spravy.sk spravy.sk

Po operácii prsta prežíva životnú sezónu. Šípoš sa chce priblížiť Čechovi či Oblakovi
zdroj: Jozef Bedej

Po operácii prsta prežíva životnú sezónu. Šípoš sa chce priblížiť Čechovi či Oblakovi

Brankársky post je jeden z mála, o ktoré sa Slovensko do budúcnosti nemusí obávať. Už teraz by sa reprezentácia mohla oprieť o "uchá" ako Dominik Greif či Marek Rodák, nemožno zabúdať ale aj na rastúcu hviezdu Fortuna ligy spod Zobora. Mladík Dávid Šípoš prežíva svoju prelomovú sezónu, ukazuje sa ako jeden z najlepších gólmanov v súťaži a pravidelne dostáva reprezentačnú pozvánku do futbalovej "dvadsaťjednotky".

Kalendárny rok pritom preňho nezačal najlepšie. Napokon ale môže zažiť prelomovú sezónu. "Aj minule som rozmýšľal nad tým, že začiatok roka bol pre mňa ťažší. Mal som sa stať jednotkou ešte za trénera Ivana Galáda, keď do zahraničia odišiel brankár Lukáš Hroššo. Vtedy som si ale zlomil prst a išiel s ním na operáciu. Od novej sezóny, teda druhej časti roka 2019, je pre mňa zmena pozitívna. Začal som pravidelne nastupovať, čo ma nesmierne teší, a preto chcem aj vždy dokázať svoje kvality," objasňuje pre ProFutbal.sk Šípoš, ktorý si už v prebiehajúcom ročníku pripísal 13 ligových štartov a vychytal dve čisté kontá. I keď sa mu to niekedy nepodarilo, viackrát predviedol 189 centimetrov vysoký lapač fantastické zákroky, ktoré súperi označili priam za extrémne.

Čomu vďačí za skvelú formu? Odpoveď je jednoduchá - nitrianska akadémia má podľa neho obrovskú kvalitu a rovnako aj prístup trénerov k hráčom. Aj preto ho už ako niekdajšieho ochrancu troch žrdí slovenskej "osemnástky" ani nemôže prekvapiť pozvánka od trénera Adriána Guľu, ktorý ho sleduje vo vývojovom procese. A svoju prvú šancu by mal mladý gólman dostať v prípravnom stretnutí proti Bielorusku (14. novembra v Senci) a možno aj v kvalifikačnom zápase o postup na ME 2021 proti Gruzínsku (18. novembra v Nitre).

"Máme troch veľmi kvalitných brankárov. Dávid Šípoš určite dostane šancu, to je aj zámer. Uvidíme, ako to ešte rozdelíme, no najprv chcem o rozhodnutí informovať chalanov. Večer si k tomu sadneme, no podstata je, že chcem, aby všetci dostali šancu. 'Šipi' aj 'Vanti' (Martin Vantruba, pozn.) by si to v prvom stretnutí mohli rozhodiť po polčase a uvidíme, ako sa rozhodneme do zápasu s Gruzínskom. Nechceme si hneď vystrieľať všetky karty. Gólmani sú prajní k sebe navzájom, podporujú sa, čo ma pri rozhodovaní sa tiež teší," naznačil tréner Guľa. Čo na to Šípoš?

"Nielen pre mňa, ale pre všetkých troch gólmanov je super správa, že nás chce tréner vidieť hrať. Ako sa napokon rozhodne, to už je na ňom. Za seba aj ostatných môžeme povedať, že na tréningoch spravíme všetko pre to, aby sme sa ukázali v najlepšom svetle," objasňuje rodák spod Zobora. Ten sa už poctivo pripravuje na svoju šancu aj po ligových stretnutiach. "Tréneri nám poslali jedno video, ktoré som si pozrel po zápase Nitry so Sereďou (1:0) a zistili sme, že Bielorusi hrajú kompaktne vzadu, vyrážajú do nebezpečných protiútokov, na ktoré si musíme dať určite pozor. Mali aj nepríjemné štandardky, ostatné veci si pozrieme ešte aj s koučmi."

Dávid Šípoš
Dávid Šípoš bol už v rámci aktuálnej sezóny autorom viacerých úžasných zákrokov. (foto: Jozef Bedej)

Talentovaný gólman bude mať priam domáce zázemie. Veď spolu s ním sú nominovaní aj spoluhráči spomedzi bielo-modrých Marián Chobot, Lukáš Fabiš i Marek Fábry. "Všetci chalani sú skvelí, ale, samozrejme, je super, že sme tu viacerí z Nitry. Pre nás je to čerešnička na torte, že nitrianska akadémia má svoju kvalitu. Sme tu štyria chalani, ktorí sa poznáme odmalička," teší sa Šípoš, ktorý už mohol ostatným rozdávať cenné rady ohľadom toho, ako to na zrazoch chodí. "Iba sme sa rozprávali o tom, ako to na zraze funguje a čo im môže pomôcť. Tiež som povedal, že tréner je skvelý a musia vnímať všetko, čo povie, vrátane tréningov či videí. Po fyzickej aj psychickej stránke prídu od Guľu rady, ktoré si musia zobrať k srdcu."

Za pozitívum považuje aj to, že kvalifikačný zápas sa bude hrať v Nitre. O to väčšia je preňho motivácia dostať sa do bránky. "Pre nás je dobré, že poznáme štadión, poznáme jeho útroby aj ihrisko. Nemusíme si na to zvykať a pre nás pôjde o menšiu výhodu. Z pozičného hľadiska je Nitra taktiež fajn aj pre ostatných, máme novučičký štadión, veľmi sa preto teším aj na kvalifikačný duel," netají Šípoš. 21-ročný mladík je vo vynikajúcej forme. Veď z predošlých dvoch odchytaných zápasov má v štatistikách dve čisté kontá a dve výhry sprvu trápiacej sa Nitry, ktorú, zdá sa, vzkriesil tréner Gergely Geri.

"Dúfam, že sme na dobrej ceste. Po zmene trénera sme vyhrali tri duely. Vždy sme triumfovali o gól a z predošlých dvoch stretnutí máme dve čisté kontá, čo je o to krajšie. Vidieť zlepšenie a verím, že klub bude napredovať. Verím, že výhra proti Seredi nebola našou poslednou v sezóne, hoci nás čakajú kvalitní súperi. Nielen trénerská zmena, ale hlavne víťazstvá nás dobre naladili. Nemali sme však ani predtým problém s trénerom. Mali sme ale v zápasoch trochu nešťastie, keď sme inkasovali smolné góly. Bolo to pre nás ťažšie, teraz sme povyhrávali a atmosféra je výborná."

Dávid Šípoš (FC Nitra)
Dávida Šípoša na ceste kariérou inšpiruje Petr Čech, v súčasnosti obdivuje Jana Oblaka. (foto: Marián Bazala)

Natíska sa však otázka, či by sa Nitre darilo aj bez skvelých zákrokov Šípoša. Pokiaľ ho sledujú skauti, nemohli prehliadnuť jeho obrovský talent. Bude chcieť Dávid v zime prestúpiť do iného tímu? "Ešte som to neriešil, sústredím sa na najbližšie zápasy s reprezentáciou a klubom. Potom si po sezóne sadnem za jeden stôl s agentom a poriešime to. V Nitre som ale spokojný, mám tam kamarátov a rodinu. Ak by som ostal, nebral by som to ako tragédiu. Naopak, tešil by som sa na ďalšie zápasy pod Zoborom," odpovedá. Predsa len sme sa ho však spýtali, aká je jeho vysnená destinácia. "Barcelona, ale to je vysoká méta (úsmev). Chcel by som si ale raz zahrať jednu z najlepších líg na svete - Anglicko, Španielsko či Taliansko. Snáď by som si mohol vyskúšať zahraničie a vyskúšať si, ako to funguje na profesionálnej úrovni. Akokoľvek dlho by som ale ostal v Nitre, budem rád. Ak príde konkrétna ponuka, budem o nej diskutovať s agentom. Spravíme potom to najlepšie rozhodnutie pre mňa," zareagoval.

A kto bol jeho brankársky vzor v detstve či teraz? Komu by sa rád priblížil? "Páčil sa mi Petr Čech, následne aj Gianluigi Buffon. Imponoval mi aj Manuel Neuer vo svojom najlepšom období, keď vybiehal do poľa a všetky lopty zachytával. Momentálne je pre mňa špička Jan Oblak z Altética Madrid. Chytá neskutočne, má veľa čistých kont pri ťažkých zákrokoch, pričom chytá úplne uvoľnene. Pre mňa osobne je top gólman," dodal Šípoš, ktorý si je vedomý toho, aké kvality musia mať najlepší ochrancovia troch žrdí v súčasnosti. "Teraz je brankársky štýl založený dosť na hre nohami. Musí veľa a presne rozohrávať, každý má svoj štýl, musí vyzerať isto a sebavedomo. Nemôže z neho byť cítiť nervozita a má byť pokojný v riešení zložitých situácií," zakončil pre ProFutbal.sk skromný mladík.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia