spravy.sk spravy.sk

Pred finále mal záchvat paniky a nevládal dýchať. Marcelo: Ak by som mal zomrieť, nech zomriem
zdroj: TASR/AP

Pred finále mal záchvat paniky a nevládal dýchať. Marcelo: Ak by som mal zomrieť, nech zomriem

Niektorí ho označujú za nástupcu Roberta Carlosa, iní minimálne za veľkú ikonu. Faktom ostáva, že Marcelo patrí za ostatnú dekádu medzi najlepších ľavých obrancov na svete. Brazílsky bek je už teraz jeden zo symbolov Realu Madrid, v ktorom pôsobí nepretržite od roku 2007, získal s ním štyri triumfy v španielskej La Lige a rovnaký počet prvenstiev v najprestížnejšej súťaži Lige majstrov. Práve finálové momenty z kontinentálnej klubovej scény, ktoré sa zrodili v priebehu predošlých piatich rokov, sú preňho nezabudnuteľné.

Rýchlonohý zadák, ktorý často z krídla podporuje ofenzívu a dokáže dobre vystreliť spoza šestnástky, rád spomína na všetky štyri triumfy v rámci LM. Jeho najikonickejší je však ten z roku 2018. Po treťom finále po sebe mu mohlo totiž odľahnúť. Ako Marcelo priznal v rozsiahlej spovedi pre Player's Tribune, v najdôležitejší deň sezóny sa vôbec necítil dobre. "Snažil som sa nepanikáriť. Bolo to v šatni tesne pred finále Ligy majstrov proti Liverpoolu. Cítil som sa, akoby som mal niečo zaseknuté v hrudi. Bol to obrovský tlak. Nehovorím pritom o nervoch, tie sú vo futbale úplne normálne. Bolo to niečo iné. Cítil som, ako keby som sa dusil," napísal 31-ročný rodák z Ria de Janeiro.

"Celé to začalo noc pred veľkým finále. Vtedy som nemohol ani jesť, ani spať. Myslel som iba na zápas. Ráno som sa zobudil a všetky moje nechty boli preč. Považoval som to za normálne. Môžete byť ktokoľvek, no ak pred takýmto stretnutím necítite nervozitu, nie ste človek," pokračoval Marcelo. V priebehu rokov 2014-2018 išlo preňho o štvrté finále. Nervozita je, samozrejme, normálna. V prípade Marcela, ktorý mal z takýchto zápasov skúsenosti na rozdávanie, to však trochu prekvapuje. "Možno si ľudia myslia, že je to zvláštne. Samozrejme, predtým sme získali viacero titulov. Nikdy predtým som ale nepreciťoval také záchvaty úzkosti a paniky. Nevedel som, čo sa deje. Chcel som už zavolať doktora, ale bál som sa, že ma nenechá hrať. A ja som musel hrať na sto percent."

Brazílčan mal špeciálnu motiváciu. Ako sám tvrdí, svet bol už vtedy presýtený úspechov Realu a viacerí držali palce Liverpoolu. Na "biely balet" a jeho hráčov dopadali negatívne momenty, jeden z nich postretol a motivoval aj Marcela. "Niekoľko dní pred finále o mne bývalý hráč Realu Madrid v televízií povedal niečo, čo mi zostalo v hlave: 'Marcelo by si mal kúpiť plagát Mohameda Salaha, zavesiť ho na stenu a modliť sa k nemu každú noc.' Chcel ma zrejme potopiť, no dodal mi veľa motivácie. Chcel som utvoriť históriu. Túžil som po tom, aby na mňa deti mysleli ako predtým na Roberta Carlosa," prirovnal sa vlasatý zadák ku svojmu slávnemu krajanovi hrajúcemu na rovnakej pozícii počas aktívnej kariéry.

Sám seba pred finále motivoval tým, že milióny detí si túžia zahrať toto stretnutie. Problémy ale neprestávali. Marcelo bol však dosť odhodlaný na to, aby sa náhle vzdal. "Keď som vybehol na trávnik, stále som mal problémy s dýchaním a povedal som si: 'Ak tu mám dnes zomrieť, nech tu ku**a zomriem.' Vedel som však, že keď budem na ihrisku, nemôže sa mi stať nič zlé," pokračoval Marcelo, ktorý sa dočkal šťastného konca, a to pamätného triumfu 3:1 nad "The Reds". Emócie ním lomcovali aj naďalej, teraz to už ale bolo o inom. Keď si uvedomil, že utvorí históriu, stále musel byť na ihrisku aktívny.

"Desať minút pred koncom sme už vyhrávali o dva góly a zasiahlo ma, že budeme majstri. Začal som plakať, dojalo ma to priamo na ihrisku. Nikdy predtým sa mi nič podobné nestalo. S majstrovskou trofejou v ruke áno, ale nie počas zápasu. Súper mal outové vhadzovanie a ja som si pomyslel: 'Do ri*i', stále musím pokryť hráča súpera.' Dostal som sa do reality a znovu som hral ako nadšené dieťa," píše ďalej Marcelo, ktorý je už dnes najdlhšie hrajúcim futbalistom v histórii Realu, ktorý nie je pôvodom Španiel. "Priam rozprávka. Veľa to pre mňa znamená. Pamätám si, keď som mal osem rokov a nemali sme peniaze. Rodina ma nemohla vozievať na tréningy a môj dedo predal svoje auto Volkswagen Variant. Za tie peniaze som s ním chodieval na tréningy autobusom. Za úspechom stojí vždy veľa prekážok, o ktorých človek ani len netuší," uzavrel pre Player's Tribune Marcelo.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Liga majstrov

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia