spravy.sk spravy.sk

Nitrianske duo potešené pozvánkou Guľu. Fábryho šokovala kritika Süttöa, Fabiš prekonal nervozitu
zdroj: fcnitra.com

Nitrianske duo potešené pozvánkou Guľu. Fábryho šokovala kritika Süttöa, Fabiš prekonal nervozitu

Pozvánka ich prekvapila, sami ju nečakali. Slovenskí futbalisti do 21 rokov budú mať do zápasov proti Bielorusku a Gruzínsku k dispozícii až štyroch hráčov z Nitry. Hoci nominácia talentovaného brankára Dávida Šípoša či šikovného krídelníka Mariána Chobota zrejme neprekvapila nikoho. Zato pri nominovanom duu Marek Fábry - Lukáš Fabiš viacerým padla sánka. Vrátane samotných hráčov. Tí by si mohli v drese "dvadsaťjednotky" odbiť debut s dvojkrížom na hrudi. Ako na to dvojica potencionálnych debutantov zareagovala?

"Vnímal som to pozitívne, veľmi som sa tešil nielen na pozvánku, ale i chalanov v našom kádri aj celý realizačný tím. Beriem to ako motiváciu ukázať sa v čo najlepšom svetle a dokázať, že na to mám," tešil sa v rozhovore pre ProFutbal.sk útočník tímu spod Zobora Fábry. Lodivod 21-ky Adrián Guľa si už vopred zisťoval informácie o Nitranoch, ktorí by sa mohli pripojiť k jeho výberu. "Tréner Guľa telefonoval s ďalšími chalanmi z Nitry, ktorí sú tiež nominovaní a pýtal sa aj na mňa. Zaujímalo ho, akú mám formu a či som zdravý. Už vtedy sa rozpálil malý plamienok a začal som veriť, žeby som mohol byť v nominácii. To sa potvrdilo následne na tlačovej konferencii, že ma nominoval," vysvetlil detailne pravý obranca Fabiš, ktorého pocity po tejto informácii nemohli byť iné než plné nadšenia. "Obrovské šťastie a veľká spokojnosť. Som rád, že môžem reprezentovať Slovensko a dokázať trénerom, že sem patrím."

Hneď si pritom progresívny bek musel zistiť, čo si plniť, a naopak, čoho sa vyvarovať. Rady mu mohli poskytnúť aj skúsenejší kluboví spoluhráči. "Viem od Dávida, že nemám používať telefón pri spoločných akciách, mám dávať pozor na mítingoch, vziať si z nich čo najviac, vnímať video a podobne. Zároveň musím ukázať kvalitu a určité sebavedomie, že tu nie som náhodou. Pred zrazom som bol plný očakávania a trošku aj nervózny. Všetko však opadlo hneď na úvod, vládne tu príjemná futbalová a ľudská atmosféra," pochvaľoval si 21-ročný Fabiš.

Senica - Nitra (Fabiš, Brašeň
Lukáš Fabiš sa chce ukázať pred trénerom a dokázať, že na to má. (foto: tasr)

Na obidvoch spomenutých postoch tlačí Guľu a jeho zverencov topánka. Aj preto obaja cítia šancu vybojovať si svoje miesto a minimálne zamotať rodákovi z Novák hlavu. Obaja veria, že sa v nominácii neocitli prvý a zároveň poslednýkrát. "Dúfam, že šancu dostanem, pretože príležitosť je nesmierne veľká. Chcem sa ukázať pred trénerom a verím, že nejaký ten gól dosiahnem. Určite bude pocta už len hrať s dvojkrížom na hrudi," jasá Fábry, ktorý doteraz v deviatich súťažných zápasoch za Nitru zaznamenal jeden gól. "Určite ide o veľkú príležitosť chopiť sa šance, ktorá sa naskytla. Preto ma to motivuje tvrdo makať a ukázať srdiečko. Skrátka dokázať, že patrím do slovenskej reprezentácie," doplnil jeho slová súhlasne Fabiš.

Teší ich aj jeden dôležitý faktor - štyria futbalisti z FC Nitra sú pokope a aj preto išli na reprezentačný zraz ešte radšej. "My štyria sa poznáme prakticky úplne od detstva, kedy sme hrávali spolu alebo proti sebe. Spolu vychádzame skvelo, často srandujeme a aj spolu pokecáme," poznamenal k tomuto faktu Fábry. Jeho kamarát Lukáš Fabiš zase ocenil to, ako Nitra pracuje so svojimi odchovancami, čo odzrkadľuje aj úspech tohto kvarteta. "Vždy je lepšie, keď tu máte spoluhráčov z klubu. Viac sa viete poradiť o tom, čo očakávať, najmä keď oni už majú nejaké skúsenosti. Samozrejme, je to aj vizitka nitrianskej akadémie a toho, že sa pod Zoborom špičkovo pracuje s mládežou," poznamenal krajný bek s desiatimi súťažnými štartmi v tejto sezóne.

Nitra 19 - Rotterdam 19 (Marek Fábry Nitra gól radosť)
Marek Fábry je po kritike Süttöa pripravený dokázať, ako veľmi sa v ňom bývalý tréner Nitry mýlil. (foto: tasr)

Ďalšou motiváciou navyše je domáce prostredie. Prípravný zápas proti rovesníkom z Bieloruska totiž odohrá Slovensko vo štvrtok v Senci, v pondelok sa ale bude hrať kvalifikačný duel proti Gruzínsku v Nitre. "Je to veľké plus. Nitra je moje rodné mesto a na zápas príde moja rodina a rovnako aj blízki kamaráti či spoluhráči. Verím v dobrú odozvu a teším sa, že je to v Nitre," teší sa Fábry. "Je o to väčšia motivácia hrať pred domácimi fanúšikmi a známym prostredím a ukázať sa práve tam. V prvom rade si ale musíme vybojovať pevné miesto v kádri, dostať sa do zápasu a najdôležitejšie bude, aby sme vyhrali," uvedomuje si Fabiš, ktorý je, ako sám priznal, veľký fanúšik FC Chelsea a obdivovateľ Franka Lamparda.

Obaja sú v každom prípade v dobrej nálade. Zrejme aj preto, že Nitra po zlom úvode sezóny vyhrala tri súťažné duely po sebe. Prišlo to aj po trénerskej zmene, keď Mariána Süttöa na lavičke vystriedal jeho dovtedajší asistent Gergely Geri. "Nový hlavný tréner priniesol veľmi pozitívne zmeny. Pomohla nám zmena kouča i časti realizačného tímu, v kabíne je výborná nálada. To všetko je ale klub a z hláv to, aspoň na chvíľu, musíme vypustiť a myslieť len na reprezentáciu," hovorí Fabiš. Detailnejšie sa o tomto faktore rozhovoril Fábry, ktorého mohla trénerská zmena potešiť viac. Süttö ho totiž viackrát po zápase verejne skritizoval a hovoril o ňom ako hráčovi, ktorý nepatrí do Nitry. Teraz je však Marek súčasťou slovenskej "dvadsaťjednotky".

"Keď som si prečítal jeho slová na internete, bol to pre mňa obrovský šok. Bol som presvedčený o tom, že nemal pravdu. Určite boli jeho slová veľká motivácia do ďalšej roboty. Chcel som ukázať, že na to mám. Pozvánka do juniorky je zrkadlom snahy. Čo sa týka trénera Geriho, ten priniesol pozitívnu energiu, veľkú disciplínu a myslím si, že kolektív sa po jeho príchode zocelil. Konečne ťaháme za jeden povraz. Dúfam, že výhra so Sereďou (1:0) nebude posledná," zaželal si Fábry, ktorého veľkými vzormi sú svetoví útočníci Cristiano Ronaldo, Harry Kane či Mauro Icardi.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia