spravy.sk spravy.sk

FOTO: Má 130 rokov, klub preň takmer skrachoval. Štadión Wolves vyniká nepriateľským prostredím
zdroj: Viktor Háber

FOTO: Má 130 rokov, klub preň takmer skrachoval. Štadión Wolves vyniká nepriateľským prostredím

Písal sa 7. september 1889, keď Wolverhampton odohral na Molineux Stadium svoj historicky prvý ligový zápas v najvyššej anglickej súťaži, v tom čase nazývanej Futbalová liga. Pred zrakmi štyroch tisíc ľudí Wanderers zdolali Notts County 2:0 a oslávili tak krst svojho vlastného prostredia, keďže predtým hrávali domáce stretnutia na Dudley Road. Stánok "vlkov" aj preto v súčasnosti patrí medzi najstaršie v Anglicku. Po viac než 130 rokoch od prvého ligového duelu na tejto pôde sa na Molineux Stadium predstaví slovenský šampión ŠK Slovan Bratislava.

Historické okienko

Samozrejme, v rámci celej histórie sa podobizeň štadióna viackrát zmenila. Názov slávneho stánku však pretrval. Dodnes nesie meno po miestnom obchodníkovi Benjaminovi Molineuxovi. Ten už v roku 1744 odkúpil pôdu, na ktorej vyrástol hotel pomenovaný po ňom. Oblasť sa neskôr zmenila na zábavný park s klziskom, cyklistickou dráhou, no, v prvom rade, futbalovým zázemím. Až v roku 1923 sa táto pôda stala majetkom klubu. V priebehu ďalších jedenástich rokov prvýkrát vznikli okolo ihriska štyri tribúny, kde fanúšikovia stáli a postarali sa o desaťtisícové návštevnosti. Tá rekordná je 61 315 priaznivcov, ktorí sa zúčastnili v roku 1939 na februárovom zápase FA Cupu proti Liverpoolu.

Štadión Molineux ostal v nasledujúcich dekádach viac-menej nezmenený a dostal sa až do havarijného stavu. Napriek tomu si mohol pripísať významné prvenstvo. V roku 1972 sa na ňom uskutočnil prvý z dvoch finálových zápasov vtedajšieho Pohára UEFA (dnes Európska liga, pozn.) proti Tottenhamu Hotspur, ktorý videlo 45-tisíc divákov. O tri roky neskôr však už stánok "vlkov" nespĺňal bezpečnostné protokoly a musel byť vybudovaný nový štadión. Aspoň teda hlavná tribúna. Výrazne to však narušilo rozpočet klubu, ktorý takmer zbankrotoval. Až v deväťdesiatych rokoch prišli potrebné financie na komplexnejšiu rekonštrukciu i ďalší chod mužstva. Tri staré tribúny boli konečne zdemolované a nahradené novými. Krach nehrozil.

Dodnes si stánok Wolverhamptonu prešiel tromi rozsiahlymi rekonštrukciami. Tá nateraz posledná sa uskutočnila v rokoch 2010-2012. Aj preto patrí štadión Wanderers k najmodernejším v Anglicku. Svojím štýlom pripomína tradičné britské zázemie. Porovnávajú ho s Old Traffordom, Stamford Bridge či stánkom Cardiffu City.

Všetko predznačuje výbornú kulisu

Molineux Stadium tvoria štyri oddelené tribúny, ktoré obklopujú nádherný trávnik zo všetkých strán. Sú, samozrejme, oblečené do klubových farieb. Na sedadlách sa strieda oranžová farba s čiernou a v rámci každej z tribún vynikajú podobizne vlčej hlavy, ktorá nechýba ani v klubovom logu. Na troch z nich nechýba ani veľký nápis WOLVES. Zaujímavosťou je, že tribúny nie sú prepojené v žiadnom z rohov a každá z nich má odlišný počet poschodí i výšku celkovo.

To by sa malo zmeniť v najbližších rokoch, keď Wolves plánujú ďalšiu rozsiahlu rekonštrukciu za účelom zvýšenia kapacity na približne 50-tisíc divákov. V súčasnosti je na sedenie k dispozícii 32 050 miest. Stánok sa nachádza priamo pri historickom centre mesta, desať minút pešou chôdzou od autobusovej či vlakovej stanice.

Všetky tieto faktory predznačujú fantastickú atmosféru, ktorú vedia vytvoriť fanúšikovia Wanderers. Drvivá väčšina domácich stretnutí je vypredaná a nezáleží na súperovi. Priaznivci sú dvanástym hráčom "vlkov" a snažia sa im svojou prítomnosťou čo najviac pomôcť a zároveň i znepríjemniť súperovi pobyt v mestečku, ktoré je vstupnou bránou do druhého najväčšieho anglického mesta Birminghamu.

Molineux Stadium
Spodné poschodie tejto tribúny je sektor fanúšikov hostí. (foto: Viktor Háber)

Nepriateľské prostredie

Štadión a jeho okolie sú známe aj zaujímavým faktom - nie sú zrovna veľmi priaznivé pre fanúšikov hostí, na čo sa musí pripraviť aj Slovan. "Celé mesto je akoby návrat do sedemdesiatych rokov. Vo všeobecnosti nie je je príliš príjemné pre hostí. Všade v okolitých baroch vás uvítajú nápismi 'iba pre domácich fanúšikov'. Naozaj je nimi vyzdobený prakticky každý z nich okrem jedného v blízkosti staníc," napísal ku svojmu zážitku z Molineux Stadium a celého mesta jeden z fanúšikov Southamptonu Paul Sheppard podľa Birmingham Mail. Priaznivec klubu Cardiff City David sa vyhradil aj voči hosťovskému sektoru. "Zaujímavý štadión, ale zároveň divný. Sektor pre fanúšikov hostí je umiestnený pozdĺž postrannej čiary. Domáci fanúšikovia sedeli hneď nad nami a vlastne skoro všade okolo nás," vyznal sa.

"Všetkých priaznivcov súpera umiestnia na spodné poschodie tribúny Stevea Bulla (spomedzi všetkých druhá najnižšia, pozn. red.), a sú rozmiestnení z jednej strany na druhú. Preto je nielen ťažké vidieť na druhú stranu tribúny, ale i skandovať spoločné pokriky," poukázal ďalej na nešťastné riešenie fanúšik Newcastlu Callum Pattinson. Ostáva dúfať len, že podporovateľov "belasých" bude vo štvrtok večer počuť.

Molineux Stadium (Wolverhampton) (5 obrázkov v galérii)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Video & Foto

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia