spravy.sk spravy.sk

Trenčania pod Hrnčárom kompaktnejší, Žilinčania prišli okrem bodov aj o Tomiča
zdroj: AS Trenčín/Peter Kapusta

Trenčania pod Hrnčárom kompaktnejší, Žilinčania prišli okrem bodov aj o Tomiča

Zápas, v ktorom boli oba tímy domácimi, sa často nevidí. V nedeľu popoludní však domáce prostredie svojho štadióna nedokázali využiť na zisk čo i len bodu futbalisti MŠK Žilina, ktorí boli na svojom štadióne hosťami AS Trenčín. V zápise vedení domáci sa po trénerskej zmene pozviechali, po bode z vonku si vybojovali tentoraz všetky doma a „domácemu“ mužstvu dokonca uštedrili najvyššiu prehru v sezóne.

Žilinčania mali pred duelom s Trenčínom druhý najlepší útok a úplne najlepšiu obranu. Lenže, v považskom derby dostali tretinu gólov, ktoré inkasovali v dovtedajších trinástich dueloch. Dlho sa pritom zdalo, že v súboji tímov, pri ktorých vzájomných zápasoch väčšinou padá množstvo gólov, nastane bezgólová remíza. Stačila však iba jedna minúta a inak opäť vynikajúci brankár Dominik Holec musel zo svojej siete vyťahovať až dve lopty. „To sú zápasy s Trenčínom. Šancí na oboch stranách je množstvo a my sme naše v tomto dueli nepremenili. Do 70. minúty sme boli lepším tímom, ale po dvoch rýchlych góloch sa zápas zlomil. Pritom sme mali v úvode druhého polčasu niekoľko šancí, ktoré sme mali premeniť a zápas by sa vyvíjal pre nás priaznivejšie. Bohužiaľ, súper ukázal kvalitu a my sa musíme z prehry poučiť a ísť ďalej,“ prezradil po prehre žilinský gólman.

Ako vnímali Žilinčania fakt, že síce hrajú vonku, ale šatňu majú svoju? „Hrali sme síce na domácom štadióne, ale šli sme do zápasu s tým, že hráme vonku a chceme získať do tabuľky plusové body. Robili sme všetko pre to, aby sme uspeli, ale nepodarilo sa nám to. Plnili sme všetko, na čom sme sa pred zápasom dohodli, aj po dvoch rýchlych inkasovaných góloch sa s výsledkom dalo niečo urobiť, ale nevyšlo nám to. V predchádzajúcom zápase v Trnave sme mali možno viac šťastia, teraz sme mali premeniť šance a bolo by to inak,“ dodal Holec.

Trenčín - Žilina (Káčer)
Žilinčania utrpeli na svojom štadióne najťažšiu prehru v sezóne (foto: mskzilina.sk)

Žilinčania nastúpili do zápasu s hráčmi na postoch, na ktorých často nehrávajú. Ľavý obranca Branislav Sluka hral niečo medzi krídlom a krajným záložníkom, útočník Dávid Ďuriš zase na pozícii podhrotového hráča, čiže desiatky. Zámer trénerovi Jaroslavovi Kentošovi veľmi nevyšiel, napriek tomu ani jedného zo spomínaných hráčov nevystriedal. Možno mohlo za to aj skoré a vynútené striedanie Michala Tomiča, ktorý si už v úvodnej minúte pri súboji s Osmanom Bukarim v rohu ihriska poranil koleno a zápas a zrejme aj jesenná časť súťaže sa pre neho skončila. 

„Mali sme problémy so zranením Paura po zápase v Trnave a keďže Ďurišovi predošlý zápas vyšiel a v reprezentácii hráva aj na pozícii desiatky, vyskúšali sme to. Myslím, že v zápase s Trenčínom podal dobrý výkon. Sluka je čiarový hráč, vie pracovať aj na krídle a nechceli sme robiť veľké zmeny, lebo aj Demiri hral na poste ľavého obrancu v Trnave veľmi dobre. Ďuriš odohral, podľa mňa, dobrý zápas, na Slukovi bolo vidieť, že na tomto poste dlhšie nehral. Zranenie Tomiča ma mrzí, pretože to vyzerá na vážnejšie poranenie kolena. Anang, ktorý ho nahradil, však zahral dobre, najmä smerom dopredu. V defenzíve mal problémy s Bukarim, ale nie je v našej lige jediný, kto mal s týmto krídelníkom starosti, pretože ide o kvalitného hráča,“ prezradil po stretnutí žilinský kormidelník. 

Trenčín radosť
Zdá sa, že Trenčín pod vedením Norberta Hrnčára skvalitnil prácu v defenzíve (foto: AS Trenčín/Peter Kapusta)

„Domácich“ hostí mohli mrzieť najmä dve nevyužité tutovky z úvodu druhého polčasu. Pri prvej hlavičkoval Róbert Boženík mimo odkrytú bránu Chudého, pri druhej si gólman Trenčanov poradil zoči – voči s veľkou šancou kapitána MŠK Miroslava Káčera. „Z takýchto šancí musí byť gól, to je bez debaty. My sme nepremenili tutovky, Trenčín skóroval po brejkoch, na ktoré sme sa pred zápasom chystali. Po prvom góle v našej sieti sme chceli okamžite zareagovať rovnako, ale bohužiaľ sme stratili loptu a súper to potrestal. Dostať dva góly behom minúty nie je jednoduché, ale chceli sme aj pri zlom stave streliť aspoň kontaktný gól a pokúsiť sa ešte o zvrat. Bohužiaľ sme inkasovali aj tretí gól a bolo po zápase,“ povedal žilinský špílmacher Káčer.

Trenčania majú za sebou úspešný týždeň. Ani raz neinkasovali, dvakrát vyhrali a strelili sedem gólov. Postúpili v pohári, dokonca vyhrali aj „doma“ a dokonca aj pred, na ich žilinské pomery, celkom slušnou dvojtisícovou kulisou. Samozrejme, že zápas sa im hodnotil po trojgólovom víťazstve oveľa jednoduchšie. „Po zápase so Skalicou nás tréner upozorňoval, že bude dôležité, aby sme proti Žiline držali čisté konto. To sa nám podarilo a navyše sme opäť podali tímový výkon. Hrali sme kompaktne, v prvom polčase sme mali niekoľko vyložených šancí. Urobili sme malý krôčik k tomu, aby sme sa herne aj výsledkovo posunuli dopredu. Verím, že si víťazstvo nad Žilinou vychutnáme a dobre sa pripravíme na zápas v Dunajskej Strede a latku nepodlezieme,“ prezradil kapitán víťazov Peter Kleščík.

Norbert Hrnčár a Jaroslav Kentoš
Norbert Hrnčár a Jaroslav Kentoš (foto: AS Trenčín/Peter Kapusta)

Hovorí sa, že nový tréner dokáže priniesť do tímu potrebný impulz a aj malá zmena v systéme, či v zložení zostavy môže priniesť svoje ovocie. Na Trenčín zapôsobil príchod Norberta Hrnčára zatiaľ iba pozitívne. „Predtým sme hrali trochu roztiahnuto a nepomáhali sme si toľko v defenzíve. Teraz nám obrancom pomáhajú aj krídelníci, viac bránia aj stredoví hráči. Sme disciplinovanejší v hre bez lopty, snažíme sa ju získať čo najskôr do svojej moci a keď sa to nepodarí, zmenšovať medzery medzi sebou a byť kompaktnejší. Zlepšujeme sa aj v premieňaní šancí, ale musíme ostať pokorní a pracovať na tom, aby sme boli ešte efektívnejší. Od príchodu trénera Hrnčára si viacerí z nás uvedomili, že musíme mať vyváženú obranu aj útoku, lebo len tak môžeme uspieť častejšie ako doteraz,“ dodal Kleščík po prelomení sedemzápasovej série bez víťazstva.

Svoj pohľad na zmeny, ktoré urobil s Trenčanmi od svojho príchodu, poskytol po zápase aj samotný tréner Norbert Hrnčár. „Riešili sme defenzívu celého mužstva, nielen štyroch obrancov. Ak chce byť mužstvo úspešné, musí fungovať v oboch smeroch, dopredu aj dozadu. Verím, že to naši hráči chápu a keď budú v tomto pokračovať, prídu aj úspešné výsledky,“ prezradil Hrnčár, ktorý pristúpil aj k zmenám hráčov z hľadiska ich pozície na trávniku. Martinovi Šulekovi, napríklad, očividne prospelo, že z neho prestali v Trenčíne robiť stopéra a môže opäť hrať pravého obrancu, ako za mladých čias. Za to sa odvďačil aj gólom na 1:0. „Vidím Šuleka primárne na pozícii pravého obrancu. Pamätám si ho, ako mladého hráča, že bol na tejto pozícii objavom ligy. Má na to všetky predpoklady, aby tam hral dobre a bol prospešný pre tím,“ dodal Hrnčár.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia