spravy.sk spravy.sk

O kole po kole: Keď emócie prekryjú nedostatky
zdroj: ProFutbal.sk

O kole po kole: Keď emócie prekryjú nedostatky

Slovenská Fortuna liga má za sebou 15. ligové kolo základnej časti. Pozrite sa na ostatný víkend očami redakcie portálu ProFutbal.sk a zrekapitulujte si s nami to najdôležitejšie, čo sa na trávnikoch udialo.

Slovensko má za sebou úspešný ligový víkend, plný skvelých individuálnych výkonov, krásnych gólov i prekvapivých výsledkov. S dilemou výberu najkrajšieho gólu či najlepšieho výkonu musia opäť pomôcť čitatelia.

Najviac si však tento víkend pochopiteľne užili futbalisti a fanúšikovia trnavského klubu. Dlhá negatívna séria sa vyvíjala pre nový Spartak veľmi nepriaznivo, po polčase na ich trávniku vyhrávalo aj posledné Pohronie dvojgólovým rozdielom, fanúšikovia právom spustili piskot a volanie My chceme Spartak! 

Po zmene strán sa ich želanie veľmi rýchlo splnilo, futbalisti našli druhý dych, prevýšili súpera rozdielom triedy a presne tak sa im aj podarilo vyhrať druhý polčas. Otočili z 0:2 na 3:2 a fanúšikom pripravili podobný emotívny zážitok ako v lete v Európskej lige. 

Lenže aj sami aktéri uznali, že na radosť je zatiaľ priskoro. Výkon v oboch polčasoch bol tradične rozdielny, nepresností neúrekom, bez Lovata a Dioga krídelná hrá nefungovala. Nehovoriac o tom, že iný fortunaligový súper by sa zrejme tak ľahko nepoddal.

To, čo Spartak ale primárne potrebuje, je trpezlivosť, čas a vieru. Herný štýl trénera Chéua je lákavý, nové mužstvo napreduje a zohráva sa. Víťazstvom si udobrili fanúšikov a zachránili stoličku realizačnému tímu. Získali presne ten čas a vieru, čo potrebovali. Emócie však nesmú zatieniť to, že nový Spartak je len na začiatku novej etapy a má veľa čo zlepšovať...

PREKVAPENIE KOLA: Nečakané víťazstvo Ružomberka pod Dubňom. Žilina do zápasu vstupovala ako jasný favorit, tri body by mali byť pre šošonov povinnosťou. Aj zo strany Ružomberka sa pred zápasom ozývali túžby aspoň po bode. Niet sa čo čudovať, Liptáci na tomto štadióne zdolali Žilinu naposledy pred viac ako šiestimi rokmi. Zápas ale dokonale odzrkadlil aktuálnu formu oboch tímov. Zatiaľ čo Ružomberok urobili po zlom vstupe do sezóny výrazný progres, forma Žiliny naopak po dobrom úvode ročníka poklesla. Útok na čele s reprezentantom Boženíkom skóroval z posledných šiestich kôl len štyrikrát a tréner Kentoš bude mať počas reprezentačnej pauzy nad čím rozmýšľať.

SKLAMANIE KOLA: Výbuch Michaloviec. Zemplínčania sa síce po tradične katastrofálnom úvode ročníka vzchopili a nahlas pomýšľali na piatu priečku z minulého ročníka, avšak zdá sa, že tento rok to také ľahké nebude. Nikto z favoritov ako Slovan, Žilina, DAC, Ružomberok, Trnava či Trenčín akosi nemienia opäť zakopnúť, zatiaľčo o Michalovciach to isté povedať nemožno. Do zápasu v Senici vstúpili so sériou piatich zápasov bez výhry a túto šnúru predĺžili už na číslo šesť. V druhom polčase obrana Michaloviec absolútne zmizla a legionárska sila Senice využila otvorenú bránu na štyri góly. Mužstvo trénera Šoltisa miesto majstrovskej vetvy môže pred záverom jesene odvracať zrak skôr na boj o záchranu.

MOMENT KOLA: Nožničky Zsolta Kalmára. Pri tvorbe nominácie na anketu Gól kola, ktorú každý týždeň vyhlasujeme na portáli ProFutbal.sk, sme mali v redakcii poriadne široký výber krásnych zásahov. Exportné zásahy Trnavčana Yilmaza či Nitrana Ristovskeho z priamych kopov, technická trefa či všetky tri góly Dunajskej Stredy si zaslúžia obdiv. Najväčší ohlas však mali nožničky maďarského reprezentanta Zsolta Kalmára, ktorý odchádza na záver kvalifikácie do maďarskej reprezentácie s veľkou formou. Proti Trenčínu si pripísal už šiesty zásah, poctivo sa vracal do obrany a pripísal si prvé gólové nožničky v kariére. Síce kostrbaté prevedenie naznačilo, že táto technická finesa nie je jeho doménou, čo potvrdil aj v rozhovoroch po zápase, výsledok bol gólový a navyše víťazný.

POSTAVA KOLA: Kubilay Yilmaz. Deväťgólová opora Trnavy z minulého ročníka pripomína v aktuálnom ročníku len tieň seba samého spred roka. Za nevýrazné výkony si od fanúšikov už neraz zlízol svoje, či už za nepremenené tutovky v záveroch dôležitých súbojoch s DAC či Žilinou, aj za nevýrazný výkon pred týždňom v Nitre. Proti Pohroniu mu tréner Ricardo Chéu doprial iba dvanásť minút, kanonier s tureckými koreňmi však v sebe objavil silu lídra, zobral na seba kľúčový priamy kop v nadstavenom čase, prestrelil múr a nedal Vantrubovi žiadnu šancu. Trnava tak po sérii šiestich neúspechov - piatich ligových prehier a vypadnutí z pohára - otočila zdanlivo prehratý súboj s Pohroním a pripísala si dôležité tri body.

CITÁCIA KOLA: „Keď som prišiel v roku 2014 do Dunajskej Stredy, mal som šesťbodovú stratu na Nitru a dobehli sme ju. Verím, že to bude tak aj teraz,“ nestráca vieru tréner posledného Pohronia Mikuláš Radványi. Nováčik po prehre v Trnave prehĺbil svoju stratu na predposledné miesto už na šesť bodov.

ZOSTAVA KOLA: Tradičnú rekapituláciu zakončujeme jedenástkou mien, ktoré sa prezentovali podľa redakcie portálu ProFutbal.sk najlepším individuálnym výkonom. V zostave nájde svojich hráčov sedem tímov, dvojicu zástupcov majú Slovan Bratislava, Dunajská Streda, Senica a Ružomberok, po jednom Nitra, Pohronie a Zlaté Moravce. Honor Hráča kola opäť udeľujú fanúšikovia hlasovaním, minulý týždeň triumfoval hráč tímu, ktorý tento víkend vybuchol a nezmestil sa do zostavy - Michalovčan Llazaros Rota.

V bráne tento týždeň stojí Čech Vojtěch Vorel, ktorý podržal Senicu čarovnými zákrokmi a položil základy vysokého víťazstva. V obrane figuruje najlepší hráč Zlatých Moraviec Antonio Asanovič, z tímu súpera zo Slovana zase Vernon de Marco, trojicu uzatvára Filip Twardzik za kľúčové obranné zákroky pri ružomberskom víťazstve v Žiline. V strede poľa figuruje až pätica hráčov, líder Dunajskej Stredy Zsolt Kalmár, strelecký hrdina Slovana David Holman, najaktívnejší hráč Pohronia Michel Meda, za ružomberskú ofenzívu dostal priestor Dalibor Takáč a nechýba ani dvojgólový Frank Castaňeda. V útoku je nominovaný mladík z DAC Marko Divkovič a gólový spasiteľ Nitry Milan Ristovski.

Ideálna jedenástka 15. kola základnej časti Fortuna ligy v sezóne 2019/2020

Vorel - Asanovič, Twardzik, Vernon - Castaňeda, Meda, Kalmár, Holman, Takáč - Ristovski, Divkovič

Hráči kola Fortuna ligy v sezóne 2019/2020

1. kolo: Zsolt Kalmár (Dunajská Streda, redakčný výber)
2. kolo:
Lukáš Čmelík (Dunajská Streda, 40 % hlasov čitateľov)
3. kolo: Ivan Mesík (Spartak Trnava, redakčný výber)
4. kolo: Igor Šemrinec (Trenčín, redakčný výber)
5. kolo:
Ján Bernát (Žilina, 42 % hlasov čitateľov)
6. kolo:
Ante Roguljić (Trenčín, redakčný výber)
7. kolo: 
Miroslav Káčer (Žilina, 24 % hlasov čitateľov)
8. kolo: Branislav Pindroch (Zlaté Moravce, 40 % hlasov čitateľov)
9. kolo: Dávid Strelec (Slovan Bratislava, redakčný výber)
10. kolo: Eric Davis (Dunajská Streda, 34 % hlasov čitateľov)
11. kolo: Dominik Kružliak (Dunajská Streda, redakčný výber)
12. kolo: Frank Castaňeda (Senica, 39 % hlasov čitateľov)
13. kolo:
Lukáš Kojnok (Ružomberok, 53 % hlasov čitateľov)
14. kolo: Llazaros Rota (Michalovce, 46 % hlasov čitateľov)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia