spravy.sk spravy.sk

Mínus 20 stupňov, dlhé lety i zážitok z NBA. Zamiloval som si americký štýl, hlási Greguš
zdroj: instagram.com/janogregus

Mínus 20 stupňov, dlhé lety i zážitok z NBA. Zamiloval som si americký štýl, hlási Greguš

Išiel do neznáma a prežil výbornú sezónu. Ján Greguš vymenil európske pohodlie v FC Kodaň, keď počas zimy prestúpil do americkej MLS. V rámci kalendárneho roka si v USA obliekal dres Minnesoty United, kde sa stal pevnou súčasťou klubu a podieľal sa na skvelej sezóne, pri ktorej to bielo-modrí dotiahli do play-off.

Dvadsaťosemročný stredopoliar odohral celkovo 30 zápasov a pripísal si v nich na svoje konto gól a deväť asistencií. Jeho tím však v play-off pohorel s Los Angeles Galaxy. Preto sa teraz rodák z Nitry sústredí už iba na reprezentáciu. Takmer rok strávený v USA mu však dal veľa aj po futbalovej stránke, hoci si musel sprvu zvykať na nepriaznivé klimatické podmienky v Minnesote. "Akonáhle som v januári prišiel do United, celý mesiac a následne aj vo februári sme trénovali v teplejších krajinách. Začiatkom roka je mínus dvadsať stupňov," približuje Greguš v rozhovore pre ProFutbal.sk.

Máte za sebou premiérovú sezónu v drese Minnesoty United v MLS. Ako ju hodnotíte s odstupom času?
Ján Greguš:
"Určite pozitívne. Bola to veľká skúsenosť, keďže išlo o prvú skúsenosť v zámorí. V klube majú dobré pocity z odvedenej roboty, ale i zo mňa a mojich výkonov. Mohlo to byť, samozrejme, lepšie. V play-off sme proti Los Angeles Galaxy vypadli už v prvom kole, ale verím tomu, že v nasledujúcom ročníku budeme ešte úspešnejší."

Je úroveň Major League Soccer dobrá z pohľadu slovenského futbalistu?
"Je vysoká. Figuruje v nej totiž okrem domácich hráčov aj veľa futbalistov zo Španielska, Kolumbie, i Južnej Ameriky celkovo, odkiaľ pochádza veľa technických hráčov. Je to určite zaujímavé aj z pohľadu cestovania, čomu sa treba prispôsobiť. Lety do jednotlivých miest na súperove štadióny sú dosť dlhé."

Bolo náročné prispôsobiť sa dlhším letom a celkovo sa aklimatizovať na tamojšie prostredie?
"Myslím si, že už som si celkom zvykol. Na stretnutia totiž obvykle letíme o deň skôr a Minnesota má ako štát v rámci USA dobrú polohu. Nachádza sa prakticky v strede, neletí sa asi nikde viac ako štyri hodiny."

Spomenuli ste aj hviezdnych hráčov, medzi nimi je napríklad aj Zlatan Ibrahimovič, ktorý roky hrá za LA Galaxy. Odohrali ste aj proti nemu pár zápasov, ako na vás pôsobil?
"Veľa ľudí o ňom hovorí, že je arogantný a namyslený hráč. Vôbec tak ale na mňa nepôsobil. Celkovo je skvelé, že sme si zmerali sily s viacerými hviezdami. Či už to bol Zlatan, Bastian Schweinsteiger za Chicago Fire alebo Wayne Rooney z DC United. Pamätám si, že rozbehnutý tím z Washingtonu sme dokonca dokázali zdolať 1:0."

Minnesota je špecifická aj tým, že ako severný štát nemá najprijateľnejšiu klímu. Bolo náročné si na to zvyknúť aj z pohľadu futbalovej prípravy?
"Zázemie je veľmi dobré aj napriek tomu, že začiatkom roka je tam veľká zima. Odlietame ale sprvu väčšinou do teplejších krajín, kde môžeme trénovať na klasickej tráve. Keď sme odohrali prípravný zápas proti Herthe Berlín, v ktorom nastúpili aj Peter Pekarík s Ondrejom Dudom, pochvaľovali si, že zázemie je naozaj dobré. Skoro aj lepšie, než majú oni v Nemecku."

Predpokladám, že v ostatných mesiacoch ale trénujete doma...
"Akonáhle som v januári prišiel do United, celý mesiac a následne aj vo februári sme trénovali v teplejších krajinách. Začiatkom roka je mínus dvadsať stupňov, dá sa síce trénovať na umelej tráve vo vnútri, ktorú máme v rámci komplexu k dispozícii, ale chceli sme trénovať v normálnych podmienkach. Preto sme si to namierili napríklad aj do Tusconu v Arizone. Po zvyšok roka už prebiehal tréningový proces v domácich podmienkach."

Nie je Minnesota klimaticky príliš pochmúrna na bežné živobytie pre spomínané mrazy?
"Vôbec nie. Mesto je veľmi pekné, či už štadióny alebo športy, ktorými miestni obyvatelia žijú. Ja bývam priamo v hlavnom meste Minneapolise, tréningové centrum mám približne dvadsať minút od domu, ihrisko pätnásť. Podmienky celkovo na život sú tam dobré."

Spomenuli ste ostatné športy, v Minnesote má zázemie viacero športových klubov. Boli ste sa pozrieť napríklad na NHL na stretnutia Minnesoty Wild?
"Tú som ešte nestíhal. Keď predstavovali hráčov, bol som akurát na reprezentačnom zraze. Vtedy im aj dávali dresy a pripravovali sa na novú sezónu. V rámci tej predošlej sme vždy hrali vonku, keď 'divosi' hrali domáce stretnutia. Čiže sa to nejako míňalo. Naposledy som bol na NBA, keď sme už mali po sezóne. Vtedy bol čas ísť sa pozrieť na zápas. Majiteľ nám dal lístky prakticky až ku hracej ploche, čiže to je veľký zážitok. Pri oslavách víťazného zápasu Minnesoty Timberwolves sme boli asi meter od hráčov, oslavovali sme prakticky s nimi, čo bolo príjemné."

Minnesota ale prioritne žije americkým futbalom, v hlavnom meste má sídlo tím Vikings. Zavítali ste aj na ich stretnutia?
"Na jeden zápas som sa išiel pozrieť počas prípravy. Celkom ma to prekvapilo, lebo bol to len prípravný duel a bol vypredaný, nazbieralo sa tam 70-tisíc ľudí. Taktiež to bol veľký zážitok."

Klasický európsky futbal v USA nazývajú soccer a nepatrí medzi najpopulárnejšie športy. Alebo sa mýlim?
"Veľa ľudí si to myslí, ale je to trochu inak. Ľudia tam majú radi aj klasický futbal. Máme 20-tisícový štadión a naše stretnutia, či už ligové alebo pohárové, boli všetky vypredané. Taktiež moji spoluhráči a ich známi radi pozerajú futbal a je veľká výhoda, že pri časovom posune si napríklad Ligu majstrov môžeme pozrieť pri obede po tréningu. O tretej pozeráme najväčšie zápasy, športovci sa o ne veľmi zaujímajú."

O Amerike sa hovorí, že životný štýl je tam uponáhľaný a jedlo tiež nie je najkvalitnejšie. Pocítili ste to?
"Práveže nie. Počas prvého roka v USA som si zamiloval všetko, čo krajina ponúka, vrátane životného štýlu. Jedlo je tiež celkom v pohode, záleží na každom individuálne, ako to zoberie. Ja sa nesťažujem."

Stihli ste si pozrieť aj nejaké najtypickejšie americké prírodné pamiatky ako Grand Canyon, Niagarské vodopády či väčšie mesto?
"Práve tieto nie. Veľa som toho nestihol, v podstate som bol len blízko miest ako Los Angeles či Las Vegas. Po sezóne som síce letel na Miami, ale dovolenka to nebola, pretože som pokračoval v tréningovom procese. Dovolenku teda poriešim inak a ešte neviem, kde presne bude (smiech). Momentálne som tu, na pamiatky zatiaľ teda nebol čas. Príprava na novú sezónu sa ale začína v januári, dovtedy je všetko možné."

Ste spokojný v Minnesote? Neuvažujete nad zmenou prostredia?
"Samozrejme, som spokojný. S klubom mám stále zmluvu na dva roky. Zhodnotíme si s agentom, čo bude ďalej, ale kontrakt tam stále mám."

Prejdime k reprezentačným témam. Predtým, než ste prišli na zraz, na koho ste sa najviac zo spoluhráčov tešili?
"Ťažko povedať jedného, urazil by som ďalších (smiech). Sme tu celkovo výborný kolektív, na to sa veľmi teším."

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

🇸🇰📸👀

Príspevok, ktorý zdieľa Jan Gregus (@janogregus),

Ako vnímate svoju pozíciu v národnom tíme? Očakávate, že by ste mohli nastúpiť do zápasov proti Chorvátsku a Azerbajdžanu?
"To záleží viac na trénerovi. Budem spokojný a prídem vždy, keď ma povolá. Vždy to bola, aj je česť byť v kolektíve najlepších na Slovensku. Či budem hrať, alebo nie, to je na trénerovi, a tak sa k situácii aj staviam. Chcem vždy hrať a byť na ihrisku a stále na to budem aj pripravený. Či dostanem šancu, to už nechám na koučovi."

Veríte tomu, že Slovensko má šancu postúpiť na ME 2020 priamo zo skupiny?
"Áno a myslím si, že tak by mal zmýšľať každý. Sme tu a chceme uspieť a ísť na šampionát priamo, to je jasný cieľ. Tak by to mal brať každý a až potom premýšľať v štýle robenia matematiky alebo nejakých záverov. Je ťažké robiť prognózy. Záleží na prvom zápase, potom sa bude rozprávať ďalej. Chorvátsko bude neskutočne ťažký súper, ale o to by malo byť lepšie. Chceme hrať proti najlepším protivníkom a zmerať si s nimi sily."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO 2020

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2020

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia