spravy.sk spravy.sk

Z neznámeho mladíka hviezda druhej ligy. Túži Almási po veľkom prestupe?
zdroj: foto: FC Petržalka

Z neznámeho mladíka hviezda druhej ligy. Túži Almási po veľkom prestupe?

"Životná sezóna? Určite ide o jednu z najlepších, ktorú som doposiaľ zažil," jasal Ladislav Almási, ktorý sa tento rok naozaj vyšvihol medzi špičkových a žiadaných futbalových útočníkov. Pred aktuálnym ročníkom pomerne neznámy chlapec teraz žiari v druhej lige. V trinástich odohraných stretnutiach v drese FC Petržalka zaznamenal jedenásť gólov, ku ktorým pridal aj dve úspešné asistencie. Vďaka tomu si zabezpečil prakticky pevné miesto v nominácii Slovenska do 21 rokov.

Stále iba 20-ročný rodák z Bratislavy je pilierom ofenzívy Petržalčanov, u ktorých hosťuje z Dunajskej Stredy, a perspektívnym mladíkom pre budúcnosť reprezentácie. Má 196 centimerov, vie dobre zužitkovať svoje parametre vo vzduchu, no je silný aj v rámci zakončení či osobných súbojov jeden na jeden, v ktorých má, bez prekvapenia, často navrch. K tomu sa pridáva aj dobrý gólový inštinkt. Čomu ale mladý Almási pripisuje, že práve v tejto sezóne sa mu tak zadarilo?

"Do Petržalky som prišiel dávať góly, som rád, že sa mi v koncovke celkom darí, lebo v prvých siedmich kolách som len dvakrát vyšiel strelecky naprázdno. Na začiatku sezóny hral celý tím veľmi dobre, ku koncu jesene nám to už tak nešlo a možno preto sa aj mne gólovo nedarilo. Určite ale pripisujem dobrú formu aj spoluhráčom, nielen sebe," hovorí skromne petržalský zakončovateľ v rozhovore pre ProFutbal.sk. Na svoje konto si hneď v prvom zápase sezóny proti Trebišovu (5:3) pripísal hetrik.

"Určite to nie je zlé (smiech). Dúfam, že mi to bude strieľať podobne aj v reprezentácii. Tam sa mi doposiaľ presadiť nepodarilo. Jeden gól som síce dal, ale neuznali mi ho. Čuchám, že teraz by sa to mohlo podariť," znejú slová navnadeného Almásiho, ktorý nechýba vo výbere juniorky SR trénera Adriána Guľu na blížiace sa stretnutia proti Bielorusku a Gruzínsku. "Prišiel som, predovšetkým, pomôcť tímu. Či to bude prihrávkami alebo gólmi, to je jedno. Chcem byť osožný a pomôcť mužstvu k dvom víťazstvám."

Ladislav Almási
Ladislav Almási zatiaľ nechce hovoriť o životnej sezóne (foto: FC Petržalka)

Gól za Slovensko by znamenal aj koniec suchôt napriek skvelej forme. Naposledy sa trafil medzi tri žrde súpera ešte 29. septembra, odvtedy strelecky mlčí. Môže za to však aj choroba. "Ostatné dva ligové zápasy som nehral, predtým som dve stretnutia nedal gól, čo nie je veľká tragédia. O gólovom útlme by som preto nehovoril. Bol som chorý, antibiotiká som bral viac ako 50 dní, čo ma dosť obmedzilo v tréningoch. Individuálne som sa ale postupne zapájal do procesu a trénoval v rámci toho, čo mi umožnili lieky. S tímom som trénovať nemohol, teraz som sa ale pripojil k reprezentácii a je to lepšie každým dňom, na zápasy by som mal byť v pohode. Dúfam, že teraz mi to znovu začne padať," zaželal si Almási.

Ten by sa rád presadil práve s dvojkrížom na hrudi v kvalifikácii o postup na ME do 21 rokov. Dovtedy nechce hovoriť, či je aktuálny ročník jeho vôbec najlepší. "Životná sezóna? Určite ide o jednu z najlepších, ktorú som doposiaľ zažil. Uvidíme po pondelku, či bude životná alebo nie. Posudzovať ju budem podľa začlenenia sa do reprezentácie. Proti Gruzínsku pôjde o jeden z mojich najdôležitejších zápasov a ak by sme vyhrali, určite pôjde o najlepší ročník v mojej doterajšej kariére," pousmial sa šikovný mladík v odpovedi na našu otázku.

Veľký úspech však je neprehliadnuteľný. Almási sa ako kmeňový hráč Dunajskej Stredy dostáva do pozornosti viacerých veľkých klubov. Tréner Petržalky Vladimír Koník v rozhovore pre ProFutbal.sk povedal, že bude ťažké udržať si perspektívneho útočníka aj po zimnom transferovom okne. Čo na to Laco? "Takéto slová potešia, samozrejme. Každý futbalista, vrátane mňa, chce stúpať stále vyššie. Nejaký záujem evidujem aj ja, ale konkrétnu ponuku som zatiaľ neobdržal. Preto nad tým ani nerozmýšľam. Po poslednom zápase sezóny si sadneme spolu s vedením a uvidíme, čo bude ďalej," vysvetľuje Almási s dodatkom, že "keby prišiel klub, ktorý by som považoval za krok dopredu a kde by som mohol napredovať, určite by som nebol proti. V Petržalke som šťastný. Zatiaľ to neriešim a pokojne by som zotrval v klube do konca sezóny."

Ako sám hovorí, jeho snom je zahrať si jedného dňa v Premier League, kde sa hrá poriadne tvrdý futbal. Raz by si rád obliekol aj dres svojho obľúbeného klubu - Manchestru United. "Potrebujem predtým určite pár medzizastávok, ale rád by som si zahral anglickú ligu. Všetko je o hlave a prístupe. Hráč tomu musí obetovať všetko a je na ňom, či sa chce futbalu naplno odovzdať. Nie som ani proti tvrdému futbalu, ale radšej hrám do nohy ako do tela. Viac mi vyhovujú osobné súboje nohami a oberanie o loptu ako narážačky do tela," uvedomuje si Almási svoje kvality. Akými vlastnosťami podľa neho musí oplývať špičkový zakončovateľ?

"Svetový útočník musí byť gólový a neustále hladný po trefách. V dnešnej dobe je každý útočník hodnotený podľa gólov a je jedno, ako ich dosiahne. Dúfam, že aj mňa by pre formu hodnotili pozitívne,"
prezrádza bývalý hráč Senice i Šamorína, ktorého vzorom je kontroverzný Švéd. "Môj obľúbený útočník bol vždy Zlatan Ibrahimovič. Je dosť kontroverzný, ja som úplne iná povaha (smiech). Ide ale o herný štýl, ten sa mi veľmi páči. V súčasnosti je u 'červených diablov' na hrote Marcus Rashford. Ten mi síce herným štýlom nie je podobný, ale ide o top hráča. Určite by som bol spokojný, ak by som mal jeho parametre."

Ladislav Almási a Ján Bernát
Ladislav Almási sa už stal súčasťou výberu SR do 21 rokov a chce sa zaň aj gólovo presadiť (foto: SFZ)

Adrián Guľa pre ProFutbal.sk smerom k Ladislavovi Almásimu povedal: "Lacko má určite na to, aby dostal priestor. Dôležitý bude pred vstupom do zápasu jeho zdravotný stav. Bral antibiotiká, netrénoval s materským klubom, a to všetko musíme zvážiť. Pozrieme si ho v tréningovom procese a uvidíme, do akej miery ho to vyrušilo."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia