spravy.sk spravy.sk

Buffon otvorene o depresiách: Nebol som Superman. Bola to maska
zdroj: Gianluigi Buffon. (TASR/AP)

Buffon otvorene o depresiách: Nebol som Superman. Bola to maska

"Milý sedemnásťročný Gianluigi, píšem ti tento list ako skúsený muž, ktorý už toho zažil veľmi veľa. Ako človek, ktorý urobil na svojej ceste chyby. Mám pre teba dobré i zlé správy. Popravde, som tu, aby som ti napísal o tvojej duši. Áno, ver tomu alebo nie, aj ty jednu máš," prihovára sa dnes 41-ročná stále aktívna legenda svetového futbalu a jeden z najlepších brankárov histórie Gianluigi Buffon svojej mladšej verzii.

Talian, ktorý sa v lete vrátil z PSG do Juventusu, v úžasnom koncepte portálu The Players´ Tribune píše list svojmu mladšiemu ja. Želá si, aby tieto rady na začiatku hviezdnej kariéry skutočne dostal a vyhol sa temným obdobiam na ceste k vyrovnanosti a pokoju.

"Gigi, začnime zlými správami. Máš 17 rokov, blížiš sa k tomu, aby si sa stal skutočným futbalistom, ako si o tom sníval. Myslíš si, že vieš všetko. No bohužiaľ, priateľu, pravda je, že vieš ho*no.

O niekoľko dní dostaneš v Parme prvú šancu okúsiť Seriu A. Neuvedomuješ si, že by si sa mal trochu obávať. Mal by si ležať v posteli a piť teplé mlieko. No čo plánuješ urobiť namiesto toho? Chystáš sa do nočného klubu s dobrým priateľom z juniorského tímu. Veď si ideš dať len jedno pivko, všakže... No potom to trochu preženieš. Predstieraš filmový charakter - veľkého siláka. To je spôsob, akým sa zvyčajne vyrovnávaš s tlakom, o ktorom ani nevieš, že ho pocituješ. Odrazu sa ocitneš pred barom, kde sa o jednej ráno hádaš s policajtmi. Prosím, proste len choď domov, choď si ľahnúť. Žiadam ťa, neoštievaj koleso policajného auta. Policajti ani tvoj klub to nebudú považovať za zábavné. A ty ohrozíš všetko, na čom si tvrdo pracoval.

Samozrejme, ty to budeš brať tak, že spoluhráčom ukážeš, aký si silný a nespútaný. No v skutočnosti je to maska, ktorú nosíš,"
snaží sa skúsený Buffon dohovoriť svojmu mladšiemu ja.

Súboj legiend. Brankár Gianluigi Buffon čelí útočníkovi Ronaldovi. (TASR/AP)

Rodák z Carrary v Toskánsku bol predurčený stať sa veľkým športovcom. Matka bola diskárka, otec vzpierač, obe sestry reprezentovali Taliansko vo volejbale, strýko Dante Masocco v basketbale. Bratranec Gigiho starého otca Lorenzo Buffon bol vynikajúci brankár oboch milánskych futbalových klubov, ktorým vychytal dovedna päť talianskych titulov.

O Gianluigiho sa už v 13 rokoch naťahovali popredné kluby na Apeninskom polostrove. Najväčší záujem malo AC Miláno, no drzý mladík si vybral Parmu. Zakrátko sa stal jednotkou v akadémii a v sedemnástich prišla veľká príležitosť v prvom tíme. Parme sa zranila brankárska jednotka, namiesto rezervného gólmana šiel do akcie dorastenec Buffon.

„Celý týždeň pred zápasom žiaden z mojich hráčov nedokázal na tréningu dostať loptu za chrbát toho chlapca. Vedel som, že to je risk, no nemohol som jeho výkony ignorovať. Uvedomoval som si, že keď v zápase podľahne emóciám, bude to zlé pre nás i pre neho,“
priblížil rozpor vtedajší kouč Parmy Nevio Scala a pokračoval: „V noci pred zápasom som prišiel k nemu na izbu a opýtal som sa, čo hovorí na to, že ho na druhý deň postavím do brány. Gigi mi stroho odvetil: ,Nerobte si starosti. Nebude to problém.'“ A skutočne nebol. Tínedžer stál proti ťažkým váham tých rokov Baggiovi či Weahovi, no v remízovom zápase proti AC Miláno si udržal čisté konto. Legendárny Dino Zoff označil Gigiho premiéru za "najlepší debut všetkých čias".

zdroj: Debut Gianluigiho Buffona v Serii A.

Buffon po piatich rokoch odišiel do Juventusu ako najdrahší brankár futbalovej histórie. Získal popularitu a peniaze, o ktorých sa iným ani nesnívalo. Narastali i zodpovednosť a tlak. A tu sa mladíkovi znovu prihovára skúsenosťami ostrieľaný Buffon: "Dostaneš tri dary. Sú veľmi opojné a zároveň i veľmi nebezpečné. Peniaze, sláva a práca snov. Teraz si určite myslíš: ,Čo môže byť na tomto nebezpečné?' A to je ten paradox. Na jednej strane je pravda, že brankár potrebuje sebavedomie. Potrebuje byť nebojácny. Keď dáš trénerovi na výber medzi technicky najdokonalejším brankárom sveta a najviac nebojácnym, garantujem ti, že si zakaždým vyberie toho nebojácneho bastarda.

Na druhej strane, osoba, ktorá sa ničoho nebojí, ľahko zabudne, že má city a myslenie. Ak budeš žiť nihilistickým spôsobom a budeš myslieť iba na futbal, tvoja duša začne chradnúť. A budeš trpieť takými depresiami, že nebudeš chcieť čo i len vstať z postele. Môžeš sa teraz smiať, ak chceš, no toto sa ti stane. Stane sa to na vrchole tvojej kariéry, keď budeš mať všetko, po čom by človek mohol túžiť. Budeš mať 26 rokov a budeš chytať za Juventus a Taliansko. Budeš mať peniaze a rešpekt, ľudia ťa budú volať Superman.

No ty nie si superhrdina. Si človek ako všetci ostatní. A pravda je, že tlak spojený s touto profesiou z teba môže spraviť robota. Rutina sa stane tvojím väzením. Pôjdeš na tréning, pozrieš si doma telku a pôjdeš spať. To isté spravíš aj ďalší deň. Cez víkend vyhráš alebo prehráš a znovu dookola.

Jedného rána, keď vstaneš z postele, aby si šiel na tréning, tvoje nohy sa začnú nekontrolovateľne triasť. Budeš tak slabý, že nedokážeš ani šoférovať. Budeš si myslieť, že je to únava alebo vírus. No zhorší sa to. Spánok sa stane tvojou jedinou túžbou. Na tréningu bude pre teba každý jeden zákrok obrovskou námahou. Sedem mesiacov bude pre teba náročné nájsť si v živote radosť."

Gianluigi Buffon pomohol Juventusu k zisku 9 ligových titulov a 4 národných pohárov. (TASR/AP)

Buffon bojoval s depresiami priamo na trávniku. Odmietol sa stiahnuť do ústrania. "Strácal som nad sebou kontrolu, nič nebolo racionálne. Prekonával som toto obdobie so svojimi najbližšími, ktorí mi nepretržite pomáhali. Odmietol som si vziať voľno na dva alebo tri mesiace. Uvedomoval som si, že keby som tak urobil, už by som sa nevrátil. Bol by som odpísaný,“ priznal pre magazín FourFourTwo.

Buffon bol odmala veselý optimista. Svojou aurou priťahoval okolie. O to ťažšie sa vyrovnával s depresiami a cesta z temnoty bola náročná. Zvlášť, keď príčinu mentálneho trápenia sa nepoznal. Jedného rána, úplnou náhodou, našiel východisko. Na začiatku bolo rozhodnutie. Zlomil zabehnutú rutinu a na tradičné raňajky sa vybral do nového podniku. Zmenil zaužívanú trasu a prechádzal okolo múzea. Prilákala ho výstava francúzskeho umelca Marca Chagalla.

"Gigi, toto je najdôležitejšia časť listu. Musíš vojsť do toho múzea. Bude to najdôležitejšie rozhodnutie tvojho života. Ak to neurobíš a budeš pokračovať v živote futbalistu - Supermana, budeš naďalej utekať pred pocitmi a tvoja duša bude chradnúť. Ak však pôjdeš dnu, uvidíš stovky malieb. Väčšina z nich s tebou nepohne. Niektoré budú dobré, zaujímavé, iné ti nič nepovedia. No potom uvidíš jednu špecifickú maľbu s názvom Cesta, ktorá ťa zasiahne ako blesk. Je to akoby detská maľba. Muž so ženou sú v parku, majú piknik. No všetko je magické. Žena odlieta k oblohe ako anjel a muž stojí na zemi. Drží ju za ruku a usmieva sa. Je to ako sen dieťaťa. Vráti ti to pocity dieťaťa. Pocity šťastia v jednoduchosti. Ako starneme, ľahko zabúdame na tieto pocity. Keď si otvoríš myseľ, vnútorná ťarcha pominie."

Umenie sa stalo pre Buffona duševnou kúrou. Začal vnímať život z inej perspektívy a, konečne, našiel východisko z depresií. "Gigi, keď budeš ešte mladý, kvôli svojej ignorancii spravíš v Parme niečo, čo ťa poznamená. Pred veľkým zápasom urobíš gesto, aby si spoluhráčom a fanúšikom ukázal, že si líder a máš guráž. Na tričko si napíšeš správu, ktorú si videl načmáranú na školskej lavici - ,Smrť zbabelcom'. Budeš si myslieť, že je to motivačné heslo. Neuvedomíš si, že je to slogan krajne pravicových fašistov.

Urobíš jednu z chýb, ktoré prinesú tvojej rodine mnoho bolesti. No tieto omyly sú dôležité. Potvrdzujú ti, že si tiež len človek. Znovu a znovu ti pripomínajú, že vieš ho*no. No to je v poriadku, pretože futbal sa ťa neustále snaží presvedčiť, že si výnimočný. Musíš si pamätať, že sa nelíšiš od holiča či elektrikára, ktorí sa stanú tvojimi priateľmi na celý život. A toto, priateľu, ťa dostane z depresie von. Pomyslenie, že nie si výnimočný, ale že si rovnaký ako všetci ostatní. Skutočná guráž nie je o tom, aby si vystupoval ako Superman. Skutočná guráž je o tom, aby si sa nehanbil ukázať slabosť. Je len jedna vec, ktorá ma mrzí, že si neotvoril svoju myseľ svetu skôr."


List Gianliugiho Buffona je smutný, veselý a inšpirujúci zároveň. Prihovára sa svojmu mladému ja s vedomím, že cestu tínedžera Gigiho už nezmení. Rady skúsenej ikony po štyridsiatke však môžu poslúžiť ďalším. Mladým futbalistom - Supermanom - na začiatku ich kariér.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Taliansko - Serie A

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia