formy, ktorú uvidíme na vlastné oči a vzhľadom na prínos pre mužstvo. Veríme, že sa rozhodneme pre správnu zostavu a výsledok nás poteší,“ uzavrel Hapal.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia