spravy.sk spravy.sk

Dvadsaťjednotka bez trojice elitných útočníkov. Cieľom je dominantný výkon a víťazstvo
zdroj: Citeľnou bude strata útočníka Ľubomíra Tuptu (foto: SFZ)

Dvadsaťjednotka bez trojice elitných útočníkov. Cieľom je dominantný výkon a víťazstvo

S viacerými zmenami v zostave vybehne slovenská reprezentácia do 21 rokov na novembrový dvojzápas proti Bielorusku a Gruzínsku. Zatiaľ, čo ten prvý bude iba priateľský a poslúži na vyskúšanie si rôznych herných činností či ako test pre jednotlivcov, druhý bude mať prívlastok kvalifikačný. A pre našich „sokolíkov“ bude nesmierne dôležitý.

Slováci nemajú za sebou vydarený vstup do kvalifikácie o postup na Euro 2021. Hneď v úvodnom stretnutí prehrali v Azerbajdžane, a hoci potom podľa očakávania uspeli v Lichtenštajnsku, v ostatnom stretnutí doma podľahli favorizovanému Francúzsku. Tréner Adrián Guľa dobre vie, že každé ďalšie zaváhanie minimalizuje šance jeho tímu na postup.

„Stále dobiehame zaváhanie z Azerbajdžanu. Nemôžeme si dovoliť ďalší výsledkový deficit, preto sa spolieham na mužstvo, že zamaká, nechá na ihrisku všetky sily a urobí maximum pre to, aby sme pokračovali ďalej v boji o postup. Osobne si myslím, že obor z Francúzska prvé miesto v skupine z rúk nepustí, no radi by sme bojovali o druhú priečku a prípadnú baráž. Očakávam od chalanov ambíciu a hlad po víťazstve,“ nechal sa počuť Adrián Guľa na stredajšej tlačovej konferencii, na ktorej priznal, že v zostave nastane oproti ostatnému duelu s Francúzskom viacero zmien.

„Na základe aktuálneho zdravotného stavu je možné, že nastane aj päť či šesť zmien,“ potvrdil 44-ročný kormidelník, ktorého nečaká ťažká úloha len pri skladaní defenzívy, ale aj pri výbere hráčov do útoku. Ľubomír Tupta totiž podstúpil artroskopiu kolena, Dávid Strelec utrpel vážne zranenie v stretnutí proti Francúzsku. Z nominácie vypadli kvôli zraneniam aj hráči z ďalších postov - obrancovia Tomič a Majdan či brankár Valach. Do „devätnástky“ boli nateraz preradení stopér Mesík a stredopoliar Bernát. „Situácia nie je jednoduchá. Ak k Tuptovi a Strelcovi pripočítame i Roba Boženíka, ktorý je už v reprezentačnom A-tíme, tak sme prišli o troch top hráčov z hrotovej pozície. Navyše, aj Laco Almási mal v ostatnom období zápal v tele a nehral. O to väčšia výzva nás čaká. Verím, že ďalší chlapci, ktorí sú dnes v nominácii, budú namotivovaní a dokážu nahradiť tých, ktorí vypadli. Dúfam, že každý jeden urobí maximum pre víťazstvo, hlavne v zápase s Gruzínskom,“ zaželal si Guľa.

Spomedzi útočníkov sa v nominácii okrem Almásiho objavili Jakub Švec a Marek Fábry. Dnes ešte nie je isté, kto z nich zaujme miesto na hrote. „Nie je o tom rozhodnuté, potrebujeme zistiť, v akom zdravotnom stave je Almási. Fábry dostane priestor v zápase s Bieloruskom. Rozoberali sme s asistentmi tiež možnosť nastúpiť s falošnou deviatkou. Nemusí to byť vyslovene stredový hráč, môže to byť aj hráč z krídelného priestoru, bežecky silný, keďže Gruzínsko hrá na troch fyzicky zdatných stopérov, ktorých citlivé miesta sú práve v nábehoch, šprintoch a v rotácii,“ naznačil Guľa možné riešenie problému v ofenzíve a následne vymenoval i hráčov, ktorí by mohli zaskočiť za zranené ofenzívne opory: „Jednou z možností je nasadenie Kvoceru, druhou je Švec, treťou Kovaľ. Ako falošná deviatka môžu hrať Ďuriš či Špyrka. Tých alternatív je viac. Verím, že sa trafíme správne, že budeme pre súpera nepríjemní, a že nám to pomôže k víťazstvu.“

Dávid Šípoš
Do bránky sa možno namiesto Martina Vantrubu postaví Dávid Šípoš z Nitry (foto: Jozef Bedej)

Príjemnejšie starosti má bývalý kormidelník Žiliny či Trenčína pri výbere brankárskej jednotky, ktorou bol doposiaľ Martin Vantruba. „Aj tu sa môže situácia zmeniť, je to otvorené, a to hlavne vďaka výkonnosti Dávida Šípoša, či solídnym výkonom Sama Petráša. Verím, že Vantruba bude v klube dostávať priestor, je pre nás veľmi podstatný. Rozhodnutie, kto bude chytať, si necháme na neskôr. Pripúšťam však, že je možná zmena,“ naznačil rodák z Novák.

Keďže kvalifikačný zápas sa bude hrať štyri dni po priateľskom, očakáva sa, že v akcii sa predstavia takmer všetci nominovaní hráči. Duel s Bieloruskom ale trénerom poslúži aj ako istá príprava pred Gruzínskom. „V prvom rade sme vychádzali z toho, kto mal voľno a bol ochotný prísť k nám, keďže sme nechceli cestovať. To bol prvotný zámer pri voľbe súpera. Samozrejme, vždy si tam viete nájsť prvky, ktoré sa môžu objaviť aj v nasledujúcom stretnutí. Aj Bielorusi sa niekedy svojou húževnatosťou dostanú v obrannej činnosti do päť či šesťčlennej línie. Niečo podobné nás môže čakať aj proti Gruzínsku, keďže oni hrajú systémom 3-4-2-1, teda s piatimi hráčmi vzadu. Pár prvkov môže byť v týchto stretnutiach totožných, ale pre nás je podstatné, aby sme sa zamerali na svoje silné stránky. Na to, ako chceme hrať my. V tomto veku je veľmi podstatné, aby boli hráči nastavení na zápas bez ohľadu na to, proti komu hrajú, s cieľom vyhrať, diktovať tempo a dominovať vlastným spôsobom hry,“ uzavrel odhodlane kouč slovenskej „dvadsaťjednotky“.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: EURO U-21 - 2021

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia