spravy.sk spravy.sk

Koník nechce ostať trénerom, naznačuje zmeny v Petržalke: Viacerí nepodávajú adekvátne výkony
zdroj: TASR

Koník nechce ostať trénerom, naznačuje zmeny v Petržalke: Viacerí nepodávajú adekvátne výkony

Druholigová Petržalka prežíva neľahké obdobie. Hoci mala výborný začiatok sezóny, aktuálne okupuje až 11. tabuľkové miesto, čo po 15. kole "zlomilo väz" dovtedajšiemu trénerovi Jozefovi Dojčanovi. Jeho pozíciu, aspoň nateraz, zastal Vladimír Koník. Podľa jeho vlastných slov nebolo na výber.

Po zlých výsledkoch čierno-bielych sa 51-ročný bývalý tréner Šamorína, Trenčína, Senice, Nitry či Slovana Bratislava zhostil úlohy dosiahnuť s mužstvom čo najlepšie výsledky na jeseň. Následne by sa rád vrátil na pozíciu športového riaditeľa bratislavského klubu. Koníka čakal na trénerskej lavičke krst ohňom, keď v osemfinále Slovnaft Cupu vyzvali Petržalčania fortunaligovú Sereď a vonku prehrali 0:3. Práve po tomto stretnutí priblížil Vladimír Koník aktuálnu situáciu v klube v rozhovore pre ProFutbal.sk.

Pár dní po zasadnutí na trénerskú lavičku vás čakal náročný duel. Ako reagovali hráči na rýchlu zmenu a čo ste im hovorili?
Vladimír Koník:
 "Začiatkom týždňa som sa stretol s mužstvom a vysvetlil hráčom svoje predstavy v pozícii trénera. Konkrétne sme hovorili o základnej úlohe počas zvyšku jesene. Chcel som, aby boli moji futbalisti správne nastavení v hlavách a preniesli svoje skúsenosti a schopnosti na trávnik v podobe kvalitných výkonov. Dôležité bolo zadefinovať si ciele do najbližších týždňov. Ďalšie dva ligové zápasy totiž budú budú kľúčové z pohľadu zimy."

Určite ste sa na ne chceli naladiť aj dobrým výsledkom v Seredi. Odohrali ste dobrý zápas, no prehrali 0:3. Bol podľa vás rezultát zaslúžený alebo krutý?
"Zaslúžený v tom, že súper potrestal všetky naše chyby. Vždy sa snažím hľadať pozitíva a mali sme úseky hry, kde mal náš futbal hlavu a pätu. Do prvého inkasovaného gólu sme boli lepší tím a boli tam pološance, ktoré sme nedotiahli do zdarného konca. Boríme sa s bránením štandardiek, čo sa aj ukázalo a prišla obligátna chyba. Rámec zápasu nabral nový rozmer. Otvorili sme hru a prišla individuálna chyba, po ktorej padol druhý gól, čo sa nám tiež nevyhýba. Zápas bol potom neriešiteľný. Rozdiel medzi prvoligovým a druholigovým futbalom je značný - v efektivite a riešení istých situácií. Odohrali sme so súperom zaujímavú partiu, preto bol výsledok krutý."

Vladimír Koník
Vladimír Koník sa našiel v práci s mládežou. (fcpetrzalka.sk)

V závere ste stiahli viacero skúsených hráčov vrátane Juraja Pirosku a dali šancu mladým. Plánovali ste to od začiatku?
"Spravili sme aj vzhľadom na priebeh stretnutia striedania, aby sme videli mladých v akcii a pošetrili kľúčových hráčov do zápasov proti Trebišovu a Bardejovu. Výsledok je krutý, ale našli sme veci, na ktorých chceme stavať v II. lige aj v mladíkoch."

Zápas sa hral už o 13:30, prišlo naň len 280 divákov. Nemrzelo vás to?
"Priznám sa, ani som neočakával, že príde toľko ľudí. Hrací čas 13:30 je pre diváka problematický. Chceme sa vyvarovať stanoviskám ako mal Nestor El Maestro o nezaujímavom malom pohári. Preto treba voliť iný model. Ak chceme Slovnaft Cup spropagovať, nemôžeme ho púšťať len po dedinách, ale nájsť hrací čas, ktorý pritiahne ľudí na štadión. Fanúšik v Seredi si rád pozrie Petržalku, kde je viac skúsených hráčov, bývalých reprezentantov ako Juraj Piroska či Ľuboš Kamenár. Ako keby si niekto myslel, že pracovný čas končí 12:00 a potom už nik nerobí. Musíme nájsť iný termín, hrací čas i plochy. Potom ľudia prídu."

Keď sa vrátime k vášmu trénerskému angažmánu, zrodil sa veľmi rýchlo. Neboli v hre aj iné mená?
"Nastala situácia, ktorú futbal so sebou prináša. Tréner Dojčan skončil a boli alternatívy, ktoré mali byť vidieť na lavičke už v stredu, no nepodarilo sa ich dotiahnuť do konca. Nakoľko som zamestnanec klubu a iná možnosť nebola, musel som na ňu prikývnuť. Dohodli sme sa na tri zápasy. Potom si sadneme a uvidíme, čo ďalej.

S klubom ste dohodnutý na dočasnom angažmáne do konca jesene. Nemáte teda ambície priniesť väčší trénerský impulz a trochu si túto rolu predĺžiť?
"Nie je to vec ambícií. V určitom čase sa trénerské ambície vzhľadom na isté okolnosti zmenili. Poviem pravdu, našiel som sa v práci s mládežou, čo sme v Petržalke veľmi dobre rozbehli a chcem sa k nej vrátiť. Nerád odbieham od rozrobenej práce a s Rudolfom Novákom sme naozaj nastavili mládežnícky systém a akadémiu na vynikajúcej úrovni. Bolo by dobré v tom pokračovať a dokončiť celý proces. V prípade, že by som tu ďalej pokračoval ako tréner, chcel by som vedieť, kto zasadne na pozíciu športového riaditeľa.Tu môže začať prípadná debata o trénerských ambíciách. Priorita je však vrátiť sa k mládeži."

Vladimír Koník (Slovan Bratislava)
Vladimír Koník: "Dnes mi príde, že je v klube príliš veľa režisérov a málo hudobníkov." (foto: tasr)

Petržalka mala výborný vstup do tohto ročníka, aktuálne sa však výsledkovo trápi napriek tomu, že má skvelý káder plný zvučných mien. Čím si to vysvetľujete?
"Vstup do súťaže bol naozaj dobrý. Môžem celý proces hodnotiť len z pozície diváka. Samozrejme, príchod niektorých hráčov bol v mojej réžii, keďže som ich viac-menej doporučil. Skvelé výsledky, ktoré prišli v úvode, boli možno trochu na škodu. Trochu sme totiž podcenili a zľahčili ďalšie stretnutia. Nerobila sa z toho však nejaká veda a čakalo sa, že kvalita, ktorá je v klube, nejakým spôsobom zodvihne vlajku. Bohužiaľ, nepodarilo sa to a príde mi to, ako keby sme sa uspokojovali s tým, že raz to príde. Keď urazíte šťastenu a podceníte veci, začne sa to nabaľovať. Ďalšie dva zápasy preto budú kľúčové z pohľadu zimy. Stále ale tvrdím, že si tu treba zadefinovať inú vec - hráčov ktorí chcú hrať za tento klub."

Môžu teda na zlé výsledky po jeseni doplatiť niektorí vaši futbalisti?
"Petržalka bola Petržalkou tým, že tu boli hráči nie možno príliš zvučných mien, ale takí, ktorí sa chceli biť za klub, vozili sa po zadku a chodili do všetkých súbojov. Dnes mi príde, že je tu príliš veľa režisérov a málo hudobníkov. Musíme preto riešiť, kto tu chce ostať a kto odíde preč. Nie všetci podávajú adekvátne výkony vzhľadom na svoje schopnosti či tomu, čo im tím ponúka svojím zázemím. Najbližšie dva ligové zápasy budú dôležité, ale najdôležitejšie bude rozhodnutie počas zimy ohľadom toho, akým smerom sa klub bude uberať."

Určite sa ale v súvislosti s týmto nebavíme o Ladislavovi Almásim. Ten prežíva životnú sezónu a strelil doposiaľ 11 gólov. Čo hovoríte na jeho fazónu?
"Lacko urobil veľký progres. Pamätám si ho ešte ako dorastenca v Senici. Potom ako keby sa trochu stratil v Dunajskej Strede či Šamoríne. Treba povedať, že klobúk dole pred Andrejom Kalinom či Jozefom Dojčanom, ktorí ho vytiahli k nám do druhej ligy a vrátili k futbalu. On sa za svoj priestor odvďačil tým, že začal strieľať góly. Vyhuplo ho to dokonca aj do 'dvadsaťjednotky'."

Ladislav Almási
Vladimír Koník o Ladislavovi Almásim: "Momentálne evidujeme, že je oňho záujem z vyššej súťaže, ale i zo zahraničia. Budeme mať čo robiť, aby sme ho udržali." (foto: FC Petržalka)

Budete schopní udržať po zimnej prestávke takého zakončovateľa vo vašom kádri?
"Momentálne evidujeme, že je oňho záujem z vyššej súťaže, ale i zo zahraničia. Budeme mať čo robiť, aby sme ho udržali. Jeho 10-11 gólov by nám určite chýbalo. Ukázalo sa to napríklad aj v Seredi pri štandardných situáciách, kde na tom výškovo nie sme dobre. Laco urobil veľký progres a dúfam, že sa neuspokojí, ale bude v tom pokračovať. Je to hráč s výbornými parametrami, ktorý môže byť do budúcna zaujímavý."

V tíme máte okrem neho aj ďalšie zvučné mená. Spomenúť môžeme Kristiána Kolčáka či Ľuboša Kamenára. Obaja v rozhovore pre ProFutbal.sk hovorili, že Petržalka má výborné zázemie a môže mať aj postupové ambície. Vnímate to rovnako?
"V Petržalke to momentálne nehrá rolu, preto určite nie. Pred rokmi vstal klub z popola a dostať sa do druhej ligy v podmienkach, v akých pracujeme a nadšencami, ktorí klub financujú i fanúšikovskou základňou, je to momentálne náš strop. Nemáme štadión, ktorý by spĺňal kritériá najvyššej súťaže. Nehovoriac o nedoriešenom novom stánku, kompetentní sa otázkam o ňom vyhýbajú. Prvoligový cieľ je ťažké stavať, keby sme nemali kde hrať zápasy. Petržalka je špecifická tým, že nikde inde ten fanúšik nepríde, len do Petržalky. Či by sme hrali na Pasienkoch alebo Tehelnom poli, ľudia tam neprídu, lebo sú lokálpatrioti. Vážim si priaznivcov, ktorí chodia na zápasy a tréningy, preto potrebujú štadión a verím, že sa veci ohľadom neho pohnú."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Rozhovory

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia