spravy.sk spravy.sk

David proti trom Goliášom, Slavia neprijíma rolu odpísaného outsidera, získava rešpekt
zdroj: facebook/SK Slavia Praha

David proti trom Goliášom, Slavia neprijíma rolu odpísaného outsidera, získava rešpekt

Keď žreb skupinovej fázy Ligy majstrov prisúdil českému majstrovi Barcelonu, Inter Miláno a Borussiu Dortmund, člen predstavenstva Slavie Tomáš Syrovátka nedokázal priamo v Monaku udržať bezmocný smiech, jeho reakcia sa stala virálnou. Pražský tím bol okamžite terčom rôznych humorných obrázkov, symbolizujúce porovnanie síl troch veľkoklubov a jedného malého súpera z Českej republiky.

Slavia však neprijala rolu outsidera a statočne sa popasovala s úlohou, ktorú jej žreb prisúdil. Hneď v úvodnom zápase dokázala získať bod s Interom (1:1), následne doma podľahla po sympatickom výkone Dortmundu (0:2) a možno v najlepšom zápase siahala na bod v Edene proti veľkej Barcelone. Päťnásobný víťaz súťaže vybojoval najtesnejšiu výhru 2:1, domáci Pražáci hrozili z každej akcie vyrovnaním. „Nehovorím to veľmi často, ale keď vynechám úvodných dvadsať minút, tak chlapci odohrali fantastický zápas. Keď si vezmem, proti komu sme stáli, tak som veľmi rád za prejav tímu a vyrovnanú partiu, hoci z toho nakoniec vzišla prehra bez bodu. Náš výkon gradoval a v posledných desiatich minútach sme mali množstvo situácií vo vápne, ktoré mohli skončiť gólom. Veľká škoda, že sme dali prakticky dva vlastňáky,“ hodnotil zápas s Barcelonou tréner Slavie Jindřich Trpišovský„Najviac ma teší tímový prejav a individuálne výkony niektorých hráčov. Keď vidíte, ako v niektorých fázach donútite Barcelonu odovzdávať lopty, je to skvelé. Hrá sa na góly, rozhoduje kvalita v pokutovom území, čo súper ukázal. Som ale rád za našu hru, gól a najmä za posledných desať minút, keď vyrovnanie viselo až do poslednej minúty vo vzduchu.“

Český celok trpí najmä na nepremieňaní šancí, s lepšou efektivitou mohol David medzi tromi Goliášmi po prvej polovici skupinovej fázy viac zamiešať kartami. Zatiaľ skóroval len Nigérijčan Peter Olayinka na San Sire a Jan Bořil proti Barcelone. „Dokopy sme dali v troch dueloch len dva góly. To je trestuhodné. Každá naša chyba pramení do šance súpera. My máme päť šancí a napriek tomu neuspejeme, to je ťažké a bolí to. Chlapcom vravievam, že platí priama úmernosť - čím viac šancí máme, tým je väčšia šanca na skórovanie. U nás to ale v Európe zjavne neplatí. Ich to, samozrejme, veľmi mrzí, niektorí dlho po zápase sedeli v kabíne smutní, Honza Bořil je jediný malý víťaz, pretože bude v histórii zapísané, že dal gól Barcelone. Ak ale nedokážete skórovať z toľko šancí v závere, čím by ste získali cenný bod s Barcelonou, zostane to vo vás zapísané veľmi dlho,“ vysvetľuje 43-ročný český kormidelník.

Hviezda Barcelony Lionel Messi nemal jednoduchý zápas, hoci už v tretej minúte po chybnej rozohrávke Slavie dokázal skórovať po umnej prihrávke Arthura. „Až na tie záverečné situácie, ktoré vznikali z brejkov, hrali chlapci na Messiho skvelo. Tomáš Souček i David Hovorka mu niekoľkokrát fantasticky zobrali loptu. Individuálne výkony našich hráčov sa vyrovnali súperom, čo je pre nich zadosťučinenie,“ hovorí trenér Slavie, ktorý musel opäť sňať klobúk pred kapitánom Součekom: „Každý vidí, aký je to dôležitý hráč. Ak mu takéto výkony pomôžu k prestupu do veľkoklubu, všetci mu to budeme priať. Náhradu zaňho nenájdeme, je to futbalový unikát, doba bez neho ale raz nastane a my sa na to musíme pripraviť. Tomáš patrí na svojom poste medzi najlepších hráčov v Európe, taký hráč sa v Česku narodí raz za desať rokov,” vzdal hold svojmu zverencovi Trpišovský.

Keď si v strede poľa pred zápasom tradične podávali ruky kapitáni, mnohí čakali, že pôjde o dvoch najlepších hráčov na ihrisku. Zatiaľčo pri Messim to nie je prekvapivá informácia, Součeka v Barcelone možno dodnes nepoznali. „Krásna spomienka. Byť kapitán proti Messimu, to je neopísateľné. O tom som asi ani nesníval. Som veľmi rád, že sme tam spolu stáli, na ten zápas budem časom určite spomínať. To, čo dokáže na ihrisku vytvoriť, je neuveriteľné. Jediné, čo mu nevoní, je byť uňho skôr ako lopta. Akonáhle ju má, už to smrdí gólom či aspoň šancou. Ubrániť sa dá len tak, že ho nepustíte k lopte,“ hovoril po zápase pre klubový web Souček. Radosť zo zápasu mu ale zatienil ďalší nulový bodový zisk. „Na jednej strane je to neuveriteľné hrať s Barcelonou vyrovnaný zápas, respektíve ich prestrieľať či zatlačiť. Je to naša vizitka, keď také tímy proti nám zdržujú, zakopávajú do autu a boja sa v posledných minútach o výsledok. Keď sa ale niekto pozrie na tabuľku, tak to nevidí. Zase je to bez bodov, rovnako ako proti Dortmundu, a to nás veľmi mrzí.“

Hráč, ktorý mal hrať na Messiho osobnú obranu, bol zhodou okolností jediný strelec Slavie. Raz sa po jednom súboji dokonca pohádali. „Hovoril na mňa po anglicky a hovoril, že som ho trafil lakťom. Ja som mu hovoril, že určite nie, no potom mi všetci povedali, že tam lakeť bol. Ešte som sa mu neospravedlnil a asi ani neospravedlním. So mnou to proste bolí, nemal tam chodiť,“ zasmial sa v rozhovore Jan Bořil. Dres si síce s nikým vymeniť nemienil, ale jedno ho po zápase zamrzelo: „Prekvapilo ma, že hneď odišli a ani si s nami nepodali ruky. To ma celkom zarazilo. Nečakal som to od nich.“ Jeho hviezdny moment prišiel krátko po začiatku druhého polčasu, keď sa z krídla dostal na hrot útoku a ako skúsený harcovník prekonal ter Stegena. „Ani presne neviem, ako to vzniklo, vyplynulo to zo situácie. Kedysi som býval útočník, a dobrý! Ale bol som nízky a tréneri nemali vo mňa takú dôveru,“ zakončil šťastný strelec.

Keďže v paralelne sa hrajúcom zápase zdolal Inter nemecký Dortmund, tabuľka F-skupiny sa zamotáva. Vedúca Barcelona má sedem bodov, Inter a Dortmund majú po štyri, Slavia zatiaľ jediný. „Hovoril som pánovi Tvrdíkovi (predseda predstavenstva Slavie Praha - pozn. red.), že v skupine urobíme päť až sedem bodov. Matematicky sa nám to teraz skracuje. Vravel som však, že všetky tímy doma dokážeme potrápiť. Máme celkovo len jeden bod, v každom zápase sme ale siahali po bodovom zisku. Čakajú nás tri náročné zápasy, zadosťučinením pre mňa bude, keď v nich budeme mať rovnaký herný prejav. Chceme rušiť za naše nasadenie a odhodlanie,“ odkázal pred odvetnou časťou skupinovej fázy tréner Slavie Jindřich Trpišovský.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Liga majstrov

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia