spravy.sk spravy.sk

Obhajca je z pohára von. Rusova prevýšil pri penaltách mladý brankár DAC-u
zdroj: facebook/DAC 1904

Obhajca je z pohára von. Rusova prevýšil pri penaltách mladý brankár DAC-u

Nikto z aktérov osemfinálového stretnutia Slovnaft Cup-u medzi Dunajskou Stredou a Trnavou až doteraz nezažil situáciu, kedy by do penaltového rozstrelu vstupovali na oboch stranách iní brankári, než ktorí začínali stretnutie. Zatiaľčo pri Spartaku išlo o typickú stratégiu, v prípade DAC-u táto zmena vyplynula z hry.

Najsledovanejší duel v tejto fázy pohára priniesol v strede týždňa až prekvapivo početnú kulisu a nielen fantastickú atmosféru, ale aj kvalitný futbal. Hoci obojstranne opatrný výkon a podobná taktika stáli za minimom streleckých pokusov a v konečnom dôsledku nulou pri počte gólov, diváci sa každopádne nenudili. V prvom polčase dvakrát zlyhal v dobrých šanciach Trnavčan Sobczyk, inak mali viac z hry Dunajskostredčania, tí však dobre hrajúcu defenzívu hostí nedokázali prekonať napriek niekoľkým dobrým streleckým pokusom.

Prvý moment, ktorý sa dá nazvať kľúčovým, nastal v 83. minúte. V čase, keď už sa na trnavskej lavičke rozcvičoval penaltový mág Dobrivoj Rusov, brankár DAC-u Jedlička fauloval Tavaresa tesne za územím šestnástky a rozhodca Michal Smolák vytiahol červenú kartu. Na lavičke rýchlo vstal 21-ročný Benjamín Száraz a okamžite sa musel postaviť medzi tri žrde. „Pri vylúčení nebolo o čom, do súboja som prišiel neskoro. Mrzelo ma to. Keď som sedel na tribúne, bol som veľmi nervózny a veľmi som držal Benjimu palce, aby to zvládol za mňa,“ poznamenal po zápase Martin Jedlička.

Mrzieť ho to však nemusí, jeho rovesník vytesnil penalty Tavaresa i Haliloviča a postaral sa o vyradenie obhajcu z Trnavy. „Prevládajú vo mne dobré pocity. Asi tá červená karta bola na niečo dobré, keď nám Benji vychytal postup. Prajem mu to, zaslúžil si to za to, ako makal po ťažkom zranení, ktoré si prežil minulý rok,“ dodal šťastný Jedlička. Väčší úsmev na tvári mal však predsalen jeho kolega. „Všetko prebehlo strašne rýchlo. Ani neviem ako a zrazu som sa ocitol na ihrisku. Chalani ma podržali. Penalty sú lotéria, je to o šťastí a mal som ho asi trochu viac ako Rusov. Je to neuveriteľný pocit,“ poznamenal hrdina prvého penaltového rozstrelu v MOL Aréne Benjamín Száraz.

Trnavský brankár napokon nastúpil o asi sedem minút neskôr ako domáci. Jednoznačný penaltový ťah ale nebol úspešný, Rusov vyzrel len na striedajúceho Andreja Fábryho. Bola to dohoda. Nejde o to, že by kolega Peťo Bolek nevedel chytať penalty, práve naopak, v kariére toho prežil oveľa viac ako ja a nik z nás si nedovolí tvrdiť, že je na rozstreloch lepší. Je to skôr psychologický ťah, protihráčom po takomto striedaní môžu chodiť hlavou rôzne myšlienky. Minule to vyšlo, tentoraz nie, škoda. Strelci DAC-u sú ťažko čitateľní, menia strany a veľakrát som sa rozhodoval na poslednú chvíľu. Pri jednej ma mrzí, že som sa rozhodol na poslednú chvíľu zle, pri ďalšej mi zase chýbala dynamika,“ prezradil Rusov.

Zsolt Kalmár (Dunajská Streda)
Na oboch stranách sa po zranení a trestoch predviedli opory Lovat a Grendel, respektíve Kalmár. „Pred zápasom som sa ho spýtal, ako sa cíti. Povedal mi, že tak na šesťdesiat minút. Vtedy som si povedal, že zvládne celých deväťdesiat,“ priblížil dohody tréner Hyballa. (foto: facebook/DAC 1904)

V kontexte súboja Rusov vs. Száraz sa naskytla aj téma, či nebude mať Trnavčan pri penaltách vyhláseného konkurenta. „Klobúk dole pred ním, takisto išiel do zápasu nerozcvičený a nerozchytaný. Blahoželám mu, určite sa cíti tak dobre, ako som sa predtým cítil ja. Ak sa tomu bude venovať a bude ho to baviť, je možné, že si vytvorí svoju povesť. Niekto si totiž možno povie, že je to celé náhoda, ale náhoda to určite nie je. Určité detaily sa dajú vypilovať a naštudovať, aby bol brankár vo výhode a jednu či dve z tých piatich penált chytil,“ poznamenal skúsený 26-ročný brankár.

„Dá sa povedať, že v mládeži som mal určitý cit na penalty, ale to už sú roky. Sústredil som sa na to, aby som to zvládol a podarilo sa to. S trénermi sme cez týždeň pozerali penalty Trnavy, vtedy som ale vôbec nedúfal, že budem v bráne ja. Najprv som sa riadil podľa toho, ale následne hlavne podľa inštinktu a dobre to skončilo, tešil sa Száraz. Opora DAC-u Jedlička by nebol proti, pokiaľ by nabudúce jeho kolega Száraz opäť, podobne ako Rusov, naskočil v závere stretnutia na penalty. „Dobrý nápad, veď prečo nie? Čas a výsledky ukážu, ako správny krok by to bol. Môže sa to stať a ja budem len rád, ak Benji tie penalty zvládne opäť takto dobre a vychytá ďalší postup,“ doplnil 21-ročný Čech.

Obhajca trofeje tak tento rok vypadáva už v osemfinále, tréner Spartaka Ricardo Chéu však na tlačovej konferencii správne poznamenal, že ani jeden tím si tak skorý koniec nezaslúžil. Nová Trnava sa napriek veľkým zmenám vnútri klubu prezentuje ako zdravý klub a solídny tím, tohtoročné účinkovanie ani v Slovnaft Cup-e, ani na iných úrovniach, nie je hanbou. „V Dunajskej Strede prehrali Slovan i Žilina. My sme neodohrali zlý zápas, v lige by sme po tomto výsledku získali dobrý bod. Hoci sme v lige predtým prehrali tri zápasy a teraz vypadli, nie je v tíme negatívna atmosféra a nedá sa hovoriť o kríze. Mrzí nás vypadnutie, ale podávame dobré výkony, vieme byť lepší od veľmi dobrých mužstiev a ja verím, že si to čím skôr v lige niekto odnesie,“ uzavrel brankár Rusov.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovnaft Cup

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Slovnaft cup

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia